کمبود حداقل 4000 عضو هیات علمی در وزارت بهداشت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالیارسال شده در   05 شهریور 1392-27 August 2013بازدید 592کمبود حداقل 4000 عضو هیات علمی در وزارت بهداشت

معاون آموزشی وزارت بهداشت از کمبود حداقل 4000 عضو هیات علمی در وزارت بهداشت خبرداد و گفت: در حال حاضر فقط 13 هزار هیات علمی برای 150 هزار دانشجو وجود دارد که این میزان استاندارد نیست.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار سرویس«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بهرام عین‌اللهی در آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی که امروز در دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی تهران برگزار شد،‌ با اشاره به پیشرفت خدمات اموزشی رشته‌های دندان‌پزشکی بعد از انقلاب گفت: قبل از انقلاب این رشته فقط برای طبقات مرفه و به عنوان یک خدمت لوکس به تعدادی کمی از افراد عرضه می‌شد اما هم‌اکنون در اکثر استان‌ها دانشکده دندانپزشکی وجود دارد و حتی در برخی استان‌ها دو تا سه دانشکده ایجاد شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر رشد کمی در حوزه آموزش دندانپزشکی در بسیاری از رشته‌ها از لحاظ کیفی نیز پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است به طوری‌ که خدمات ارائه شده در این رشته هم سطح با خدماتی است که در حوزه دندانپزشکی در کشورهای پیشرفته نظیر اروپا و آمریکا وجود دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه دندانپزشکی توانسته است از نظر تجهیزات به خودکفایی در کشور برسد، افزود: در سالهای گذشته حتی برای تجهیزات ساده‌ای مانند یونیت صندلی با مشکل مواجه بودیم اما هم‌اکنون همه این تجهیزات با وجود تحریم‌ها در داخل کشور با کیفیت عالی تولید می‌شود.

وی افزود: یکی دیگر از چالش‌ها در حوزه دندانپزشکی نیاز به کادر هیات علمی است که با توجه به گستردگی دانشکده‌های دندانپزشکی با کمبود مواجه است به طوری که در حال حاضر فقط 13 هزار هیات علمی برای 150 هزار دانشجو وجود دارد که این استاندارد نیست و در وزارت بهداشت حداقل 4000 نفر کمبود وجود دارد که در دندانپزشکی نیز این کمبود احساس می‌شود.

وی ادامه داد: مزیتی که در دانشکده دندانپزشکی وجود دارد ارائه خدمات همزمان با فعالیت‌ آموزشی است که موجب افزایش سطح خدمات درمانی نیز می‌شود و باید به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی به آن توجه شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر که در حوزه دندانپزشکی وجود دارد ایجاد رشته تخصصی بهداشت دهان و دندان است که برای اولین بار اتفاق افتاده تا بتوانیم در مناطق روستایی و بومی خدمات دندانپزشکی را توسعه دهیم اما متاسفانه فارغ التحصیلان این رشته برای اینکه دندانپزشک شوند فشار زیادی را به مجلس وارد کردند به همین منظور مجددا برای ارائه خدمات اولیه دندان پزشکی رشته کاردانی دهان و دندان راه اندازی شد اما متاسفانه این افراد نیز تلاش می کنند تا دندانپزشک شوند، درحالی که وجود این افراد مانند وجود بهورز در ارائه خدمات اولیه دندانپزشکی بسیار ضروری است، البته فعلا کاردانان بهداشتی قبول کرده‌اند که در این سطح بمانند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سطح سوالاتی که امروز در آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی طراحی شده است بسیار پیشرفته و قابل مقایسه با کشورهای توسعه یافته است، گفت: در بازدیدهایی که رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از کشورهای همجوار داشته‌اند متوجه شده ایم که ارائه خدمات در این کشورها به هیچ وجه با کشور ما قابل مقایسه نیست و ما رتبه اول در حوزه ارائه خدمات دندانپزشکی در خاورمیانه را داریم.

وی با اشاره به یکی از چالش‌های رشته دندانپزشکی اظهار کرد: متاسفانه دانشجویانی که از ایران به خارج از کشور برای ادامه تحصیل می‌روند و در کشورهایی نظیر هند و فیلیپین در رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل می‌شوند با توجه به سطح پایین آموزش در این کشورها وقتی به کشور ما برمی‌گردند برای ارائه خدمات دچار مشکل هستند و این یک چالش اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: البته در سالهای اخیر با ایجاد واحدهای بین‌الملل ظرفیت اضافی برای تحصیل دانشجویان ایجاد کردیم و امیدواریم این چالش با ایجاد این واحدها تا حدودی حل شود.

وی با اشاره به پذیرش بومی دانشجو در حوزه دندانپزشکی اظهار کرد:‌ در آزمون بورد تخصصی دندانپزشکی 30 درصد افرادی که امروز امتحان می‌دهند، متعهدین خاص بومی هستند و باید در منطقه مورد تعهد خود خدمت کنند که هم‌اکنون در حوزه بالینی هنوز به این مقدار نرسیده‌ایم.


عضو هیات علمی در وزارت بهداشت میزان کمبود عضو هیات علمی در وزارت بهداشت استخدام عضو هیئت علمی

معرفی موسسه های آموزش عالی آزاد بدون مجوز

توقف پذیرش دانشجو و انحلال برخی مراکز آموزش عالی

وزارت علوم ظرفیت ۱۲ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی را به دلیل تخلفات صفر کرد

۷ موسسه آموزش عالی آزاد از طرف وزارت علوم فاقد مجوز معرفی شدند

جلوگیری از ارائه مجوز جدید به موسسات آموزش عالی

پیش نویس تشکیل شورای فرهنگی استان­ ها و کمیته های فرهنگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی بررسی شد

ساماندهی اختيارات و مسئولیت های هيئت های امنای موسسات آموزش عالی

نگاه آموزش و پژوهش در بودجه 93 و روند مثبتی را برای توسعه علمی نمی‌بینم

آخرین وضعیت بودجه سال 93 وزارت علوم

تغییر و اصلاح ساختار آموزشی و علمی کشور

ضرب العجل دو هفته ای به موسسه آموزشی نصیر برای ارائه مستندات

افزایش بودجه دولت نیجریه بودجه آموزش عالی این کشور

سوالات استاندارد معلمان را به سمت تدریس خلاق سوق می دهد

مسابقه وبلاگ نویسی موسسه آموزش عالی دیلمان

تاکید وزیر علوم بر ادغام موسسات کوچک آموزش عالی

اخبار روزنامه ها