برگزاری نشست بررسی مشکلات دانشجویان ایرانی در استانبول

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   19 فروردین 1391-07 April 2012بازدید 2130
برگزاری نشست بررسی مشکلات دانشجویان ایرانی در استانبول

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: نشست بررسی مسائل و مشکلات دانشجویان ایرانی در ترکیه، به میزبانی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد.


نشست بررسی مسائل و مشکلات دانشجویان ایرانی در ترکیه، به میزبانی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول و با حضور حسین نادری منش، معاون آموزشی و ارسلان قربانی، معاون بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با شرکت جمعی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های استانبول، ازمیر، ساکاریا، چاناک کاله و بورسا برگزار شد.

محمود حیدری، سرکنسول ایران در استانبول در آغاز این نشست ضمن ارایه گزارشی از وضعیت جامعه علمی و دانشجویی ایرانی در استانبول و استان‌های همجوار آن، توضیحاتی پیرامون ابتکارات این سرکنسولگری در گسترش خدمات و تسهیلات کنسولی و فرهنگی جهت دانشجویان ایرانی ارایه و بر ضرورت تشکیل و تقویت انجمن‌های دانشجویان ایرانی و حفظ پیوندهای فرهنگی تاکید کرد.

نادری منش، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دراین نشست با اشاره به امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های علمی با وزارت آموزش عالی ترکیه، بر رویکرد جمهوری اسلامی ایران در تقویت ارتباطات دانشگاهی با کشورهای اسلامی از جمله ترکیه تاکید کرد و کیفیت آموزشی و کسب استانداردهای لازم و نیز عمل متقابل را از جمله معیارهای مهم در ارزشیابی دانشگاه‌های خارجی برشمرد.

وی در این نشست برخی اقدامات و مصوبات اخیر در زمینه تسهیل رسیدگی به امور دانشجویان خارج از کشور و نیز توسعه ظرفیت‌های مراکز دانشگاهی داخل برای پذیرش دانشجویان خارجی را تشریح کرد.

قربانی، قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل این وزارتخانه نیز با اشاره به آمادگی مراکز دانشگاهی ایران برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی و تبادلات علمی با مراکز علمی کشورهای دیگر و نیز بهره گیری از تجربیات و توان علمی جامعه دانشجویان ایرانی خارج از کشور، برخی اقدامات این وزارتخانه در بخش‌های امور دانشجویی، فرآیند کار کمیته‌های ارزیاب فارغ التحصیلان و تسهیل پروسه انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های داخل را بازگو کرد.

در این نشست تعدادی از دانشجویان نیز به تبیین دیدگاه‌ها و طرح مشکلات پرداختند که درخواست بررسی و ارزشیابی برخی دانشگاه‌های ترکیه، معافیت تحصیلی، بیمه دانشجویی، نظارت بر مؤسسات اعزام دانشجو، ارزشیابی مدارک فارغ التحصیلان، انتقال دانشجو به دانشگاه‌های داخل کشور و نیز تقدیر از حمایت‌های سرکنسولگری از انجمن دانشجویان ایرانی از جمله موضوعات مطرح شده توسط دانشجویان شرکت کننده در این نشست بود.
دانشجو ایرانی استانبول ترکیه
اخبار روزنامه ها