جاسبي: شايد هاشمي‌ رفسنجاني دليل برخي حاشيه‌هاي دانشگاه آزاد باشد

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   17 فروردین 1390-06 April 2011بازدید 1328


جاسبي:
شايد هاشمي‌ رفسنجاني دليل برخي حاشيه‌هاي دانشگاه آزاد باشد

خبرگزاري فارس: رئيس دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: شايد برخي حاشيه‌هاي دانشگاه آزاد به خاطر وجود آيت‌الله هاشمي رفسنجاني باشد.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، عبدالله جعفرعلي جاسبي درباره مسائل مربوط به دانشگاه آزاد و نقش آيت‌الله هاشمي رفسنجاني گفت‌و‌گويي انجام داده است. 

وي در بخشي از اين گفت‌وگوي خود اظهار داشته است: دانشگاه آزاد اسلامي در انتخابات رياست جمهوري گذشته بي‌طرفي خود را كاملا حفظ كرد كه دلايل و شواهد متقني نيز در اين خصوص وجود دارد. گذشته از دانشگاه، خود بنده هم صريحا اعلام كردم كه به صورت علني از هيچ كس حمايت نمي‌كنم و اين موضع را تا آخر هم حفظ كردم. هيچ كس نتوانست مدركي خلاف اين ارائه بدهد اما حاشيه‌ها زياد است. حاشيه‌ها هر روز به شكل خاص خود و تحت عنواني مطرح مي‌شود. 

به عقيده جاسبي، شايد بخشي از حاشيه‌هاي دانشگاه آزاد به خاطر وجود آيت‌الله هاشمي رفسنجاني باشد. 

متن گفت‌وگوي رئيس دانشگاه آزاد كه با نشريه مثلث انجام شده، به شرح ذيل است: 

*فكر مي كنيد از سال گذشته تاكنون وضعيت دانشگاه آزاد چه قدر تغيير كرده است؟ 

تصور من اين است كه دانشگاه آزاد اسلامي با سرعت درحال طي كردن جاده تكامل است. اين تكامل هم در حوزه كيفيت است و هم در حوزه سياستگذاري‌هاي كلاني كه نهادها و مراجع قانوني جمهوري اسلامي ترسيم كرده‌اند؛ همچون شوراي عالي انقلاب فرهنگي، مجمع تشخيص مصلحت نظام، مجلس شوراي اسلامي، دولت جمهوري اسلامي ايران و... 

*سال گذشته فشارها به مجموعه دانشگاه آزاد براي دولتي كردن آن بسيار زياد بود. فكر مي‌كنيد در اين فاصله يك ساله چه مقدار از اين فشارها كاسته شده است؟ 

به نظر من تغييري حاصل نشده است. اعتقاد من بر اين است كه دانشگاه آزاد اسلامي با توكل به خدا، هديه حضرت امام(ره) و تلاش همكاران عزيز ما در سراسر كشور شكل گرفته و شجره طيبه‌اي است. من به آينده اين دانشگاه خوشبين هستم؛ درعين حال برخي تلاش دارند اين دانشگاه را دولتي شود بهتر اداره مي‌شود. اما اينها هم جاي بحث دارد و آينده درخصوص آنها قضاوت خواهد كرد. 

*برويم سراغ عملكرد دانشگاه در اين چهار دهه. 

ما دهه اول دانشگاه آزاد اسلامي را دهه تثبيت نام نهاديم چرا كه آن زمان بسياري تصور مي‌كردند اين دانشگاه شكل نخواهد گرفت و تداوم نخواهد يافت. علاوه‌بر اين عده‌اي با فلسفه وجود دانشگاه مخالف بودند كه البته انگيزه‌هاي متفاوتي داشتند. برخي با حسن نيت و برخي ديگر با سوء نيت با وجود اين دانشگاه مخالفت مي‌كردند. دهه اول را با اين شرايط به سلامت گذرانديم. دهه دوم، دهه توسعه بود كه ما توانستيم دانشگاه را در سراسر كشور توسعه بود كه هم اكنون آخرين سال آينده را در پيش داريم. آينده‌نگري ما اين‌گونه نشان مي‌دهد كه دهه چهارم، دهه رقابت دانشگاه آزاد اسلامي با دانشگاه‌هاي معتبر جهان است. 

*در دانشگاه‌هاي سراسري جلوي برخي رشته‌ها گرفته شده و به اصطللاح اين رشته‌ها فريز شده‌اند. آيا در دانشگاه آزاد هم اين اتفاق افتاده است؟ 

گفته بودند كه رشته‌هاي جديد در اين زمينه‌ها در دانشگاه‌ها تأسيس نشود كه شامل حال دانشگاه هم شد. اما آنهايي كه داشتند، به همان ترتيب ادامه مي‌دهند. 

*اما دانشجويان جديدي را نپذيرفتند. 

دانشجوي جديد پذيرفته شد اما آن رشته‌ها در جاهاي ديگر تأسيس نشد. اين كار انجام شد اما در برهه فعلي در حال اصلاح و تكميل آن هستند تا كار به صورت پخته پيش برود. 

*آقاي جاسبي! به عنوان يك فعال سياسي فضاي سياسي كشور را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ 

ما بايد تلاش كنيم فضاي سياسي، فضايي پرنشاط باشد و لازمه چنين اتفاقي همكاري همه نيروهاي موافق انقلاب، نظام و رهبري است. يعني همه كساني كه به اصل قانون اساسي، اصل ولايت فقيه و اسلام اعتقاد دارند، يا اختلاف نظرها را كنار بگذارند يا كم كنند. اختلاف سليقه‌ها را هم نبايد به جدال كشاند. اگر چنين كاري صورت بگيرد فضاي جامعه ما فضاي با نشاطي خواهد شد. 

*صحبت‌هاي شما، روبه جلو است اما فكر مي كنيد در مقطع فعلي اتفاقاتي كه در كشور در حال وقوع است در همين راستا است؟ 

اگر همه اتفاقات هم اين گونه نباشد، لااقل بخشي از آن اينطور است. همه كساني كه به قانون اساسي، جمهوري اسلامي، اصل ولايت فقيه و ... معتقدند باز هم اختلافاتي با يكديگر دارند و حتي گاهي اوقات عليه يكديگرند. به نظر من چنين چيزي زيبنده نيست. ما در عين حال كه ممكن است مواضع و ديدگاه‌هاي سياسي متفاوتي داشته باشيم اما نبايد يكديگر را تخريب كنيم بلكه بايد در جهت تكامل يكديگر ونشاط جامعه گام برداريم. 

*حوادث سياسي دو سال اخير با كش‌وقوس‌هاي دانشگاه آزاد به نوعي تناسب داشته است. نظر شما چيست؟ 

من معتقدم تناسب نداشته بلكه برخي مي خواستند براي آن تناسب بيافرينند. دانشگاه آزاد اسلامي در انتخابات رياست جمهوري گذشته بي‌طرفي خود را كاملا حفظ كرد كه دلايل و شواهد متقني نيز در اين خصوص وجود دارد. گذشته از دانشگاه، خود بنده هم صريحا اعلام كردم كه به صورت علني از هيچ كس حمايت نمي‌كنم و اين موضع را تا آخر هم حفظ كردم. هيچ كس نتوانست مدركي خلاف اين ارائه بدهد اما حاشيه‌ها زياد است. حاشيه‌ها هر روز به شكل خاص خود و تحت عنواني مطرح مي‌شود. 

*شايد بخشي هم به رياست آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني بر هيأت امنا مربوط باشد. 

اين هم شايد يكي از آنها باشد. 

*سخن آخر؟ 

بايد عرض كنم بنده باشم يا نباشم تفاوتي ندارد، اما هدفم اين است كه اين دانشگاه كه امروز بزرگ‌ترين دانشگاه حضوري جهان است، در دهه چهارم به معتبرترين دانشگاه حضوري جهان تبديل شود. خداوند تا امروز كمك كرده و توفيق داده كه دانشگاه به اينجا رسيده است. بعد از اين هم اميدما به خداست و اصلاً نگران اين نيستيم كه باشيم يا نباشيم. براي ما جايگاهي كه دانشگاه به دنبال رسيدن به آن است بيشتر از اينكه چه كسب مسئوليت داشته باشد اهميت دارد. 

فكر مي كنم تا جايي كه پيش رفتيم، دانشگاه آزاد همچنان غيردولتي و NGO بودن خود را حفظ كرده است؟ 

ما به دنبال چنين چيزي هستيم اما بايد ببينيم در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.

 

 


جاسبي هاشمي‌ رفسنجاني حاشيه‌ دانشگاه آزاد

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها