موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی بازوی مشورتی وزارت علوم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالیارسال شده در   18 شهریور 1392-09 September 2013بازدید 435موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی بازوی مشورتی وزارت علوم

مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی در وزارت علوم از ابلاغ آیین نامه ای خبر داد که بر اساس آن، موسسات غیردولتی به عنوان بازوی مشورتی وزارت علوم در سطح منطقه و کشوری فعالیت می کنند.

پرتال دانشگاهی به نقل از غلامعلی نادری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغ آیین نامه نحوه تشکیل وظایف و اختیارات مجامع منطقه ای و کشوری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی به برخی نکات اشاره کرد و گفت: به منظور مشارکت فعال دانشگاهها و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی در تصمیم گیری هایی که در وزارت علوم صورت می گیرد، با موسسات مذکور به عنوان بازوی مشورتی همکاری می شود؛ پیشنهاداتی که موسسات ارائه می دهند به هیچ عنوان برای وزارت علوم الزام آور نیست و هیچ گونه دخالتی در امور اجرایی و آموزشی در وزارت علوم از سوی این موسسات صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: این آیین نامه مصوب شورای مدیران آموزشی وزارت علوم است و هفته جاری از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم ابلاغ شد.

این مقام مسئول وزارت علوم با بیان اینکه آیین نامه مذکور سه ضلع دارد، به اضلاع آن اشاره کرد و گفت: موسسات یک ضلع آن هستند، یک ضلع هیئتهای نظارت استانی و یک ضلع دیگر هم وزارت علوم و دفتر آموزش عالی غیردولتی به شمار می آیند.

نادری با اشاره به مجامع ذکر شده در آیین نامه مذکور ضمن بیان اینکه مجامع منطقه ای و کشوری در این آیین نامه تعریف شده است با ارائه توضیحاتی درباره این مجامع، اظهار داشت: طبق طرح آمایش آموزش عالی مجامع منطقه ای شامل 11 منطقه است که هر 20 موسسه یک منطقه را تشکیل می دهد و یک نماینده در مجمع منطقه ای دارند، بین 21 تا40 موسسه دو نماینده، بین 41 تا 60، سه نماینده، بین 61 تا 84 و بین 85 تا 100 موسسه پنج نماینده در این مجمع حضور دارند.

به گفته وی از بین نمایندگان مجمع منطقه ای، باید نمایندگان مجمع کشوری معین شوند که سه منطقه برای یک مجموعه کشوری در نظر گرفته شده است به عبارت دیگر یکی از روسای سه منطقه برای یک مجموعه کشوری مشخص می شود و در کل بین 7 تا 11 عضو مجمع کشوری وجود دارد.

نادری درباره نقش دفاتر نظارت دانشگاهها در این مجامع، گفت: این دفاتر که در دانشگاههای مادر هر استان فعال هستند، مسئول برگزاری انتخابات منطقه ای و کشوری به شمار می آیند و پس از برگزاری انتخابات در این مجمع، نتایج را به دفتر آموزشهای عالی غیردلتی وزارت علوم گزارش می دهند.

مدیر کل دفتر آموزش عالی غیردولتی در ادامه، اعلام کرد: برای تشکیل مجمع منطقه ای یا کشوری، نماینده دفتر آموزش عالی آزاد در هر دانشگاه مادر استان که رئیس هیئت نظارت استانی نیز به شمار می آید، حضور دارد.

وی با بیان اینکه مجمع کشوری در وزارت علوم تشکیل می شود، اظهار داشت: مجمع منطقه ای می تواند در استانها برگزار شود و مدت عضویت در مجمع منطقه ای دو سال است.

نادری درباره زمان  آغاز به کار این مجمع، اظهار داشت: از زمان اجرای آیین نامه مذکور تا 45 روز، دفتر آموزش عالی غیردولتی باید مقدمات برگزاری نخستین انتخابات منطقه ای را فراهم آورد.

وی هدف از ابلاغ این آیین نامه را بهره مندی وزارت علوم از ایده های موسسات غیردولتی برای تنظیم آیین نامه های مربوط به همین موسسات اعلام کرد.


موسسات آموزش عالی موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی آموزش عالی

معرفی موسسه های آموزش عالی آزاد بدون مجوز

توقف پذیرش دانشجو و انحلال برخی مراکز آموزش عالی

وزارت علوم ظرفیت ۱۲ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی را به دلیل تخلفات صفر کرد

۷ موسسه آموزش عالی آزاد از طرف وزارت علوم فاقد مجوز معرفی شدند

جلوگیری از ارائه مجوز جدید به موسسات آموزش عالی

پیش نویس تشکیل شورای فرهنگی استان­ ها و کمیته های فرهنگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی بررسی شد

ساماندهی اختيارات و مسئولیت های هيئت های امنای موسسات آموزش عالی

نگاه آموزش و پژوهش در بودجه 93 و روند مثبتی را برای توسعه علمی نمی‌بینم

آخرین وضعیت بودجه سال 93 وزارت علوم

تغییر و اصلاح ساختار آموزشی و علمی کشور

ضرب العجل دو هفته ای به موسسه آموزشی نصیر برای ارائه مستندات

افزایش بودجه دولت نیجریه بودجه آموزش عالی این کشور

سوالات استاندارد معلمان را به سمت تدریس خلاق سوق می دهد

مسابقه وبلاگ نویسی موسسه آموزش عالی دیلمان

تاکید وزیر علوم بر ادغام موسسات کوچک آموزش عالی

اخبار روزنامه ها