تشکیل انجمن های علمی برای ایجاد ارتباط بین دانشجو و اساتید

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   08 آبان 1392-30 October 2013بازدید 364تشکیل انجمن های علمی برای ایجاد ارتباط بین دانشجو و اساتید

مدیرکل برنامه ریزی و سیاستگذاری فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: انجمن های علمی، حلقه وصل دانشجویان و اساتید برای ایجاد فضای دوستی و منتقل کردن خواسته های دانشجویان به روسای دانشگاه ها هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار فرهنگی ایرنا، «علی آدمی» روز سه شنبه در «سمینار منابع فکری و ارزشی تحولات خاورمیانه و جایگاه بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای» که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان اینکه انجمن های علمی شاخه ای از تشکل های دانشجویی هستند که در زمینه های علمی فعالیت دارد، افزود: مهمترین هدف انجمن های علمی دانشجویان، جامعه پذیری است. یعنی بدنبال جامعه پذیرکردن مفاهیم علمی در اجتماع هستیم و امیدواریم با تشکیل این انجمن ها، شور و نشاط در جامعه دانشگاهی ایجاد شود.

وی برگزاری سمینار «منابع فکری و ارزشی تحولات خاورمیانه و جایگاه بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای» را ثمره همت انجمن علمی دانشجویی روابط بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی دانست و گفت: این سمینار از این جهت اهمیت دارد که نخستین جلسه و برنامه ای است که توسط انجمن علمی دانشجویی در کشور برگزار می شود.

در ادامه این سمینار، «حمید احمدی» پژوهشگر ارشد پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با یادآوری روند تحولات فکری خاورمیانه و تقابل سکولاریزم و اسلامگرایی در این منطقه، گفت: پس از جنگ جهانی دوم و با شروع و پایان جنگ سرد، سکولارهای غرب گرا با اسلامگراها به تقابل پرداختند که برنده این تقابل سکولارها بودند، اما در لایحه های زیرین جامعه، تفکرات دینی رشد کرد.

وی سکولارها را شامل ناسیونالیست های عرب، سوسیالیست ها و لیبرال ها دانست و افزود: هر سه این گروه ها در برابر تفکرات مذهبی ایستادگی کردند.

احمدی افزود: اما امروز بازگشتی به صد سال قبل داریم، زیرا تقابل فکری گسترده ای بین جریان سکولار و اسلامگرا دیده می شود و این موضوع را می توان به روشنی در مصر مشاهده کرد.

وی تصریح کرد، البته در یک قرن گذشته سکولارها از اسلامگراها و اسلامگراها از سکولارها تاثیر گرفته اند و این دو جریان به سمتی حرکت کرده که می گویند سکولاریسم خاورمیانه مانند اروپا نیست و اسلامگراها نیز به این نتیجه رسیده اند که دموکراسی و رای مردم برای قدرت گرفتن آنها سرنوشت ساز است.

پژوهشگر ارشد پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه تاکید کرد: سکولارهای خاورمیانه بر این باروند که نمی توان دین را بطور کامل در این منطقه کنار گذاشت و باید نظرات لیبرالیسم و سوسیالیسم از کانال دین به جامعه منتقل شود تا نوعی سکولاریسم بومی در این منطقه به وجود آید.

«عبدالامیر نبوی» دیگر پژوهشگر سیاسی نیز در ادامه این سمینار به تبیین تحولات فکری اخوان المسلمین در مصر پرداخت و افزود: حدود سه ماه گذشته با برگزاری راهپیمایی بزرگی توسط سکولارها و ایجاد جنبش تمرد در مصر، دولت اخوانی سرنگون شد.

وی با تاکید بر شکست اخوان المسلمین در مصر ادامه داد: واکنش این گروه نسبت به تحولات صورت گرفته نوعی بهت و حیرت را بدنبال داشت، زیرا اخوان المسلمین انتظار داشت که بازیگران خارجی از دولت قانونی مصر حمایت کنند، اما اینگونه نشد.

نبوی با بیان اینکه در سه ماهه اخیر برای چالش کشیدن دولت کنونی مصر از طرف اخوان المسلمین اقدامات فراوانی صورت گرفته، خاطر نشان کرد: اخوان المسلمین ها که نتوانستند میدان التحریر را بدست آورند، بدنبال مکانی برای اجتماع و نمادسازی رفتند و به همین منظور در مسجد رابعه العدویه تحصن کردند.

وی گفت: اخوان المسلمین سعی کرد که با این اجتماع یارگیری کرده و دولت را تحت فشار قرار دهد، اما ریزش شدید نیرو داشت و برای پنهان کردن این ریزش به سمت دانشگاه ها و کوچه های باریک رفت تا نقطه ضعفش دیده نشود.

این کارشناس ارشد مسایل خاورمیانه افزود: اخوان المسلمین می خواهد با آمریکایی نشان دادن سرنگونی دولت مرسی، احساسات ناسیونالیستی مردم مصر را برانگیزد که تاکنون موفق نشده است.

وی با بیان اینکه اخوان المسلمین بدنبال ترمیم لایه های بالایی ارتباطی خود با جامعه است، خاطر نشان کرد: این گروه به سه دسته تقسیم شده است که یک دسته اقلیت رادیکال، اعتقاد بر رفتارهای غیر دموکراتیک دارند.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: دسته دوم نیز اقلیتی مسالمت جو هستند که سعی دارند از طریق تظاهرات اقدامات دولت کنونی را زیر سووال ببرند و دسته سوم اکثریتی کاملا خاموش و مبهوت هستند که نمی دانند چه کاری باید انجام دهند و همین دسته در آینده تحولات مصر تاثیرگذار خواهد بود.

وی تاکید کرد که با وجود انشعاب در اخوان المسلمین مصر، کار این گروه پایان نخواهد پذیرفت، اما حکومت ناموفق یک ساله مرسی مبنای کار و تصمیم گیری آینده این کشور قرار خواهد گرفت.


تشکیل انجمن انجمن ارتباط بین استاد و دانشجو ارتباط استاد و دانشجو

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها