موفقيت محققان ايرانی در کاهش محدوديت نانولوله‌های کربنی کاربردی در صنعت نفت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   14 آبان 1392-05 November 2013بازدید 390موفقيت محققان ايرانی در کاهش محدوديت نانولوله‌های کربنی کاربردی در صنعت نفت

محققان پژوهشگاه مواد و انرژي موفق به توليد نانولوله‌هاي کربني پوشش يافته با ترکيب سراميکي مولايت شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرويس فناوري ايسنا، مهندس مريم سيرتي گوهري، دانشجوي کارشناسي ارشد پژوهشگاه مواد و انرژي و مجري اين طرح با اعلام اين خبر گفت: خواص ويژه و منحصر به فرد نانولوله‌هاي کربني نظير چگالي کم، استحکام بالا و خواص عالي الکتريکي، کاربردهاي گسترده‌اي را براي اين ساختار ايجاد کرده است؛ اما اکسيداسيون اين نانولوله‌ها در دماهاي بالا از کاربردهاي ويژه آن کاسته است.

وي افزود: طي دو دهه اخير تحقيقات بسياري بر پوشش دهي نانولوله‌ها و افزايش مقاومت به اکسيداسيون آن‌ها و دست يافتن به ترکيبات چند کاربردي انجام شده و از مواد سراميکي متفاوتي نظير آلومينا و سيليکا جهت پوشش دهي استفاده شده است، ولي محققان پيش از اين موفق به ايجاد پوشش مولايتي بر روي نانولوله کربني نشدند.

سيرتي گوهري اضافه کرد: مولايت ترکيب آلومينوسيليکاتي با خصوصيات فيزيکي و شيميايي خاص جهت کاربردهاي مهندسي و فناورانه استفاده مي‌شود. ضريب انبساط حرارتي و هدايت گرمايي کم، استحکام دماي بالا و پايداري شيميايي مطلوب، اين ترکيب سراميکي را در دسته مواد مهندسي دما بالا قرار داده است.

وي خاطرنشان کرد: پوشش دهي يکنواخت و حفظ استوکيومتري مولايت از چالش‌هاي اين پروژه بوده است و ما توانستيم براي نخستين بار با استفاده از روش سل- ژل و کنترل پارامترهاي متعدد موفق به ايجاد پوشش يکنواخت مولايتي بر نانولوله کربني شويم. پوشش ايجاد شده کمتر از 10 نانومتر است که با حفظ خواص CNT محدوديت‌هاي کاربردي آن را کاهش داده است.

سيرتي گوهري با اشاره به کاربردهاي اين ترکيب گفت: نانولوله‌هاي کربني در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، پالايش و تکنولوژي‌هاي نوين کاربردهاي گسترده دارد و ترکيب توليد شده با کاهش محدوديت نانولوله‌هاي کربني در دماهاي بالا و محيط‌هاي خورنده بر کاربرد اين ترکيب در صنايع ياد شده مي‌افزايد، خواص ويژه هيبريد CNT–مولايت، اين ترکيب را در دسته مواد چند کاربردي قرار داده است. ترکيب توليد شده در ديواره‌هاي مقاوم به آتش، کاربردهاي ديرگدازي، زيرلايه غشاها، کاتاليست‌ها، نانوجاذب‌ها و نانو سيالات قابليت کاربرد دارد.


کاهش محدوديت نانولوله‌های کربنی موفقیت های محققان ایرانی موفقیت های محققان ایرانی در در سال92 موفقیت های علمی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها