هاشمی رفسنجانی: هيچ‌كس جرات ندارد دانشگاه آزاد را تضعيف كند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   15 فروردین 1390-04 April 2011بازدید 1546


هاشمی رفسنجانی: هيچ‌كس جرات ندارد دانشگاه آزاد را تضعيف كند

رييس هيات امناي دانشگاه آزاد اظهار داشت: گاهي حرف‌هايي زده مي‌شود كه نبايد نگران باشيد چرا كه دانشگاه مورد نياز كشور است و بار آن بر دوش دولت و بيت‌المال تقريبا هيچ است ضمن اينكه كمك كار دولت در علم، اقتصاد و خيلي از حوزه‌هاي ديگر است.

فارس: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان كرد: هرچه جلوتر مي‌رويم معلوم مي‌شود دانشگاه آزاد آن چنان پايه‌هايش محكم شده كه هيچ‌كس جرات نمي‌كند اين دانشگاه را تضعيف كند.

استخدام
آيت‌الله ‌اكبر هاشمي‌رفسنجاني رييس هيات امناي دانشگاه آزاد در جمع اساتيد و كاركنان واحد آيت‌الله آملي از تصويب بين‌اللمللي شدن اين واحد در جلسه هيات امنا خبر داد و گفت: ما درجلسه هيات امنا موضوع بين‌المللي شدن واحد آيت الله آملي را مصوب كرديم.

وي افزود: بين‌المللي شدن واحد آيت‌الله آملي بيشتر به لحاظ اين است كه در منطقه‌اي واقع شده كه از كشورهاي قفقاز و آسياي ميانه و روسيه زمينه‌هاي علمي بيشتري براي تبادل استاد و دانشجو و همايش‌ها و سمينارها خواهيد داشت.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در واحد آيت‌الله آملي خاطرنشان كرد: اين واحد ظرفيت‌هاي ويژه‌اي نظير نزديكي به جاده هراز و ارتباط با مركز كشور را دارد و اسم آيت‌الله آملي هم مهم است اگرچه شهر آمل يك شهر خيلي با سابقه و مورد توجه شخصيت‌هاي ايران بوده و هست، آقايان لاريجاني‌ها هم علاقمند هستند كه اينجا توسعه پيدا كند و مطمعناً كمك خواهند كرد و در كل زمينه توسعه اين دانشگاه فراهم هست.

هاشمي‌رفسنجاني در ادامه تصريح كرد: نظر من هم توسعه مقاطع تحصيلي كارشناسيارشد و دكتري است همان‌طور كه سياست كلي دانشگاه آزاد هم دريك برنامه 5 ساله همين است.

رييس هيات امناي دانشگاه آزاد اظهار داشت: گاهي حرف‌هايي زده مي‌شود كه نبايد نگران باشيد چرا كه دانشگاه مورد نياز كشور است و بار آن بر دوش دولت و بيت‌المال تقريبا هيچ است ضمن اينكه كمك كار دولت در علم، اقتصاد و خيلي از حوزه‌هاي ديگر است.

وي در ادامه بيان داشت: هرچه جلوتر مي‌رويم معلوم مي‌شود اين دانشگاه آن چنان پايه‌هايش محكم شده كه كسي بين خودش و خدا، جرات نمي‌كند مجموعه‌اي به اين عظمت كه در خدمت علم ملت و شايد ملت‌هاي ديگر منطقه است را تضعيف كند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه گفت: استحكام دانشگاه را جدي بگيريد و برنامه‌ريزي ‌هايي كه به شما ابلاغ مي‌شود را بسيار جدي دنبال كنيد.

وي افزود: دانشگاه‌هاي دنيا هم تاكيد بيشتري دارند تا با دانشگاه‌هاي غيردولتي همكاري كنند. يكي از برنامه‌هاي دانشگاه آزاد وارد شدن در سطح جهاني است و ما درحال حاضر خيلي فاصله با دنيا نداريم با تعدادي از دانشگاه‌هاي بزرگ دنيا همكاري داريم و اين همكاري را توسعه خواهيم داد .

هاشمي‌رفسنجاني با تاكيد بر لزوم كاربردي شدن تحقيقات دانشگاهي در دانشگاه آزاد گفت: تحقيقات زياد و پژوهش‌هاي خوبي در دانشگاه هست متاسفانه درحد آزمايشگاه متوقف مي‌شود و به نتيجه نهايي نمي‌رسد. دانشگاه بايد از اين تحقيقات حمايت كند و بعد شركت‌هايي تاسيس كند و اين طرح‌ها را به مرحله توليد برساند اگر اين زنجيره از آزمايشگاه تا توليد با ضابطه قوي با كمك دانشگاه و سرمايه‌گذاران خارج از دانشگاه اجرا شود يكي از منابع درآمد دانشگاه هم خواهد شد.

رييس هيات امناي دانشگاه آزاد مقوله فرهنگ را بسيار مهم و از مسائل جدي دانست و تصريح كرد: امروزه با ارتباط موجود دنيا و شاه‌راه‌هاي اطلاعاتي در قالب اينترنت، ماهواره و... اطلاعات علمي، فرهنگي، سياسي، اقتصادي خيلي سريع منتقل مي‌شود و ما بايد از لحاظ فرهنگي و سياسي به گونه‌اي برخورد كنيم كه واقعا اين بچه‌ها را قانع كند كه دستورات اخلاقي و اعتقادي كه ما داريم تمام اينها قابل اثبات است.

وي در ادامه اظهار داشت: مطالبه و حقوق طبيعي كه هر انساني دارد حقوقي است كه در قانون اساسي آمده، مردم به خصوص جوان‌ها حاضر نيستند به شيوه گذشته زندگي اجتماعي و سياسي داشته باشند. حتما نياز هست ما آماده باشيم تا با تقاضاهاي مردم فاصله زياد نداشته باشيم حوادثي كه شما در حال حاضر در منطقه مي‌بينيد واقعا خيلي هشدار دهنده است و خوشحال‌كننده است. ملت‌هايي كه در مصر، ليبي، تونس و يمن بريدند.البته مانند ايران نبودند ما ايراني‌ها بازتر از همه اينها بوديم.

هاشمي‌رفسنجاني در پايان خاطرنشان كرد: اولين بار در منطقه مشروطه در ايران آمد و اولين انقلاب مردمي در ايران بوده است ولي در حال حاضر آنها حسابي فعال شده‌اند، در اين كشورها قيام مي‌كنند و مطالبه حقوق مي‌كنند، اين اطلاعات و آگاهي و بيداري است.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها