تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان و ارائه آن به شوراي انقلاب فرهنگي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   24 اردیبهشت 1390-14 May 2011بازدید 1407


به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، با حضور نسرين سلطان‌خواه معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان، دومين هم‌انديشي تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان برگزار شد.

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور در اين مراسم با بيان اينكه در ديدار بهمن سال گذشته رؤساي قوا و دست‌اندركاران امور نخبگان كشور با مقام معظم رهبري، معظم‌له تدوين اين سند را مطالبه كرده‌اند، گفت: تدوين اين سند راهبردي حركت در مسير رسالت نظام جمهوري اسلامي براي نيل به تربيت و تعالي والاي انسان است.

سلطان‌خواه افزود: اين نشست با محوريت بالاترين سرمايه‌هاي انساني كه نخبگان و استعدادهاي برتر هستند، برگزار شده و از آنجا كه ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي نهفته در نخبگان اصلي‌ترين عنصر پيشرفت ملي است. به دنبال تدوين ساز و كار و نقشه راهي براي شكوفايي بيش از پيش اين ظرفيت است.

وي در ادامه گفت: مفهوم قدرت ديگر صرف داشتن منابع نظامي و اقتصادي نيست بلكه علم و فناوري اصلي‌ترين منبع قدرت در جهان امروز است.

معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور خاطرنشان كرد: بايد با توجه به تعليمات گران‌قدر دين مبين اسلام و ذخاير بي نظير فرهنگي، ارزشي و معرفتي در ايران اسلامي، پيوند علم و ايمان را براي درخشش بيش از پيش نخبگان و دانشمندان ايران اسلامي در سطح جهاني مهيا كنيم.

سلطان‌خواه در ادامه تصريح كرد: بنياد ملي نخبگان نظام جمهوري اسلامي در خصوص فراهم‌سازي زمينه شناسايي جذب، هدايت و حمايت استعدادهاي برتر و نخبگان از هيچ كوششي فرو گذار نمي‌كند.
وي در ادامه بيان داشت: علم دروازه شكوفايي و كمال انسان است و براي تحقق اين امر راهي جز فتح قله‌هاي اين حوزه با بهره‌گيري از توانايي و استعدادهاي نخبگان وجود ندارد.

رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: بنياد ظهور توانايي‌ها و استعدادهاي بالقوه در نخبگان را پيگيري مي‌كند و ما معتقديم يكي از اصلي‌ترين وظايف انقلاب ايجاد بستر فرهنگي، آموزشي و پژوهشي براي تربيت و تعالي و به فعليت رساندن اين استعدادهاي بالقوه است.

سلطان‌خواه گفت: بايد محيط و شرايطي را فراهم كنيم تا احساس تعلق به جامعه و هويت ملي در نخبگان تقويت شود چرا كه تنها در اين صورت است كه استعدادها به شكوفايي و كمال مي‌رسد و ارزش‌هاي انساني ظهور و بروز پيدا مي‌كند.

رئيس بنياد ملي نخبگان با اشاره به شناسايي 9200 استعداد برتر در بنياد ملي نخبگان تاكيد كرد: از اين جمع 4150 نفر در دولت نهم و 5100 نفر در دولت دهم شناسايي و مورد حمايت و پشتيباني قرار گرفته‌اند و سالانه به طور متوسط 500 نفر به اين جمع اضافه مي‌شوند.

وي با اشاره به سياست‌هاي عدالت گستر دولت، ارائه خدمات به نخبگان در سراسر كشور را از اهداف تاسيس دفاتر استاني بنياد ملي نخبگان عنوان كرد و گفت: بنيادهاي استاني نخبگان در 21 استان كشور در طي سال‌هاي 88 و 89 افتتاح شده و امسال تمام استان‌هاي كشور داراي بنياد نخبگان خواهند شد كه اين امر شناسايي و حمايت از نخبگان را تسريع مي‌كند.

سلطان‌خواه خاطرنشان كرد: ارتقاي اثربخشي فعاليت‌هاي بنياد ملي نخبگان نيازمند تشريك مساعي ملي است و تدوين برنامه‌ها بين سازمان‌هاي متولي امور نخبگان بايد هماهنگ و هم‌افزا باشد.

وي در ادامه گفت: سند راهبردي كشور در امور نخبگان يك برنامه‌ريزي كلان جامع‌نگر و هماهنگ‌كننده ميان سازمان‌هاي متولي درحوزه نخبگان است.

رئيس بنياد ملي نخبگان تاكيد كرد: وجه تمايز اين سند با ساير سندهاي تدوين شده در كشور اين است كه اين سند نقشه راهي براي تجلي ابعاد وجودي انساني و رسيدن به تعالي و كمال است.

وي ابراز اميدواري كرد كه اين سند بتواند نقشه راه انسان‌هاي فرهيخته و پيش قراولان جامعه در عرصه‌هاي مختلف پيشرفت باشد و به جرات مي‌توان گفت اصلي‌ترين اهميت اين سند جنبه‌هاي معنوي آن است.

براساس اين گزارش، دومين هم‌انديشي تدوين سند راهبردي كشور در امور نخبگان روزهاي 22 و 23 ارديبهشت‌ماه در هتل پرديسان مشهد مقدس برگزار شد.

در اين نشست دو روزه كه با حضور 130 نفر از اساتيد برجسته كشور، صاحب‌نظران حوزه علم، فناوري و امور نخبگان كشور برگزار شد، جمعي از اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، هيات امناي بنياد ملي نخبگان و مسئولان ملي و استاني بنياد ملي نخبگان نيز حضور داشتند كه طي روزهاي برگزاري علاوه بر نشست اصلي در كميسيون‌هاي جانبي در خصوص پيش‌نويس اين سند به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نشست جمع‌بندي و اختتاميه اين نشست بعد از ظهر جمعه با حضور معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان برگزار شد.


سند راهبردي كشور در امور نخبگان

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها