سفارتخانه‌های ایران و جذب دانشجوی خارجی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   29 مهر 1391-20 October 2012بازدید 1791سفارتخانه‌های ایران و  جذب دانشجوی خارجی

دبیر دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، ضمن ابراز تاسف از ناتوانی دولتمردان کشورمان در معرفی توانایی علمی دانشگاه‌های ایران گفت: امروزه سفارتخانه‌های ایران درگیر مسایل سیاسی شده و وظیفه مهم خود در نشان دادن قدرت علمی ایران، جذب دانشجوی خارجی را فراموش کرده‌اند.

قاسم جعفری در گفت‌وگو با خانه ملت، با توجه به عملکرد ایران در جذب دانشجویان خارجی اظهار داشت: متاسفانه به رغم توانایی بالای دانشگاه‌های کشور و وجود زیرساخت‌های مناسب، در جذب دانشجویان خارجی نتوانسته‌ایم برنامه‌ریزی درستی را اتخاد کرده و اجرایی کنیم.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دانشگاه‌های ایران از قدرت علمی بالایی برخودار هستند و به هیچ عنوان قابل مقایسه با کشورهایی مثل مالزی نیستند؛ ولی با این وجود دانشجویان زیادی از سراسر دنیا جذب دانشگاه‌های چنین کشورهایی می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه ایجاد جاذبه‌های فراوان و شناسایی قدرت علمی دانشگاه‌ها از جمله شگردهای دانشگاه‌های دنیا برای جذب دانشجوی خارجی به شمار می‌رود افزود: باید این واقعیت را پذیرفت که ایران در معرفی جاذبه‌ها و توانایی‌های علمی دانشگاه‌هایش نتوانسته موفق عمل کند که این مهم به نوبه خود نشان دهنده ناتوانایی مسئولان آموزشی در بهبود این امر است.

جعفری با تاکید بر اینکه ایران با وجود داشتن شرایطی مطلوب در آموزش عالی در معرفی آنها کوتاهی کرده  یادآور شد: تلاش وزارت علوم و مسئولان دانشگاهی در تبلیغات و معرفی قدرت علمی بالای دانشگاه‌های ایران می‌تواند زمینه‌ای برای جذب دانشجویان خارجی باشد.

وی با انتقاد از اینکه برای جذب دانشجویان خارجی به صورت مجموعه‌ای به هم پیوسته عمل نشده است عنوان کرد: باعث تاسف است که نسبت به جذب دانشجوی خارجی هیچ اقدام در خور شایسته‌ای انجام نمی‌گیرد؛ هرکس کار خودش را می‌کند و از انجام وظایف اصلی خود دور مانده‌ است.

نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی تلاش برای جذب دانشجویان خارجی را از وظایف اصلی سفارتخانه‌های ایران دانست و متذکر شد: تمام سفارخانه‌های ایران در کشورهای مختلف دنیا، درگیر مسائل سیاسی و دیپلماسی شده‌اند و رسیدگی به اموری چون جذب دانشجو را به فراموشی سپرده‌اند در حالی که این اقدام از جمله فعالیت‌های مهمی به شمار می رود که باید به آن توجه بیشتری شود.

دبیر دوم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: برای موفق شدن در معرفی ارزش علمی و توانمندی‌های ذاتی ملت ایران باید تحرک و تلاش لازمه را داشت، چرا که تلاش برای رسیدن به این امر نتایج مطلوب فرهنگی و علمی بسیاری را برای کشورمان به ارمغان می‌آورد.سفارتخانه‌های ایران جذب دانشجوی خارجی
اخبار روزنامه ها