تلاش محققان «رویان» برای درمان نارسایی کلیوی با سلول‌های بنیادی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگیارسال شده در   20 دی 1392-10 January 2014بازدید 631تلاش محققان «رویان» برای درمان بی‌اختیاری ادراری و نارسایی کلیوی با سلول‌های بنیادی

دبیر علمی سمپوزیوم کاربرد سلول‌های درمانی در بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری از اجرای چند طرح تحقیقاتی مهم در زمینه درمان بیماری‌های کلیوی در پژوهشگاه رویان خبر داد.


به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر فرید دادخواه روز چهارشنبه در سمپوزیوم سلول‌درمانی در بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری که به مناسبت بزرگداشت دکتر سعید کاظمی آشتیانی، دانشمند فقید ایرانی و بنیانگذار «رویان» در محل سالن همایش این پژوهشگاه برگزار شد، افزود: پژوهشگاه رویان طرح‌هایی را در زمینه درمان بی‌اختیاری ادراری با استفاده از سلول‌های درمانی در دست انجام دارد که از آن جمله، «درمان بی‌اختیاری ادراری با منشأ مجاری ادراری با استفاده از سلول‌های بنیادی چربی» است.

وی با بیان این که در زمینه سلول درمانی نارسایی‌های حاد کلیه‌ نیز طرحی به مدت سه سال در پژوهشگاه رویان در حال انجام است، افزود: همچنین در زمینه پیوند کلیه، تحقیقات جدیدی در دست مطالعه بوده و تحقیقات در فاز حیوانی هم اکنون بر روی میمون در حال انجام است.

دادخواه، دیگر طرح در دست اجرای پژوهشگاه «رویان» را مربوط به بیماری‌ کلیه پلی‌کیستیک عنوان کرد و گفت: این طرح با استفاده از سلول‌های مزانشیمی و تمایز سلول‌های جنینی به سلول‌های کلیه در حال انجام است که طرحی پیچیده و هیجان‌انگیز خواهد بود.

به گفته دبیر سمپوزیوم علمی سلول درمانی در بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری، انگیزه استفاده از سلول‌درمانی در بیماران کلیوی برخاسته از تعداد زیاد بیماران مبتلا و درخواست آنها برای سلول‌درمانی بوده که در این زمینه فعالیتهایی آغاز شده و امیدواریم با همکاری محققان مربوطه بتوانیم طرح‌های خود را در این زمینه پیش ببریم.

وی با بیان این که این سمپوزیوم به منظور ایجاد انگیزه در محققان جهت انجام کارهای تخصصی و پژوهشی برای توسعه این علم برگزار می‌شود، گفت: در دنیا تحولات عظیمی در سلول‌های بنیادی ایجاد شده و هر روز مقالات زیادی در این زمینه ارائه می‌شود و خوشبختانه کشور ما در زمان خوبی وارد این صحنه شده و با سایر کشورها فاصله‌ای نداریم.


محققان رویان دستاوردهای علمی دستاورهای علمی سال92 موفقت های علمی کشور درمان بیماری های کلیوی

گروه روش تحقیق درحسابداری ویژه دانشجویان و اساتید حسابداری در تلگرام

آغاز ثبت نام در جشنواره کانونهای فرهنگی دانشگاهها

گسترش زبان فارسی، یکی از اهداف مهم دانشگاه علامه

برگزاری بالای صد هزار برنامه فرهنگی در دانشگاه‌ها

نقش جهاد دانشگاهی در فرهنگ‌سازی دانشگاه‌ها

رشد سریع کشورهای ایران و چین در پژوهش در قاره آسیا

تسهیل خودتوانمندسازی پژوهشی و مولدسازی پژوهش‌ها با سامانه پژوهش‌کار در ایرانداک

فاصله زیاد دانشگاه ها و کسب و کارها در ایران

تخفیف ویژه برای دانشجویانی که با قطار به نمایشگاه کتاب می‌روند

دلیل تقلب علمی در ایران تاثیر مقالات بر جایگاه علمی افراد است

حمایت مالی تا 200 میلیون تومان برای شرکت‌های دانش بنیان

جزئیات جایزه مصطفی (ص) برای موسسات علمی جهانی

یک‌هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان معافیت مالیاتی می‌گیرند

ثبت پتنت خارجی و تولید اختراع مورد نیاز کشور برای تکمیل چرخه علم و فناوری دانشگاه ها

گردش مالی بالای ۸۰۰ میلیارد تومان در شرکت های دانش بنیان

اخبار روزنامه ها