انصراف از تحصيل صدها دانشجوی بحرينی از دانشگاه

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   03 خرداد 1390-24 May 2011بازدید 1168


انصراف از تحصيل صدها دانشجوی بحرينی از دانشگاه


صدها دانشجوي بحريني در اعتراض به حمله نيروهاي امنيتي به دانشگاه و مبدل شدن آن به پادگان نظامي از تحصيل انصراف دادند.
به گزارش «شیعه نیوز»، پايگاه خبري "الجزيره " قطر گزارش داد صدها دانشجوي بحرين در اعتراض به تشديد اقدامات امنيتي در محوطه دانشگاه با انصراف از حضور در ترم تحصيلي جديد دانشگاه را ترك كرده‌اند و با اين امر تنش در دانشگاه بحرين بالا رفته است.
هفته گذشته دانشگاه‌هاي بحرين پس از دو ماه تعطيلي به روي دانشجويان گشوده شد.
2 ماه قبل طي درگير‌ي‌هايي كه بين دانشجويان و مأموران آل‌خليفه در دانشگاه‌هاي اين كشور رخ داد و به دنبال آن بازداشت و يا اخراج شمار زيادي از دانشجويان، دانشگاه‌ها تعطيل شدند.
يك دانشجوي انصرافي از دانشكده علوم تطبيقي كه خواست نامش فاش نشود گفت: به جز يك درب دانشگاه كه به پست ايست و بازرسي نيروهاي امنيتي مبدل شده بقيه درهاي دانشگاه بسته است تا جلوي ورود دانشجويان اخراجي به دانشگاه نيز گرفته شود.
اين دانشجو با اشاره به اينكه همه دانشجويان مجبورند براي ادامه تحصيل در دانشگاه سند وفاداري به نظام را امضا كنند گفت: در اين سند شروط والزاماتي گنجانده شده است كه بر اساس آن مشاركت در هر گونه فعاليت دانشجويي محدود و شركت در فعاليت‌هاي سياسي ممنوع است.
محمود يك دانشجوي ديگر دانشگاه بحرين نيز تصريح كرد مديريت دانشگاه پاركينگ خودروها را از ساختمان دانشگاه با ايجاد حصار آهني جدا كرده است و حتي اين حصار بين هر دانشكده با دانشكده ديگر نيز ايجاد شده و رفت و آمد دانشجويان را با مشكل مواجه كرده است.
يك دانشجوي ديگر انصرافي نيز با امتناع از ذكر نام خود به دليل ترس از بازداشت گفت: دانشگاه به پادگان نظامي مبدل شده است و مديريت دانشگاه با اين اقدامات تصميم دارد دانشجويان جريان معارض را در معرض تحقير و وضعيتي رواني قرار دهند كه قادر به ادامه تحصيل نباشد.
"محمد المسقطي "، رئيس انجمن حقوق بشر جوانان بحرين گفت: بيش از دو هزار دانشجوي دختر و پسر به دليل تشديد اقدامات امنيتي در دانشگاه ترك تحصيل كرده‌اند علاوه بر اينكه 170 دانشجوي بحريني در دانشگاه‌هاي خارجي به دليل برگزاري تظاهرات عليه رژيم آل خليفه يا دعوت مردم به ادامه اعتراضات از طريق شبكه اجتماعي فيس‌بوك اخراج شدند.
اين مسئول حقوق بشر بحرين تاكيد كرد كه دانشگاه اين كشور اكنون به دليل اقدامات امنيتي محيط مناسبي براي تحصيل نيست و دانشجو تحت اين فشارها نمي‌تواند به تحصيلات خود ادامه دهد و انجمن حقوق بشر بحرين شكايت‌هاي بي‌شماري از بدرفتاري ماموران امنيتي در پست بازرسي جلوي دانشگاه و همچنين نصب شدن دوربين‌هاي جديد در محوطه و كلاس‌هاي درس دانشگاه دريافت كرده است.
بنا بر تاكيد المسقطي نقض فاحش حقوق بشر از سوي مقامات بحريني در حالي صورت مي‌گيرد كه اين رژيم معاهدات مربوط به رعايت حقوق فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي را امضا كرده است.
اين در حالي است كه نيروهاي امنيتي بحرين پنجشنبه گذشته با پشتيباني نظاميان سعودي با حمله به دانشگاه بحرين شماري از دانشجويان دختر و پسر را كه اعتصاب كرده بودند، بازداشت كردند.


انصراف از تحصيل صدها دانشجوی بحرينی از دانشگاه

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها