تعریف مفهوم رقابت درنظام آموزش عالی کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالیارسال شده در   20 آذر 1392-11 December 2013بازدید 712تعریف مفهوم رقابت درنظام آموزش عالی کشور

استاد دانشگاه علوم اقتصادی: رقابت در نظام آموزش عالی کشور تعریف نشده است


عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی دانشگاه مطلوب را دانشگاهی دانست که بتواند در کنار نقش آموزشی، نقش یک بنیاد اقتصادی را نیز ایفا کند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:
دکتر شقاقی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه تعریف دانشگاه مطلوب در نظام آموزشی عالی، دانشگاه رقابت‌پذیر است، اظهار کرد: مهم‌ترین ضعف نظام آموزشی کنونی آن است که دانشگاه‌ها از موهبت رقابت به دور هستند، به عبارت دیگر زمانی آموزش عالی می‌تواند ادعای یک دانشگاه مطلوب را کند که بتواند سیستم رقابت را درون دانشگاه‌ها شکل دهد.

وی با اشاره به لزوم انجام سیاست‌گذاری‌های کلان از سوی وزارت علوم برای ایجاد رقابت بین دانشگاه‌ها، تصریح کرد: یکی از راه‌های شکل‌دهی این رقابت، توجه و ارزیابی رتبه‌بندی دانشگاه‌ها است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی با بیان اینکه بودجه باید بر اساس یک رتبه‌بندی و ارزیابی به هر دانشگاه اختصاص یابد، در این باره اظهار کرد: جایگاه هر دانشگاه در رتبه‌بندی کشوری باید در میزان بودجه‌ای که به آن دانشگاه اختصاص داده می‌شود، تاثیرگذار باشد و به این صورت رقابت در بین دانشگاه‌ها برای کسب بودجه بیشتر افزایش می‌یابد.

وی یکی دیگر از ضعف‌های کنونی دانشگاه‌های کشور را وابستگی مالی این دانشگاه‌ها به دولت دانست و خاطر نشان کرد: وزارت علوم باید یک برنامه راهبردی اقتصاد دانش بنیان را برای دانشگاه‌های کشور مشخص کند تا بر اساس این برنامه تعیین شود که هر دانشگاه به چه میزان می‌تواند کسب درآمد کرده و به تجاری‌سازی پژوهش‌های خود بپردازد.

شقاقی در ادامه با بیان اینکه نسل سوم دانشگاه‌ها، نسلی است که به سمت ارائه مشاوره به صنعت و درواقع کاربردی‌ کردن علم در اقتصاد پیش می‌رود، تصریح کرد: در واقع دانشگاه‌ها نه تنها نباید مشکل محدودیت منابع مالی داشته باشند، بلکه باید از طریق پژوهش‌ها خود منبعی برای کسب ثروت باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی با تاکید بر اینکه یک دانشگاه مطلوب، دانشگاهی است که در کنار آموزش محوری بتواند با عملیاتی کردن پژوهش‌ها، استقلال مالی خود را کسب کند، اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های کشور متکی به بودجه دولتی و یا شهریه دانشجویان هستند که این امر در سطح آموزش عالی دنیا امری منسوخ شده محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه تجاری‌سازی پژوهش در حال حاضر از بدیهیات آموزش عالی در دنیا به شمار می‌رود، اظهار کرد: این امر به بسترسازی و سیاست‌گذاری‌های کلان در وزارت علوم نیز احتیاج دارد.


مفهوم رقابت رقابت در آموزش عالی کشور رقابت در آموزش عالی مفهوم رقابت در آموزش عالی در کشور

معرفی موسسه های آموزش عالی آزاد بدون مجوز

توقف پذیرش دانشجو و انحلال برخی مراکز آموزش عالی

وزارت علوم ظرفیت ۱۲ موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی را به دلیل تخلفات صفر کرد

۷ موسسه آموزش عالی آزاد از طرف وزارت علوم فاقد مجوز معرفی شدند

جلوگیری از ارائه مجوز جدید به موسسات آموزش عالی

پیش نویس تشکیل شورای فرهنگی استان­ ها و کمیته های فرهنگی پردیس ها و مراکز آموزش عالی بررسی شد

ساماندهی اختيارات و مسئولیت های هيئت های امنای موسسات آموزش عالی

نگاه آموزش و پژوهش در بودجه 93 و روند مثبتی را برای توسعه علمی نمی‌بینم

آخرین وضعیت بودجه سال 93 وزارت علوم

تغییر و اصلاح ساختار آموزشی و علمی کشور

ضرب العجل دو هفته ای به موسسه آموزشی نصیر برای ارائه مستندات

افزایش بودجه دولت نیجریه بودجه آموزش عالی این کشور

سوالات استاندارد معلمان را به سمت تدریس خلاق سوق می دهد

مسابقه وبلاگ نویسی موسسه آموزش عالی دیلمان

تاکید وزیر علوم بر ادغام موسسات کوچک آموزش عالی

اخبار روزنامه ها