دانشگاه بسازيم تا جمعيت تهران كم شود!

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   19 اردیبهشت 1390-09 May 2011بازدید 1485


دانشگاه بسازيم تا جمعيت تهران كم شود!


رئيس دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: بايد در اطراف تهران همانند شهرقدس دانشگاه بسازيم تا علاوه بر كم شدن جمعيت تهران، اطراف اين شهر هم پيشرفت كند.
به گزارش فارس، عبدالله جعفرعلي جاسبي رئيس دانشگاه آزاد در مراسم افتتاح پروژه‌هاي عمراني واحد شهرقدس با تشكر از تمامي زحمت‌كشان عرصه دانشگاه آزاد گفت: در ابتداي كار با يك ميليون تومان پول هديه امام(ره) و يك ساختمان استيجاري در خيابان اسكندري تهران و با هدفي بسيار بزرگ كار را آغاز كرديم و به عنوان يك خدمتگزار در اين عرصه پا گذاشتم.

وي با اشاره به اينكه طبق قانون موريل، بزرگ‌ترين محور توسعه آمريكا بعد از جنگ جهاني دوم توسعه دانشگاه‌ها در آمريكا بود، افزود: سياست‌مداران آمريكا به دليل پذيرش بالاي دانشجو در اين كشور بالاخص پس از جنگ جهاني دوم كه درب‌هاي دانشگاه به روي مردم باز شد و سرمايه‌گذاري زيربنايي در تاسيس و توسعه دانشگاه‌ها توانستند به اين پيشرفت و تكنولوژي دست يابند.

جاسبي خاطرنشان كرد: دانشگاه محيطي است براي كسب فرهنگ و به لطف خدا امروز دانشگاه آزاد پس از 29 سال بزرگ‌ترين مركز آموزشي حضوري در دنياست كه داراي 4 ميليون فارغ‌التحصيل، بيش از يك ميليون و 600 هزار دانشجو، 400 واحد دانشگاهي در ايران و 5 واحد خارج از كشور، 30 هزار عضو هيات علمي،600 مدرسه سما و 50 مركز پژوهشي و تحقيقاتي و چندين مدرسه و مراكز تحقيقاتي يك مجموعه عظيم علمي است كه همه اين‌ها چيزي جز توفيق الهي نيست.

وي در ادامه تصريح كرد: مفهوم اصلي توسعه با محوريت آن به توسعه نيروي انساني است و توسعه نيروي انساني در گرو پيشرفت مراكز تحقيقاتي ماست اگر ما مي‌خواهيم از نظر سياسي، نظامي وغيره توسعه يابيم بايد محور توسعه را پرورش نيروي متخصص بدانيم.

رئيس دانشگاه آزاد اظهار داشت: سال 57 كه انقلاب شد كل دانشجويان كشور 150يا 160 هزار نفر بود اما امروز 5/3 ميليون دانشجو داريم يعني با دو برابري شدن جمعيت و با رشد چند برابري دانشجو مواجه شديم. امروز دانشگاهاي ما نسبت به برخي از جامعه‌ها كه دانشجويان خود را به كشورهاي نظير مالزي مي‌فرستند خيلي بهتر است. دانشگاه محلي است كه انسان‌هاي فرهيخته را جذب مي‌كند و اين تنها راهي است كه باعث پيشرفت محيط مي‌شود.

جاسبي بيان داشت: در كشورهايي نظير انگلستان افراد تمايل دارند به اينكه در خارج از مركز زندگي كنند چون اين مكان‌ها گرچه در خارج از مركزيت پايتخت است به مراتب هزينه‌اي كمتر و امكانات بيشتري دارد و ما هم اگر نمي خواهيم شهرها با انبوه جمعيت مواجه شود و يا اطراف تهران مانند شهر قدس پيشرفت كنند بايد دانشگاه بسازيم تا علاوه بر كم شدن جمعيت تهران، اطراف آن هم پيشرفت كند.

وي در ادامه گفت: امروزه معني تحصيل كرده با سواد بودن نيست كه فقط خواندن و نوشتن بلد باشد بلكه فردي با سواد است كه علاوه بر تحصيلات تكميلي به كامپيوتر و زبان خارجه نيز مسلط باشد.

رئيس دانشگاه آزاد خاطرنشان كرد: دانشگاه آزاد تنها نهاد در كشور بوده كه روند مهاجرت را معكوس كرده و جلوي مهاجرت از شهرهاي كوچك به كلان شهرها را گرفته است و در پي آن موجب ارتقاي سطح فرهنگ كشور شده است.

وي افزود: در اثر كم بودن ظرفيت دانشگاه‌هاي دولتي برخي افراد به ساير كشورها مانند مالزي مي‌روند كه اين مساله موجب خروج ارز از كشور مي‌شود اما اين دليلي براي شروع كار بهتر از سوي دانشگاه آزاد است و بايد اين دانشگاه به سمت جذب دانشجو در مقطع فوق ليسانس و دكتري برود.

جاسبي خاطرنشان كرد: 900 هزار داوطلب آزمون كارشناسيارشد هستند كه دانشگاه‌هاي كشور اعم از دولتي و آزاد ظرفيت پذيرش 10 درصد از متقاضيان را دارا هستند كه اين مساله موجب خروج ميلياردها دلار ارز از كشور مي‌شود.

وي يادآور شد: در حال حاضر دانشگاه آزاد در دهه سوم به دنبال ارتقاي كيفيت است و در دهه سوم ما بايد بتوانيم تمام دانشگاه‌هاي دولتي را پشت سر بگذاريم و از لحاظ هيأت علمي هنوز 1 يا 2 سال بايد كار كنيم و در دهه چهارم وارد رقابت‌هاي جهاني شويم.

جاسبي تصريح كرد: دانشگاه آزاد با سعي و تلاش فراوان به اين نقطه رسيده است و هم‌اكنون هم بايد با همين شهريه‌ها و بدون يك ريال بودجه دولتي علاوه بر ساختمان‌سازي، برگزاري پروژه و جذب هيأت علمي پيشرفت كنيم.

وي در ادامه بيان داشت: دانشگاه آزاد واحد شهرقدس در 10 سال قبل در پاساژ افتتاح شد و الان هم ما به آينده نگاه مي‌كنيم كه در حال فتح قله‌هاي پيشرفت باشد.


دانشگاه بسازيم جمعيت تهران

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها