جزئيات بودجه سال آينده به تفکيک مقاطع تحصيلي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   12 اسفند 1389-03 March 2011بازدید 1375


عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي از تخصيص 50 ميليارد ريالي اعتبار در لايحه بودجه سال 90 علاوه بر اعتبارات تعادل بخشي براي کمک به دانشگاه هاي کمتر توسعه يافته و غير برخوردار خبر داد.
عليرضا سليمي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: خدمات رفاهي و فرهنگي دانشجويان در سال جاري 2/21 درصد رشد داشت که مبلغ 288 ميليارد ريال نيز در سال آينده به ميزان مبلغ سال 89 اضافه مي شود.
به گفته وي اعتبار مربوط به فعاليت هاي قرآني دانشجويان 35 درصد و اعتبار رديف فعاليت هاي ورزشي دانشجويان 107 درصد رشد را در لايحه سال 90 نشان مي دهد.
عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس به افزايش بودجه قطب هاي علمي کشور اشاره کرد و گفت: 32 درصد رشد بودجه براي قطب هاي علمي کشور در سال آينده خواهيم داشت. علاوه بر اين، 300 ميليارد ريال براي حمايت از 10 دانشگاه برتر و 100 ميليارد ريال براي حمايت از دانشگاه هايي که در رتبه بندي دانشگاه هاي جهان اسلام حايز رتبه شدند در نظرگرفته شد.
نماينده مجلس شوراي اسلامي بودجه تحقيقات دانشگاهي را 3/12 درصد داراي رشد دانست و در ارتباط با بودجه هر مقطع آموزشي نيز گفت: مقطع کارشناسي در لايحه سال 90 نسبت به 89، 5/23 درصد، بودجه کارشناسي ارشد 41 درصد، بودجه دکتري حرفه اي 5/14 درصد و  بودجه دکتري تخصصي 5/24 درصد رشد را نشان مي دهد.
وي در ارتباط با شيب پر شتاب اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي کشور اظهار داشت: 984 عضو هيئت علمي در سال 89 به دانشگاه ها افزوده شدند که اين ميزان در مقايسه با سال 88 شيب پرشتاب و قابل دفاعي را نشان مي دهد.
وي گفت: دانشگاه هاي کشور 18 هزار و 700 عضو هيئت علمي در سال 88 داشته اند. اين در حالي است که اين ميزان در سال 89 به 19 هزار و 700 عضو رسيد.
سليمي در بررسي بخش ديگر لايحه بودجه سال 90 به تغيير در هرم دانشجويان کشور اشاره کرد و افزود: در سال 89 پذيرش در کارداني 13 درصد کاهش، در کارشناسي بيش از 3 درصد افزايش، در کارشناسي ارشد 4/12 درصد افزايش، در دکتري حرفه اي 7/5 درصد و در دکتري تخصصي 8/9 درصد افزايش داشته است.
وي گفت: نسبت دانشجو به استاد در حال تغيير است در سال گذشته رقم 7/19 درصد نسبت استاد به دانشجو بود که اين ميزان در سال 89 در اين شيب به دليل افزايش 20 هزار نفري دانشجويان باقي ماند.
به گفته سليمي اين رقم در حالي است که مي بايست در حالت استاندارد، تعداد دانشجويان را به 15 هزار نفر در مقابل اين تعداد از اعضاي هيئت علمي رساند.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها