توليد نانولوله‌های چند لايه برای رهايش هدفمند داروی آلزايمر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   16 دی 1392-06 January 2014بازدید 349
توليد نانولوله‌های چند لايه برای رهايش هدفمند داروی آلزايمر

پژوهشگران واحد علوم، تحقيقات يزد نانولوله‌هاي تيتانياي چند لايه‌اي براي توليد ايمپلنت دنداني و رهايش هدفمند داروهاي آلزايمر و پارکينسون عرضه کردند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرگزاري مهر، حضور و توليد مواد در مقياس نانو متري خواص مطلوب‌تر و ويژه‌اي را در سطح مواد در مقايسه با ساختار توده‌اي فراهم مي‌آورد. اصلاح سطحي مواد با حضور نانولوله‌هاي تيتانياي تک لايه در سطح تيتانيم سبب افزايش سطح به حجم در حدود 400- 300 درصد نسبت به مواد اصلاح سطح نشده مي‌شود.

با توجه به چند لايه بودن آرايه‌هاي نانو لوله‌هاي تيتانيا تهيه شده به ‌وسيله تيم تحقيقاتي علوم تحقيقات يزد، ميزان افزايش سطح به حجم به 7- 5 برابر نانو لوله‌هاي تيتانياي تک لايه افزايش يافته است.

در طي اين طرح پژوهشي شرايط مختلف تهيه نانولوله‌هاي تيتانيم دي اکسيد به صورت چندلايه و طبقاتي مورد ارزيابي قرار گرفت. در اين راستا با توليد نانو لوله‌هاي تيتانيا به روش‌هاي مختلف و بکارگيري از محلول‌هاي آلي و آبي گوناگون امکان تشکيل نانولوله‌هاي تيتانياي تک لايه را فراهم مي‌آورد، اين در حالي است که در اين پروژه با توجه به تغيير عوامل و بهينه ‌سازي شرايط، امکان دستيابي به نانو لوله‌هاي تيتانياي چند لايه که به ‌صورت طبقاتي بر روي هم آرايش يافته‌اند ميسر شد.

حضور نانو لوله‌هاي تيتانيا سبب افزايش زيست فعالي، زيست سازگاري، آب دوستي و همچنين افزايش خاصيت فتوکاتاليستي در سطح مواد پوشش داده شده خواهد شد. وجود تخلخل‌ها و ريزمنفذها در حضور نانولوله‌هاي تيتانيا شرايط مناسب را جهت افزايش کاربرد اين نوع از نانوساختارها فراهم مي‌آورد.

وجود طول نانولوله‌ها در مقياس ميکرون و قطر دهانه نانولوله‌ها در مقياس نانو و همچنين ضخامت ديواره ي نانولوله ها، شرايط مطلوب را جهت کابردهاي پزشکي نظير ايمپلنت دنداني و ارتوپدي و رهايش هدفمند دارو فراهم آورده است. حضور اين مواد سبب مي‌شود که ايمپلنت‌ها با استخوان اتصال و باندينگ مناسبتري نسبت به تيتانيم معمولي که سطوح آنها در مقياس ميکرو اصلاح شده‌اند، داشته باشند.

ايمپلنت‌هاي پوشش داده شده با نانولوله‌هاي تيتانياي چند لايه با توجه به سطح فعال گسترده و طول مناسب نانولوله‌ها و امکان لود دارو در آن و همچنين به ‌دليل زيست سازگاري مناسب نانو لوله‌هاي تيتانيا بسيار مفيد و حائز اهميت بوده و با استفاده از نانولوله‌هاي تيتانياي چند لايه قادر به کنترل و رهايش داروهاي ضد سرطان، پارکينسون و آلزايمر خواهيم بود.

در ادامه اين تحقيقات اين پژوهشگران درصدد هستند تا تاثيرات اين نوع از نانولوله‌ها در بتن و مهندسي نساجي نيز مورد ارزيابي قرار دهند همچنين اين تيم تحقيقاتي با همکاري تعدادي از مراکز علمي و پژوهشي در خصوص به کارگيري آرايه‌هاي مذکور برنامه‌هايي را در دست اجرا دارند.


توليد نانولوله‌های چند لايه نانولوله های چند لایه ای نانولوله های چند لوله ای چیست؟

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها