متوسط سطح علمي دانشجويان خارجي در ايران

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   24 اسفند 1389-15 March 2011بازدید 1835


متوسط سطح علمي دانشجويان خارجي در ايران
سطح علمي دانشجويان غير ايراني به اعتقاد برخي مسئولان آموزش عالي پائين‌تر از متوسط سطح علمي دانشجويان ايراني است اما به گفته مديرکل سابق امور دانشجويان وزارت علوم چهره‌هايي نيز در ميان دانشجويان غيرايراني بورسيه در دانشگاه‌هاي ايران وجود دارند که از دانشجويان ايراني برتر هستند. 
حسن مسلمي نائيني در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بعضي دانشجويان غير ايراني حتي از دانشجويان ايراني نيز برتر بوده و در دوره خودشان با معدل بسيار خوب درخشيده‌اند اما دانشجويان غير ايراني در بدو وود به دانشگاه‌هاي ايران با مشکلاتي هم روبرو مي‌شوند. زبان يکي از مشکلاتي است که دانشجويان غير ايراني با آن روبرو مي‌شوند. 
وي افزود: اين دانشجويان تا به محيط جديد عادت کنند شايد طول بکشد و اوايل تحصيلشان در ايران مشکلاتي پيدا مي کنند اما تعداد زيادي از آنها پس از مدتي مي توانند ار عهده دروس دانشگاهي برآيند.
مديرکل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم افزود: برخي از دانشجويان غير ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي ايران آن‌قدر خود را به خوبي نشان داده‌اند که اساتيد دانشگاه مشتاق شده‌اند آنها را براي ادامه تحصيل در ايران انتخاب کنند و به همين جهت توصيه‌هايي نيز براي آنها نوشته و در اين توصيه نامه‌ها براي پذيرش اين دانشجويان غيرايراني جهت تحصيل در مقاطع بالاتر اعلام آمادگي کرده‌اند.
مسلمي نائيني افزود: در پايان نامه‌ها و آثار تحقيقاتي‌ برخي دانشجويان غير ايراني برجستگيهاي خاصي وجود دارد.
وي با بيان اين واقعيت که هنوز در جامعه ايراني وجود دانشجوي غير ايراني آن طور که بايد نهادينه نشده است، به مهر گفت: در خارج کشور تمام جامعه آماده است که يک دانشجوي خارجي را جذب کند. حتي از مشاغلي مانند مشاغل عادي و معمولي در خيابان نيز وقتي يک دانشجوي خارجي را مي‌بينند پذيرش عجيبي از وي دارند ولي در جامعه ايراني هنوز اين نهادينه نشده است.
مسلمي نائيني تاکيد کرد: بايد اهميت حضور دانشجويان غير ايراني در دانشگاه‌هاي ايران را در جامعه ايراني رايج و اهميت تبادلات علمي که شايد مهمترين نوعش تبادلات دانشجويي است را نهادينه کنيم.

اخبار روزنامه ها