نتیجه ارزیابی وزارت علوم از حضور دانشجویان در مراسم 16آذر

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالیارسال شده در   19 آذر 1392-10 December 2013بازدید 355نتیجه ارزیابی وزارت علوم از حضور دانشجویان در مراسم 16آذر

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن ارزیابی این معاونت از حضور و استقبال دانشجویان در مراسم 16 آذرماه، به دو ویژگی مهم شور و نشاط دانشجویی در جامعه دانشگاهی کشور اشاره کرد.ضیاء هاشمی که دو هفته پیش در کسوت معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد، در دفتر کارش پاسخگوی سوالات خبرنگار خبرگزاری مهر بود.

وی در بخش نخست این گفتگو، با ارزیابی شور و نشاط دانشگاهها در 16 آذرماه که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه شهیدبهشتی گرامی داشته شد به خبرنگار مهر، گفت: در برنامه هایی که 16 آذر امسال برگزار شد، شاهد نشاط خاص و متمایزی نسبت به سالهای گذشته بودیم، این نشاط را در مشارکت نسبتاً گسترده دانشجویان شاهد بودیم؛ نه تنها با توده دانشجویان بلکه با تنوع تشکلهایی که متولی این برنامه ها بودند مواجه بودیم و این شور و نشاط را به ما نشان داد.

وی با یادآوری اینکه در چند سال اخیر حضور چند هزار نفری دانشجویان را در مراسم 16 آذر شاهد نبودیم، به استقبال دانشجویان از مراسم روز 16 آذر که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه شهید بهشتی نسبت به دانشگاههای تهران، صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف در مرکز شهر برای دانشجویان قرار ندارد؛ مراسم 16 آذر نیز صبح شنبه ساعت 8:30 که ساعت آغازین کار دانشگاهیان به شمار می آید در دانشگاه شهید بهشتی با حضور رئیس جمهور برگزار شد ولی جمعیت قابل توجهی از دانشجویان در آن روز سرد حضور داشتند.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه گروههای مختلف دانشجویان با هیجان سرشار در جلسه شرکت کردند و با بیان شعارهای مختلف، متفاوت حتی متعارض، دیدگاهها و مطالبات خود را مطرح می کردند، ادامه داد: این مراسم، مشارکت عمیق دانشجویان را به همراه داشت و سالها گذشته بود از اینکه دانشگاه شاهد این مراسم باشد و این برای ما یک علامت است که دانشگاه حرکت جدیدی را شروع کرده و طلیعه امید در دانشگاه دیده می شود و ظهور کرده است.

وی این حضور دانشجویان در مراسم 16 آذر را نشانه ای بر امیدوار شدن دانشجویان نسبت به مشارکت در سرنوشت خود ارزیابی کرد و افزود: آن چیزی که در فعالیتهای دانشجویان دیده می شد، مشارکت، امید و نشاط بود. حتی در مراسمی که به طور رسمی توسط وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر آرامگاه شهدای 16 آذر برگزار شد نسبت به سالهای گذشته متفاوت بود و با استقبال بیشتر دانشجویان مواجه شدیم و جدیت حضورشان را بیشتر از گذشته می دیدیم. امسال بر خلاف سالهای گذشته نزدیک به یک ساعت برنامه رسمی داشتیم و با گریختگی و کم شدن جمعیت تا لحظات پایانی برنامه مواجه نشدیم.

این مقام مسئول وزارت علوم، با تاکید بر اینکه بدنه دانشجویی کشورمان آماده ابراز یک حضور و مشارکت عقلانی، قانونمند و پر نشاط است، به موضع معاونت فرهنگی این وزارتخانه در قبال شور و نشاط دانشجویی اشاره کرد و اظهار داشت: موضع مان در وزارت علوم این است که حداکثر مشارکت پر نشاط و قانونمند را داشته باشیم؛ آن چیزی که کانون محوری بحث ما به شمار می آید مشارکت قانونمند، پر نشاط و مشارکت است، معاونت فرهنگی وزارت علوم بر بستر سازی برای تقویت امید به آینده تاکید دارد اما تمام این فعالیتها مبتنی بر قانون است و هر گونه نقض قوانین و بی اعتنایی به ضوابط موجود را نمی توانیم بپذیریم.

هاشمی تصریح کرد: قاطبه دانشجویان اهل هنجار شکنی و ساختار شکنی نخواهند بود و با آغاز دوران جدیدی از فعالیتهای دانشجویی، فرهنگی و سیاسی در دانشگاهها مواجه ایم که دو ویژگی هیجان و نشاط توام با عقلانیت و نظام مندی بیشتری نسبت به گذشته دارد.


ارزیابی وزارت علوم ارزیابی وزارت علوم راجع به 16 آذر ارزیابی وزارت علوم راجع به دانشجویان ارزیابی وزارت علوم راجع به روز دانشجو

معرفی موسسه های آموزش عالی آزاد بدون مجوز

توقف پذیرش دانشجو و انحلال برخی مراکز آموزش عالی

وزارت علوم ظرفیت ۱۲ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی را به دلیل تخلفات صفر کرد

۷ موسسه آموزش عالی آزاد از طرف وزارت علوم فاقد مجوز معرفی شدند

جلوگیری از ارائه مجوز جدید به موسسات آموزش عالی

پیش نویس تشکیل شورای فرهنگی استان­ ها و کمیته های فرهنگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی بررسی شد

ساماندهی اختيارات و مسئولیت های هيئت های امنای موسسات آموزش عالی

نگاه آموزش و پژوهش در بودجه 93 و روند مثبتی را برای توسعه علمی نمی‌بینم

آخرین وضعیت بودجه سال 93 وزارت علوم

تغییر و اصلاح ساختار آموزشی و علمی کشور

ضرب العجل دو هفته ای به موسسه آموزشی نصیر برای ارائه مستندات

افزایش بودجه دولت نیجریه بودجه آموزش عالی این کشور

سوالات استاندارد معلمان را به سمت تدریس خلاق سوق می دهد

مسابقه وبلاگ نویسی موسسه آموزش عالی دیلمان

تاکید وزیر علوم بر ادغام موسسات کوچک آموزش عالی

اخبار روزنامه ها