توليد کامپوزيت زيستی برای پروتزهای دندانپزشکی و ارتوپدی توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   03 آذر 1392-24 November 2013بازدید 476توليد کامپوزيت زيستی برای پروتزهای دندانپزشکی و ارتوپدی توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد نانو کامپوزيت زيستي را براي توليد پروتزهاي ارتوپدي و دندانپزشکي توليد کردند که پايداري بالا در محيط شيميايي و سرعت انحلال کمتري در محيط‌هاي زيستي دارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از : خبرگزاري مهر، در ميان محدوده وسيعي از مواد پيشرفته، بيوسراميک‌ها و کامپوزيت‌هاي بر پايه بيوسراميک‌ها به دليل ارائه خواص مطلوب زيستي و عدم بروز اثرات نامطلوب در محيط فيزيولوژيک بدن، به عنوان بهترين مواد جايگزين در کاربردهاي استخواني شناخته شده‌اند.

در اين ميان، هيدروکسي آپاتيت به عنوان فاز اصلي معدني استخوان در بسياري از کاربردهاي زيستي- پزشکي مورد توجه است. با اين وجود نرخ انحلال بالا در محيط‌هاي فيزيولوژيک، مقاومت به خوردگي پايين در محيط‌هاي اسيدي و پايداري شيميايي ضعيف در دماهاي بالا کاربرد وسيع‌تر اين ماده ارزشمند را با محدوديت مواجه کرده است.

از اين رو در سال‌هاي اخير پژوهش‌هاي زيادي به منظور بهبود مشخصات عملکردي هيدروکسي آپاتيت صورت گرفته است. در اين ميان فلوئور هيدروکسي آپاتيت و فلوئور آپاتيت که در اين ساختارها يون‌هاي فلوئور جايگزين يون‌هاي هيدروکسيل در ساختار آپاتيت شده‌اند، به دليل بهبود خواص هيدروکسي آپاتيت بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند. اين جايگزيني منجر به افزايش پايداري شيميايي، کاهش سرعت انحلال در محيط‌هاي زيستي و افزايش تکثير سلول‌هاي استخواني مي‌شود.

در کاربردهاي زيستي- پزشکي اين مواد مي‌توان از آنها به عنوان پوشش‌هاي سطحي بر روي پروتزهاي ارتوپدي و کاشتني‌هاي دنداني استفاده کرد. از سوي ديگر بهره‌مندي از تقويت کننده هاي سراميکي نظير آلومينا، تيتانيا و زيرکونيا نيز مي‌تواند در تقويت خواص مکانيکي بيوسراميک‌هاي بر پايه آپاتيت بسيار موثر باشد و در توليد محصولات ارتوپدي، دنداني، رسانش دارو و کروماتوگرافي قابل استفاده است.

در اين راستا پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد با هدف توليد و مشخصه‌يابي نانو پودر کامپوزيتي فلوئورآپاتيت-زيرکونيا به روش مکانوشيميايي مطالعاتي را در اين زمينه انجام دادند. براي اين منظور استفاده از مواد اوليه بر پايه کلسيم و فسفر و بهره‌مندي از دستگاه آسياب گلوله‌اي سياره‌اي نانو پودر کامپوزيتي مورد نظر توليد شد. در مرحله مشخصه‌يابي نيز با استفاده از امکانات آزمايشگاهي ويژگي‌هاي نانوساختاري محصول بررسي شد.

نتايج به دست آمده نشان مي‌دهد که محصول به دست آمده از پايداري شيميايي بالاتر و سرعت انحلال کمتري در محيط‌هاي زيستي برخودار است.


توليد کامپوزيت زيستی پروتزهای دندانپزشکی تولید کامپیوزیت برای پروتزهای دندانپزشکی و ارتوپدی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها