موفقيت محققان دانشگاه صنعتی بابل در خالص سازی بيوديزل

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   21 آبان 1392-12 November 2013بازدید 332موفقيت محققان دانشگاه صنعتی بابل در خالص سازی بيوديزل

گروهي از محققان دانشگاه صنعتي بابل غشاهاي نانوفيلتراسيوني براي خالص سازي بيوديزل توليد كردند که مقاومت بالايي در برابر دما و مواد شيميايي دارند و در صنايع دارويي و نفت و پتروشيمي كاربرد دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاري مهر، فرآيندهاي توليد سوخت بيوديزل (جايگزين گازوييل) در تمامي کشورهاي صنعتي مشابه است ولي تفاوت عمده‌اي که موجب بروز نقاط ضعف يا قوت عمده بين اين واحدها مي‌شود، در بخش پايين دستي فرايند توليد يعني تخليص و جداسازي بيوديزل است که به‌طور قابل ملاحظه‌اي برروي کيفيت و هزينه تمام شده بيوديزل موثر است.

بر اين اساس، سنتز غشاهاي نانوفيلتراسيون مقاوم در برابر حلال در مقياس نيمه‌صنعتي به کمک فناوري نانو جهت تخليص بيوديزل نه تنها الزامات زيست‌محيطي را برآورده خواهد كرد بلکه در کاهش قيمت پايه بيوديزل موثر است.

در اين راستا گروهي از محققان دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي بابل با هدف مقاوم ساختن غشاي نانوفيلتراسيون کامپوزيتي لايه نازک با استفاده از ترکيبات غير خطي پروژه تحقيقاتي را در اين زمينه اجرايي كردند.

در ميان پليمرهاي مورد استفاده در ساخت غشا، خانواده پليمرهاي سولفوني و پلي ‌اترسولفون (PES) به ‌سبب دماي انتقال شيشه‌اي بالا، پايداري حرارتي و استحکام مکانيکي مطلوب، توانايي تشکيل فيلم، دسترس بودن و هزينه پايين گزينه‌اي مناسب براي ساخت غشاهاي نانوفيلتراسيون در محيط آبي محسوب مي‌‌شود.

در اين تحقيق براي مقاوم ساختن غشاي نانوفيلتراسيون کامپوزيتي لايه ‌نازک، نخست ساختار پايه نگهدارنده پلي ‌سولفوني به روش اصلاح توده‌اي با پليمرهاي مقاوم پلي ‌سولفوني، تقويت ‌شده سپس لايه پلي ‌ايميدي PEI به روش پليمريزاسيون بين ‌سطحي بر روي آن تشکيل و در نهايت ميزان پايداري پايه نگهدارنده و تأثير کوپليمرهاي مقاوم بر روي عملکرد غشاهاي مقاوم به حلال ساخته شده در سيستم آلي- آلي بررسي شد.

غشاهاي نانوفيلتراسيون متداول به سبب پايداري شيميايي و حرارتي پايين در مقابل حلال‌هاي غير آبي ديگر کاربرد نداشته و استفاده از آن را با محدوديت همراه مي‌‌سازد ولي در اين تحقيقات پژوهشگران به نسل جديدي از غشاهاي نانوفيلتراسيوني دست يافتند که علاوه‌بر پايداري شيميايي و حرارتي بالا، از کليه مزاياي غشاهاي نانوفيلتراسيوني در زمينه تخليص و فرايندهاي جداسازي برخوردار است.

اين نوع غشا‌ها مي‌تواند در صنايع غذايي، صنايع شيميايي، صنايع چوب و کاغذ، صنايع دارويي، صنايع نفتي و پتروشيمي به کاربرده شوند.


خالص سازی بيوديزل تلاش محققان در خالص سازی بيوديزل عمل خالص سازی بيوديزل

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها