انصراف ده ها دانشجوی غیرایرانی دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین از تحصیل

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجیارسال شده در   05 آبان 1392-27 October 2013بازدید 986انصراف ده ها دانشجوی غیرایرانی دانشگاه امام خمینی(ره) قزوین از تحصیل

مسئولان دانشگاه در توجیه این افزایش ناگهانی شهریه ها، تغییر نرخ یورو از نرخ ارز مرجع به مبادلاتی را دلیل اقدام خود اعلام کرده اند.

در پی افزایش دوبرابری شهریه های دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین بیش از ۱۰۰ نفر از دانشجویان غیرایرانی این دانشگاه، ناچار به انصراف از تحصیل شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
حمید جعفری؛ سخنگوی انجمن هم‌صنفی دانشجویان افغانستانی دانشگاه امام خمینی قزوین با اعلام این خبر به آوا گفت که افزایش شهریه ها منجر به کاهش شدید ثبت نام دانشجویان غیر ایرانی در این دانشگاه شده است.
 این در حالی است که سیاست های دانشگاه امام خمینی(ره) به گونه ای تنظیم شده که هر ساله جذب دانشجویان غیر ایرانی سیر صعودی را پیموده و به مرز ۶۰ درصدی کل دانشجویان برسد.
مسئولان دانشگاه در توجیه این افزایش ناگهانی شهریه ها، تغییر نرخ یورو از نرخ ارز مرجع به مبادلاتی را دلیل اقدام خود اعلام کرده اند.
دانشجویان اما در مورد دلیل اعتراض خود می گویند که در شرایط پذیرش و ثبت نام اولیه ذکر شده بود که شهریه به صورت تومان، معادل نرخ ارز مرجع یورو دریافت خواهد شد و تغییر شهریه ها از نرخ ارز مرجع به مبادلاتی، خلاف شرایط مذکور است.
آقای جعفری در این باره افزود که نکته قابل توجه این است که دانشجویان در ابتدای ثبت نام با برآورد هزینه های تحصیلی و توانایی پرداخت آن، طبق نرخ ارز مرجع، وارد دانشگاه شده و به یکباره در نیمه راه تحصیل شان با این افزایش ناگهانی مواجه شده اند.
به گفته وی همچنین این دانشگاه با وجود پذیرش تعداد زیادی از دانشجویان غیرایرانی، قادر به ارائه حداقل امکانات رفاهی مانند خوابگاه و غذا نبوده و تعداد کثیری از دانشجویان به ویژه دختران مجبور به سکونت در خانه های اطراف دانشگاه و ناچار به پذیرفتن مشکلات ناشی از آن شده اند.
قابل ذکر است که تعداد زیادی از این دانشجویان غیر ایرانی را اتباع افغانستان تشکیل می دهند که از جنبه های فرهنگی، مذهبی و زبانی همگونی های فراوانی با ایران دارند.


دانشگاه امام خمینی قزوین انصراف از تحصیل علت انصراف از تحصیل انصراف دانشجویان خارجی از تحصیل
اخبار روزنامه ها