تکنیک بی‌سابقه محققان ایرانی در درمان یک بیماری کلیوی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   07 دی 1392-28 December 2013بازدید 424تکنیک بی‌سابقه محققان ایرانی در درمان یک بیماری کلیوی
محققان ایرانی موفق به ابداع یک تکنیک بی‌سابقه در جهان برای درمان بیماری «تنگی محل اتصال لگنچه کلیه به حالب» به عنوان شایع‌ترین علت انسداد در سیستم ادراری شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار علمی ایسنا، لگنچه در کلیه محلی است که ادرار تولید شده توسط کلیه در آن می‌ریزد و سپس از لگنچه وارد حالب شده و به مثانه منتقل می‌شود. لگنچه کلیه در قسمت پایین به حالب منتهی می‌شود؛ محلی که لگنچه کلیه به حالب متصل می‌شود ممکن است تنگ باشد که به آن تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه یا Ureteropelvic Junction Obstruction یا به اختصار UPJO می‌گویند.

دکتر اکبر نورعلی‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمی ایسنا درباره تکنیک جدید درمانی خود و همکارانش گفت: تا پیش از این تصور می‌شد که عروق، مسؤول تنگی محل اتصال لگنچه کلیه به حالب نیستند؛ اما در تحقیقاتی که ما انجام دادیم، پی بردیم که فشار عروق در برخی بیماران باعث ایجاد این تنگی و انسداد در سیستم ادراری می‌شود.

وی گفت: در این روش ابداعی، درمان بیماری تنگی محل اتصال لگنچه به حالب که برای نخستین بار در جهان انجام شده، بر خلاف روش قبلی که با قطع حالب و اتصال مجدد آن صورت گرفته و روشی سخت به شمار می‌رود، با جابجا کردن رگها، موفق به رفع تنگی ایجاد شده در محل اتصال لگنچه کلیه به حالب و درمان بیماری شدیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این شیوه جراحی را همچنین از آن رو حائز اهمیت خواند که ساده‌تر، در زمان کوتاه‌تر و با طول مدت بستری کمتر همراه است.

وی با بیان این که این تکنیک درمانی بر روی 70 بیمار در بیمارستان لبافی‌نژاد به اجرا درآمده و نتایج آن پس از 10 سال بررسی، مثبت و حاکی از عدم عود بیماری در بیماران بوده است اضافه کرد: نتایج این تحقیق در مجله اندویورولوژی بین‌المللی در سال 2011 چاپ شده است.

به گفته این جراح، شیوه ابداعی، همچنین از سال 2012 به عنوان یک روش جدید وارد کتب مرجع اورولوژی شده است.

دکتر نورعلی‌زاده با بیان این که این بیماری بیشتر در بین افراد جوان و نیز کودکان بروز می‌کند آن را یک بیماری عمدتا مادرزادی توصیف کرده که در بیش از 90 درصد بیماران در سه دهه اول زندگی علائم آن آشکار می‌شود.

وی از جمله علائم این بیماری را درد در شکم و پهلوها ، التهاب در سیستم اداراری فوقانی، عفونت‌های ادراری مکرر، وجود خون در ادرار و ... دانست و گفت: این بیماری با سونوگرافی و حتی از دوران جنینی قابل تشخیص است.

به گزارش ایسنا بر اساس آمارهای منتشر شده از هر 1500 کودک، یک کودک مبتلا به تنگی محل اتصال لگنچه کلیه به حالب است.

تنگی محل اتصال حالب به لگنچه کلیه شایعترین علت انسداد در سیستم ادراری و یک بیماری عمدتا مادرزادی است. چون این بیماری مانع تخلیه ادرار از لگنچه می‌شود، در نتیجه ادرار در لگنچه کلیه جمع و سبب بزرگ شدن و باد کردن لگنچه کلیه می‌شود.


موفقیت های علمی دستاوردهای علمی محققان ایرانی درمان انسداد مجاری ادراری

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها