شیوه های سنتی آموزش عالی آموزش و پرورش جهت پاسخگویی به نیازهای آینده

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالیارسال شده در   31 شهریور 1392-22 September 2013بازدید 606شیوه های سنتی آموزش عالی آموزش و پرورش جهت پاسخگویی به نیازهای آینده

سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينكه شيوه هاي تدريس سنتي در آموزش عالي و آموزش و پرورش پاسخگوي نيازهاي آينده نيست، افزود: محتواي درسي و شيوه‌هاي آموزشي در آموزش عالي دچار مشكل است كه بايد برطرف شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، «جعفر توفيقي» روز يكشنبه در مراسم جشن آغاز سال تحصيلي جديد دانشگاه فرهنگيان گفت: تا زماني كه در وزارت علوم باشم همه تلاشم اين است تا از دانشگاه فرهنگيان حمايت و پشتيباني كنم.
وي نيروي انساني را منشأ همه تحولات دانست و تصريح كرد كه اين سرمايه در وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالي شكل مي‌گيرد.
توفيقي با بيان اينكه در هر كشور علم و اقتصاد داراي اولويت است، بيان داشت: اقتصاد بدون علم درست نمي‌شود، هيچ گره‌اي بدون علم باز نمي‌شود و افتخار مي‌كنيم در نهادهاي مرتبط با علم و دانش فعاليت مي كنيم.
سرپرست وزارت علوم ادامه داد: علم آموزي فرآيند يكپارچه‌اي است كه از آموزش و پرورش تا دانشگاه ادامه دارد و ريشه همه تحولات را بايد در آموزش و پرورش جستجو كرد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي يادآور شد: سند دانشگاه اسلامي و نقشه جامع علمي داراي تعابير متعالي هستند و كشور ما از نظر سند، بي نياز است و برهمين اساس، بايد در دانشگاه و آموزش عالي به دنبال خردورزي، آزادانديشي و نوانديشي كه موتور توسعه كشور به شمار مي آيد باشيم.
وي با بيان اينكه تعابير اين اسناد بالادستي، چهره‌اي ديگر از دانشگاه و آموزش و پرورش را مي‌طلبد و با يك روال سنتي معقول به اين اهداف نخواهيم رسيد، خاطرنشان كرد: دنياي امروز داراي پيچيدگي‌هاي زيادي است و جهاني‌شدن بسياري از معادلات را به‌هم ريخته، بنابراين بايد يك نفر را تربيت كنيم كه ضمن اينكه دانش تخصصي خوبي دارد داراي بينش‌هاي متعدد باشد.
به اعتقاد توفيقي، نظامي كه به دنبال تحول، سرآمد شدن و مرجعيت علمي دنيا است بايد نظام آموزش عالي و آموزش و پرورش خود را متحول كند.
وي بر لزوم تربيت افرادي كه به لحاظ دروني به يك بينش متعالي دست يافته اند به منظور مقابله با تهاجم فرهنگي تاكيد كرد و گفت: بايد ايمان در افراد دروني شده باشد و توسعه اقتصادي با علم انسان‌هاي كارآفرين و با مهارت را مي‌طلبد.
توفيقي تصريح كرد كه در تربيت معلم بايد يك نهضت راه بياندازيم چراكه رمز موفقيت آموزش در گرو معلم است.
سرپرست وزارت علوم از معلم، محتواي كتاب‌هاي درسي و روش‌هاي يادگيري به عنوان سه ركن اساسي در وزارت علوم و آموزش و پرورش ياد كرد و گفت: متاسفانه محتواي درسي و شيوه‌هاي آموزشي در آموزش عالي داراي ايراداتي است كه بايد با توجه به پتانسيلي كه وجود دارد اين مشكلات حل شود.


مصوبات آموزش عالی اداره کردان آموزش عالی به روش سنتی

معرفی موسسه های آموزش عالی آزاد بدون مجوز

توقف پذیرش دانشجو و انحلال برخی مراکز آموزش عالی

وزارت علوم ظرفیت ۱۲ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی را به دلیل تخلفات صفر کرد

۷ موسسه آموزش عالی آزاد از طرف وزارت علوم فاقد مجوز معرفی شدند

جلوگیری از ارائه مجوز جدید به موسسات آموزش عالی

پیش نویس تشکیل شورای فرهنگی استان­ ها و کمیته های فرهنگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی بررسی شد

ساماندهی اختيارات و مسئولیت های هيئت های امنای موسسات آموزش عالی

نگاه آموزش و پژوهش در بودجه 93 و روند مثبتی را برای توسعه علمی نمی‌بینم

آخرین وضعیت بودجه سال 93 وزارت علوم

تغییر و اصلاح ساختار آموزشی و علمی کشور

ضرب العجل دو هفته ای به موسسه آموزشی نصیر برای ارائه مستندات

افزایش بودجه دولت نیجریه بودجه آموزش عالی این کشور

سوالات استاندارد معلمان را به سمت تدریس خلاق سوق می دهد

مسابقه وبلاگ نویسی موسسه آموزش عالی دیلمان

تاکید وزیر علوم بر ادغام موسسات کوچک آموزش عالی

اخبار روزنامه ها