دانشگاه‌هاي آمريكايي و تاثير آنها بر سرنوشت خاورميانه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   27 بهمن 1389-16 February 2011بازدید 1431


مراكز غير دولتي و دانشگاهي به كمك دولت آمريكا مي‌آيند/
دانشگاه‌هاي آمريكايي و تاثير آنها بر سرنوشت خاورميانه

خبرگزاري فارس: چيزي از آن به عنوان "مگا ديپلماسي " نام برده مي شود تنها به وسيله دولت‌ها اعمال نمي‌شود بلكه بازيگراني مانند دانشگاه‌ها، شركت‌ها، سازمان‌هاي حمايت از حقوق بشر نقش بزرگتري را در آن ايفا مي كنند.


به گزارش خبرنگار ديپلماسي‌عمومي و جنگ‌نرم خبرگزاري فارس، هم‌زمان با تزلزل جايگاه برخي از حكومت‌هاي خاورميانه، نتايج سياسي حاصل از حركت انقلابي مردم در اين منطقه، نيز از كنترل غرب خارج شده است. اما "پاراگ خانا "، يكي از كارشناسان روابط بين‌الملل، در اين زمينه پيشنهادي ارائه كرده است كه 10 سال پيش از اين مطرح شد و جالب اينكه به جاي وزارت خارجه، دانشگاه‌ها آن را طرح كردند. اين روش بيشترين تأثيرگذاري را داشته است. 

وي معتقد است كه پس از يازده سپتامبر و در زماني كه تنش ميان آمريكا و جهان عرب به اوج خود رسيد، در دانشگاه‌هاي آمريكا اين ايده مطرح شد كه با توجه به مشكلاتي كه در مورد تهيه ويزاي دانشجويان تراز اول عرب براي ورود به آمريكا وجود دارد، مي‌توانيم با كشورهاي عربي وارد مذاكره شده و شعبه‌اي از دانشگاه را در خود آن كشور احداث كنيم. اكنون با گذشت ده سال از اين اتفاق شاهد شكوفايي، گستردگي و رونق مراكز آموزش عالي آمريكايي در منطقه خاورميانه هستيم. 

خانا مي‌گويد كه تصميم براي احداث واحدهاي اقماري دانشگاهي در خاورميانه بهترين سياستي بود كه آمريكا مي‌توانست در 10 سال گذشته در زمينه ديپلماسي عمومي اتخاذ كند. 

وي همچنين با اشاره به اين كه رويكرد جهاني به دانشگاه ايده‌ تازه‌اي نيست، مي‌گويد: "در قرون وسطي دانشگاه‌ها نقش بسيار مهمي را ايفا كردند. دانشگاه‌هاي بين‌المللي در بولونيا، لندن، پاريس و ساير نقاط كه در آن زمان تأسيس شده بودند، توانستند دانش را در سطحي گسترده و بسيار فراتر از مكاني كه در آن قرار داشتند منتشر كنند. دانشگاه را مي‌توان به نوعي تكيه‌گاه ديپلماسي جهاني دانست. " 

چنين توسعه‌اي مي‌تواند تأكيدي بر وضعيت در حال تغيير ديپلماسي جهاني باشد. چيزي كه خانا آن را "مگا ديپلماسي " مي‌نامد. در جهان متلاطم امروز ديپلماسي تنها به وسيله دولت‌ها اعمال نمي‌شود. بلكه بازيگران انفرادي ـ مانند دانشگاه‌ها، شركت‌ها، سازمان‌هاي حمايت از حقوق بشر و غيره ـ مي‌توانند نقش بزرگتري را در امور جهاني ايفا كنند.

 

 

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها