قطب بندی دانشگاه‌ها برای واگذاری طرحهای پژوهشی صنعت نفت

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   07 اسفند 1389-26 February 2011بازدید 2616
نیلفروشان:قطب بندی دانشگاه‌ها برای واگذاری طرحهای پژوهشی صنعت نفت

یک مقام مسئول در موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اشاره به راه اندازی مراکز پایش تکنولوژیکی در سطح صنعت نفت از سال آینده، گفت: به زودی قطب بندی 150 دانشگاه و مرکز علمی کشور به پایان می رسد.
به گزارش رصدآنلاین به نقل از منابع خبری، هادی نیل فروشان با بیان اینکه مطابق با ساختار جدید نظام نامه پژوهشی موسسه مطالعات بین المللی انرژی مدیریت و راهبری طرحهای جدید پژوهشی صنعت نفت را بر عهده گرفته است، گفت: بر این اساس مدیریت تکنولوژی به عنوان یک دانش گسترده در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است.

وی با اعلام اینکه هم اکنون در پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات بین المللی انرژی سه زیر گروه اصلی شامل سیاست گذاری و اقتصاد فنآوری، مدیریت نوآوری، تحقیق و توسعه و آینده نگری و هوشمندی فناوری وجود دارد، تصریح کرد: از این رو در شرایط فعلی فعالیتهای این مجموعه در دو قالب مطالعات راهبردی و انجام طرحهای پژوهشی انجام شده است.
سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تدوین بسته های مطالعاتی به منظور تسریع در فرآیند تصمیم گیری در توسعه دانش و تکنولوژی در حال انجام است، اظهار داشت: به منظور بررسی وضعیت تکنولوژیکی در سطح صنعت نفت کشورهای رقیب از سال آینده مراکز تخصصی پایش فنآوری در سطح صنعت نفت راه اندازی می شود.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه از سال آینده در پنج حوزه فناوری صنایع نفت و گاز مراکز تخصصی پایش تکنولوژی راه اندازی خواهد شد، بیان کرد: از سوی دیگر با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش سالانه یک درصدی ضریب بازیافت مخازن نفتی، بررسی فناوری های افزایش ضریب بازیافت مخازن نفتی در اولویت قرار گرفته است.
نیل فروشان یکی دیگر از برنامه های محوری برای شناسایی تکنولوژی های جدید در صنعت نفت را مربوط به کاهش تولید گازهای گلخانه ای و جمع آوری گازهای همراه نفت اعلام کرد و یادآور شد: از این رو شناسایی اقتصادی ترین طرحهای جمع آوری گازهای همراه و کاهش تولید گازهای گلخانه ای ضروری به نظر می رسد.
سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات بین المللی انرژی همچنین از برگزاری پانزدهمین کنفرانس بین المللی با محوریت فناوری و نوآوری در صنعت نفت خبر داد و تبیین کرد: هم اکنون دبیرخانه این همایش بین المللی در موسسه مطالعات بین المللی انرژی تشکیل شده است.
وی یکی از برنامه های در دست اجرای این مجموعه را قطب بندی مراکز علمی و خوشه بندی مراکز دانشگاهی عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود تا سال آینده 150 تا 160 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در سطح بندی قطب بندی شوند.
نیل فروشان از طرح قطب بندی مراکز علمی به عنوان یک آمایش پژوهشی در سطح کشور یاد کرد و ادامه داد: با اجرای این طرحها زمینه برای تدوین نقشه راه فناوری در صنعت نفت و گاز فراهم می شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه مطابق با برنامه زمان بندی این نقشه راه فناوری در برنامه پنجم توسعه تدوین خواهد شد، بیان کرد: این نقشه راه با مشارکت چهار شرکت مادر تخصصی وزارت نفت تدوین می شود.
سرپرست پژوهشکده مطالعات راهبردی موسسه مطالعات بین المللی انرژی همچنین از راه اندازی سمینارهای الکترونیکی و مجازی آموزشی در سطح صنعت نفت خبر داد و افزود: با راه اندازی این سامانه الکترونیکی امکان استفاده از ظرفیتهای علمی دانشمندان ایرانی در خارج از کشور فراهم می شود.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها