تسهیل شرایط تحصیل در خارج برای دانشجویان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   19 شهریور 1392-10 September 2013بازدید 822تسهیل شرایط تحصیل در خارج برای دانشجویان

کارشناسان آموزش عالی هند می‌گویند: هرچند کاهش ارزش روپیه، دانشجویان هندی را وادار کرده تا در تصمیم خود برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تجدیدنظر کنند اما دانشگاه‌های خارجی نیز برای حفظ دانشجویان هندی سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کرده‌اند.

به گزارش سرویس پرتال دانشگاهی به نقل از «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته این کارشناسان، دانشگاه‌های برخی از کشورها برای حفظ دانشجویان هندی شروع به اعطای بورسیه‌های تحصیلی و افزایش انعطاف‌پذیری گزینش‌های دانشگاهی کرده‌اند.

از سال جاری تحصیلی (2013-2014) بسیاری از موسسات آموزش عالی در نیوزیلند به دانشجویان هندی امکان می‌دهند تا در دوره‌های کارشناسی ارشد فشرده ثبت‌نام کنند. در این دوره‌ها، دانشجویانی که برای تحصیل در دوره‌های دو ساله کارشناسی ارشد ثبت‌نام می‌کنند می‌توانند این دوره را در زمان کوتاه‌تر یعنی 12 الی 18 ماه پشت سر بگذارند.

از سوی دیگر بسیاری از موسسات آموزش عالی در استرالیا نیز این امکان را فراهم می‌کنند که دانشجویان هندی بتوانند در صورتی که قبلا واحدهای مشابه را در سایر دوره‌ها گذرانده‌اند از گذراندن دوباره آنها معاف شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی یونیورسیتیز نیوز،‌ «رابرت دیلینگر»، مدیرعامل آژانس مشاوره خدمات تحصیلات خارجی «دیلینگر» می‌گوید: مزایای این تصمیم جلوگیری از تکرار دروس و کاهش شهریه و زمانی است که برای اتمام دوره تحصیلی نیاز است. در بعضی موارد دانشجویان مجبور نیستند در دروسی که از اخذ آن معاف می‌شوند شهریه‌ای بپردازند که این به معنای کوتاه شدن اقامت دانشجویان در خارج از کشور و در نتیجه کاهش هزینه‌ها است. در عین حال دانشجویانی که زودتر تحصیل خود را به پایان می‌رسانند می‌توانند زودتر نسبت به تسویه بدهی‌های خود اقدام کنند.

در این گزارش تاکید شد: دانشگاه آمریکایی «کنکوردیا» نیز با همکاری «کالج کریستین زنان» این امکان را می‌دهد که دانشجویان به جای چهار سال، ظرف مدت 3.5 سال فارغ‌التحصیل شوند. آنها همچنین می‌توانند دوره‌های تحصیلات تکمیلی خود را به جای مدت معمول شش سال، ظرف مدت 4.5 سال به اتمام رسانند.


شرایط تحصیل در خارج شرایط تحصیل دانشجویان هند تحصیل در خارج
اخبار روزنامه ها