ارتقاي دانشگاه فردوسي مشهد در رتبه‌بندي جهاني وبومتريک

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   24 بهمن 1389-13 February 2011بازدید 1910


بنابر اعلام وب‌گاه وبومتريک، دانشگاه فردوسي مشهد در رتبه‌بندي جهاني وب‌گاه‌هاي دانشگاهي با ارتقاي 497 پله‌اي به جايگاه 1002 دست يافت که تنها سه پله با زير هزار فاصله دارد.

 

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان،‌ با اين رتبه، دانشگاه فردوسي مشهد در بين 162 دانشگاه ايران (دانشگاه‌هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ) که در فهرست دوازده هزار تايي وبومتريک، رتبه‌بندي شده‌اند به جايگاه دوم دست يافت.

 

مهمترين ارتقاي اين دوره مربوط به ارتقاي رتبه دانشگاه در شاخص مقاله‌هاي نمايه‌شده در گوگل پژوهش‌گر (Google Scholar) است که در فاصله شش ماه رتبه دانشگاه فردوسي مشهد به رتبه 58 جهان رسيده، اين درحالي‌ است که رتبه برخي از دانشگاه ‌هاي مطرح دنيا در اين شاخص عبارت است از: دانشگاه استنفورد 48، دانشگاه ميشيگان 44، دانشگاه پنسيلوانيا 49 و دانشگاه بريتيش کلمبيا 86.

 

بنابراين گزارش دستيابي دانشگاه به اين رتبه با برنامه‌ريزي دقيق مسوولان امکان‌پذير شده به ‌گونه‌اي که رتبه دانشگاه در پنج دوره گذشته با 1378 پله صعود از 2380 به 1002 رسيده‌است. طراحي و توسعه وب‌گاه‌هاي دانشگاه، بهينه‌سازي وب‌گاه‌ها براي موتورهاي جستجو، طراحي و پياده‌سازي سامانه مقالات استادان، طراحي صفحه شخصي دانشجويان و استادان از دلايل ارتقاي رتبه دانشگاه در وبومتريک است.

 

رتبه‌بندي وبومتريک دانشگاه‌ هاي دنيا توسط آزمايشگاه سايبرمتريک (CINDOC) – واحدي از انجمن ملي تحقيقات اسپانيا- سالانه در ماه‌ هاي جولاي و ژانويه ميلادي انجام مي‌شود و در آخرين رتبه‌بندي که در ژانويه 2011 (بهمن 1389) توسط اين آزمايشگاه انجام شده، فهرست 12000 دانشگاه در سراسر دنيا نمايه شده است.

 

از جمله اهداف اين رتبه‌بندي، ترويج نشريات اينترنتي، حمايت از دسترسي آزاد به اينترنت، دسترسي به نشريات علمي الکترونيکي، و ارائه الکترونيکي دروس دانشگاهي است.

 

بنا بر اين گزارش شاخص‌هايي که آزمايشگاه سايبرمتريک براي رتبه‌بندي دانشگاه‌ ها تدوين کرده است، ترکيبي از عامل‌هاي کيفي و کمي است که در چهار شاخص قابليت ديد (Visibility)، اندازه صفحات (Size)، فايل‌هاي غني (Rich File) و مقاله‌هاي نمايه شده در گوگل پژوهشگر (Google Scholar) با ضريب اهميت متفاوت، سنجش مي‌شود.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها