انتقاد دانشجویان ایرانی دانشگاه توهوکو به سفارت ایران در توکیو

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   14 فروردین 1390-03 April 2011بازدید 1607


استخدام
انتقاد دانشجویان ایرانی دانشگاه توهوکو به سفارت ایران در توکیو
جمعی از دانشجویان و محققان ایرانی دانشگاه توهوکو شهر سندای ژاپن طی نامه ای سرگشاده بر عملکرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو در قبال اتباع ایرانی زلزله زده مقیم شهر سندای ژاپن انتقاد کرده و خواستار تدوین دستورالعمل جامع مقابله با بحران در زمان وقوع حادثه در خارج کشور شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، شهر سندای در فاصله 100 کیلومتری از مرکز زلزله 9 ریشتری ژاپن قرار دارد و بیشترین آسیب را به دلیل وقوع زلزله و سونامی متحمل شده است. در حال حاضر نیز به دلیل نزدیکی به نیروگاه اتمی فوکوشیما در معرض خطر تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار دارد.

دانشگاه توهوکو نیز از دانشگاههای ژاپنی است که حدود 20 دانشجو و محقق از ایران در آن فعال هستند و ایرانیان یکی از بزرگترین گروههای دانشجویی خارجی در حال تحصیل و تحقیق در این دانشگاه را تشکیل می دهند.

نگارندگان این بیانیه انتقادی در مقایسه عملکرد سفارتخانه کشورهایی نظیر اندونزی، پاناما و کشورهای حاشیه خلیج فارس در توکیو با عملکرد سفارت کشورمان مدعی کم کاری و کم توجهی کارکنان و مسئولان سفارتخانه ایران در توکیو شده اند.

این دانشجویان در بخشی از این نامه سرگشاده آورده اند: "پس از وقوع زلزله بسیاری از سفارتخانه ها به دلیل خطرات احتمالی پس لرزه ها و خطرات ناشی از تابش مواد رادیو اکتیو با ارسال اتوبوس اقدام به انتقال اتباع کشور خود از شهر سندای کردند. کشورهایی نظیر اندونزی، پاناما، کشورهای حاشیه خلیج فارس و حتی کشورهایی که از لحاظ وضعیت سیاسی یا شاخص های رفاهی در سطح پائین تری نسبت به کشور ما قرار دارند و شمار دانشجویان یا شهروندان آنها در شهر سندای کم بود، هموطنانشان را به شهرهای امن و حتی کشورهای خودشان منتقل کردند اما سفارت کشور ما در این بحران بزرگ برای دانشجویان یا شهروندان ایرانی مقیم شهر سندای چه اقداماتی بعمل آوردند."

نگارندگان این نامه سرگشاده تاکید کرده اند: "چون همیشه این احتمال وجود دارد که حوادثی مانند آنچه در ژاپن رخ داد در هر نقطه ای از جهان رخ دهد و برای اینکه کمترین آسیبی به هموطنان ما برسد نیازمند یک دستورالعمل جامع مقابله با بحران در زمان وقوع حادثه در خارج کشور هستیم تا سفارتخانه های کشور ما با انجام اقدامات به موقع بتوانند جان هموطنانمان را از خطرات احتمالی نجات دهند."

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها