آخرين آمار دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در دانشگاه‌های خارج

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   26 دی 1391-15 January 2013بازدید 1863


آخرين آمار دانشجويان ايرانی شاغل به تحصيل در دانشگاه‌های خارجپرتال دانشگاهی به نقل از  رييس سازمان امور دانشجويان با اشاره به آخرين آمار دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي خارج از کشور، گفت: اين آمار پيش از اين بين 60 تا 80 هزار نفر متغير بود، اما تعداد دانشجوياني که از سال گذشته تا کنون براي دريافت ارز به وزارت علوم مراجعه کردند، 51 هزار نفر بوده است.

دکتر محمود ملاباشي در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، با تاکيد بر اينکه وزارت علوم آمادگي جذب و پذيرش تمام دانشجويان ايراني خارج از کشور را در تمامي مقاطع دارد، تصريح کرد: سايت جذب دانشجويان غيرايراني نيز آماده پاسخگويي به داوطلبان متقاضي بازگشت به داخل است، بر اين اساس داوطلب 10 روز پس از ارائه تقاضاي خود، مي‌تواند از طريق سايت، فهرست دانشگاه‌هايي که امکان ادامه تحصيل در آنها دارد، را مشاهده کند.

وي در اين رابطه تصريح کرد: در سال گذشته حدود 500 نفر متقاضي انتقال از دانشگاه‌هاي خارج به داخل بودند که تا کنون با پذيرش 207 نفر از آنها موافقت شد.

وي با اشاره به برخي از شرايط انتقال دانشجو از خارج به دانشگاه‌هاي داخل، گفت:‌ انتقال دانشجو از کليه دانشگاه‌ها به دانشگاه‌هاي داخل امکانپذير است تا جايي که حتي دانشجويان مقاطع کارداني و کارشناسي دانشگاه‌هاي خارجي که از ديدگاه وزارت علوم نامعتبر بوده ولي مورد اعتبار خود آن کشور مبدا هستند نيز امکان انتقال به دانشگاه‌هاي داخل همتراز را دارند.

وي اضافه کرد: در اين راستا مدارک دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاي خارجي نامعتبر از نظر وزارت علوم، پس ارزيابي‌هاي لازم ارزشيابي مي‌شود.

دکتر ملاباشي با اشاره به تنها موردي که امکان انتقال به داخل را ندارند، گفت: تنها براي آندسته از دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاي غير معتبر از نظر کشور مبدا نمي‌توان کاري انجام داد.

رييس سازمان امور دانشجويان در خاتمه با بيان اينکه پيش‌بيني مي‌شود که تا پايان سال 5000 نفر تقاضاي انتقال به داخل را داشته باشند، تشريح کرد: فرزندان ماموران دولت چون مجبور بودند به خارج از کشور اعزام شوند نيز مدارکشان پس از بازگشت به ايران ارزشيابي مي‌شود.دانشجویان دانشجویان خارج تحصیل در دانشگاه خارجی
اخبار روزنامه ها