موفقيت محققان کشور در درمان یک بيماری با سلول بنيادی خون محیطی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 آذر 1392-28 November 2013بازدید 391


موفقيت محققان کشور در درمان یک بيماری دیگر با سلول بنيادی خون محیطی

متخصصان گروه ارولوژي و بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد موفق به درمان بي اختياري ادرار با استفاده از سلولهاي بنيادي خون محيطي شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاري مهر، اين روش با موفقيت بر روي 10 بيمار و در مدت سه سال با همکاري دکتر مليحه کشوري دانشيار گروه اورولوژي و دکتر داريوش حميدي علمداري استاديار گروه بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در بيمارستان امام رضا(ع) انجام شده است.

دکتر مليحه کشوري فوق تخصص اروولوژي زنان دانشگاه علوم پزشکي مشهد در اين زمينه اظهار داشت: بي اختياري ادرار بيماري است که به محض کوچکترين افزايش فشار داخل شکم فرد دچار بي اختياري ادرار مي شود و اين امر کيفيت زندگي بيمار را به طور چشمگيري تحت تاثير قرار مي دهد.

دانشيار گروه اورلوژي دانشگاه علوم پزشکي مشهد زايمانهاي متعدد، تغذيه نامناسب و انجام ورزشهاي سنگين، بي تحرکي، تولد نوزادان با وزن بالا و افزايش سن را از عوامل ابتلا به اين عارضه عنوان کرد و اظهار داشت:‌ بر اساس آمارها ميزان ابتلا به اين بيماري در کشورهاي اروپايي و آمريکايي 10 درصد است اما به نظر مي رسد در کشور ايران با توجه به زايمان هاي متعدد زنان و تغذيه نامناسب اين ميزان به 20 تا 30 درصد هم برسد.

کشوري يادآور شد: در برخي مواقع بي اختياري ادرار به حدي مي رسد که بيمار با عطسه، خم و راست شدن و يا کوچکترين حرکتي دچار تخليه ادرار مي شود.

وي با بيان اينکه تاکنون 10 بيمار با استفاده از اين روش مورد درمان قرار گرفته اند، اضافه کرد: بر اساس ارزيابي هاي انجام شده تاکنون هيچ گونه عارضه اي در حين و پس از عمل گزارش نشده است و بيمار بهبودي خود را به دست آورده است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد، انجام جراحي هاي باز، قرار دادن باندهاي مخصوص بر روي دريچه مثانه و جراحي هاي کم تهاجمي را از جمله روشهاي متداول براي درمان بي اختياري ادرار عنوان کرد و گفت: کاهش مدت زمان دوران نقاهت بيمار از دو تا سه هفته به کمتر از 24 ساعت، کاهش چشمگير درد هاي ناشي از جراحي باز، کاهش مدت زمان بستري بيمار و کاهش خطرات ناشي از عفونت را از جمله مزاياي اين روش درماني عنوان کرد.

دکتر داريوش حميدي عضو گروه بيوشيمي دانشکده پزشکي هم با اشاره به اينکه در جهان از روشهاي مختلفي براي درمان بي اختياري ادرار استفاده مي شود اما استفاده از سلولهاي بنيادي خون محيطي کمترين خطر تهاجمي را براي بيمار دارد اظهار داشت :‌در اين روش با گرفتن 100 سي سي خون از بيمار، سلولهاي بنيادي به همراه فاکتورهاي رشد پلاکتي جداسازي مي شود و به اطراف مجراي مثانه بيمار تزريق مي شود.

عضو گروه بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته جهان از روش سلولهاي بنيادي با استفاده از بيوبسي ماهيچه و بافت چربي استفاده مي شود، گفت: استفاده از سلولهاي بنيادي از خون محيطي براي اولين بار در دنيا در اين عمل صورت گرفته است و استفاده از اين روش کمترين ميزان تهاجمي را نسبت به ساير روشها در بر دارد.

نتايج اين روش که براي نخستين بار انجام شده در قالب مقاله در مجلات معتبر دنيا از جمله بريتيش يورو اورلوژي به چاپ رسيده و مجله نيچر نيز با ارجاع به اين مقاله ،اين روش درماني را به عنوان روش درماني نوين معرفي و پيشنهاد کرده است.


سلول های بنیادین درمان بیماری با سلول های بنیادین درمان برخی از بیماری ها با سلول های بنیادین

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها