رتبه 38 ایران در حوزه «علوم اعصاب و شناختی» در جهان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   27 آذر 1392-18 December 2013بازدید 422رتبه 38 ایران در حوزه «علوم اعصاب و شناختی» در جهاندبیر ستاد توسعه علوم شناختی گفت: ایران رتبه 38 دنیا در علوم اعصاب و شناختی و رتبه سوم علوم و فناوری‌های شناختی در خاورمیانه را بعد از رژیم اشغالگر قدس و ترکیه دارد.

به گزارش
پرتال دانشگاهی به نقل از : خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کمال خرازی که در دومین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در سالن همایش‌های رازی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: علوم و فناوری‌های شناختی حوزه جدیدی است که با سایر رشته‌های نوین مانند نانوفناوری، بیوتکنولوژی، مجموعه‌ی هم‌گرای NBIC را تشکیل می‌دهد که امید است تحولات چشمگیری در زندگی بشر ایجاد کند.

وی افزود: علوم شناختی از علوم بین رشته‌یی است که علوم اعصاب مادر این رشته است. علوم شناختی یک علم سرحدی است و تلاش زیادی برای توسعه این علم و تعامل دانشمندان جهان برای کشف اسرار مغز انسان صورت می‌گیرد. علوم شناختی امیدوار است با تقویت ارتباطات انسانی، تغییرات موثری در سیاست‌های اجتماعی نیز ایجاد کند.

خرازی خاطرنشان کرد: اهمیت علوم شناختی در آن است که به درک تفاوت‌های فردی از نظر ساختارهای مغزی و بازتوانی شناختی و همچنین معالجه بیماری‌های روانی می‌انجامد و در حوزه آموزش و پرورش به پرورش و بهره‌گیری از استعدادهای دانش‌آموزان کمک می‌کند و به همین دلیل امروز آموزش و پرورش شناختی به شاخه‌ای از شعبات علوم شناختی تبدیل شده و مدارس شناختی در جهان رو به توسعه است.

به گفته وی همچنین فناوری‌هایی که بر اساس مدل مغز در حال توسعه هستند مورد توجه تحقیقات جدید قرار گرفته‌اند و حجم عظیمی از اطلاعات در این باره در حال جمع‌آوری است.

وی تاکید کرد: باید همکاری جدی بین رشته‌یی بین استادان علوم رفتاری، فیزیک، مهندسی آمار و فلسفه برای درک ماهیت ذهن انسان و ارتباط آن با مغز شکل بگیرد.

دکتر خرازی با اشاره به این که کشورهای پیشتاز در دستیابی به شناخت اسرار مغز امروز با هم در رقابت هستند و سرمایه‌گذاری وسیعی در این باره انجام می‌دهند، گفت: امروزه در دنیا پروژه‌های بسیار مهمی در دست انجام است که امید می‌رود منجر به ترسیم مدارهای مغزی انسان شود.

دبیر ستاد توسعه علوم شناختی همچنین افزود: پایه‌گذاری تحقیقات جدید مغز بر اساس فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و به دنبال طراحی روش‌های جدید برای درک تعاملات شبکه‌ای مدارهای مغزی با استفاده از سامانه‌ها و مدل‌های تجربی مناسب است.

به گفته وی، طی سالهای گذشته تلاش‌های زیادی برای توسعه فناوری‌های علوم شناختی صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به پروژه دست مصنوعی، ارتباط مغز و رایانه، معالجه پارکینسون و در اختیارگیری مغز حیوانات اشاره کرد که در ایران هم گروهی مشغول به کار و تحقیق بر روی این موضوعات هستند.

خرازی با اشاره به تدوین و تصویب سند راهبردی توسعه علوم شناختی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علوم شناختی از اولویت‌های اول نقشه جامع علمی کشور است.

همچنین ستاد علوم شناختی تلاش‌هایی برای تصویب برنامه‌های درسی علوم شناختی در دانشگاه‌ها و راه‌اندازی پایگاه‌ اطلاعاتی ستاد علوم شناختی انجام داده که پروژه‌های زیادی تا کنون به این پایگاه اطلاعاتی معرفی شدند. همچنین حمایت‌هایی از رساله‌های دکتری و مقالات محققان انجام داده و اولویت‌های تحقیقاتی علوم و فناوری‌های شناختی را شناسایی کرده است.

وی تاکید کرد: آنچه که اکنون اهمیت دارد آن است که تعامل و مشارکت همه دانشمندان در این حوزه صورت گیرد و شاهد مهاجرت دانشمندان به این حوزه روبه رشد باشیم.


علوم اعصاب شناختی جهان بهترین جایگاه علمی اخبار علمی جهان

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها