براي تدوين الگوي پيشرفت به واقعيتها و استعدادهاي ايران امروز توجه كنيم

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   11 خرداد 1390-01 June 2011بازدید 1043


حجت الاسلام و المسلمين علي دارابي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: آنچه جمهوري اسلامي در عدالت و پيشرفت در پي آن است تفاوت ماهوي با ساير الگوهاي تجربه شده در دنيا دارد چرا كه ما معتقديم دين پاسخگوي تمام نياز هاي بشر در عرصه هاي فردي ، اجتماعي ، سياسي و فرهنگي است.
وي ادامه داد: ضمن آنكه براساس روايات اسلامي، آنچه در دنياي امروز توسط نخبگان و صاحبنظران شكل گرفته است را هم بايد مورد توجه قرار داد، اما چون الگوي پيشرفت هم ناظر به نيازهاي مادي و هم معنوي است ضرورت دارد كه محفلي علمي از متخصصين و انديشمندان در كنار مسوولان اجرايي بر اساس مباني اسلامي نقشه راه رسيدن به اين الگو را طراحي كنند.
دارابي گفت: تجربه برنامه نويسي راهبردي درباره چشم انداز بيست ساله نظام نشان داده است كه قابليت علمي براي طراحي هاي راهبردي در كشور ما وجود دارد لذا اگر به گفتمان واحدي در اين عرصه برسيم ميزان خطا به شدت كاهش مي يابد.
وي افزود: در تدوين الگوي اسلامي ايراني پيشرفت بايد واقعيت هاي امروز ايران اسلامي در كنار استعداد هاي موجود چه به لحاظ نرم افزاري و چه به لحاظ سخت افزاري در نظر گرفته شود و در تمام عرصه ها نگاه جامعي داشته باشيم تا اهدافي تعيين كنيم كه پاسخگوي نياز هاي كشور در بخش هاي مختلف باشد.
مدير كل آموزش هاي تخصصي سازمان تبليغات اسلامي اظهار داشت : متون ديني مواد اوليه تدوين الگوي پيشرفت را در اختيار ما قرار داده است و با استفاده از يكسري اصول ، بايد شاخص ها را از اين متون استخراج كرده و با واقعيات موجود تطبيق دهيم.
وي افزود : با دستيابي به يك وفاق جمعي در عرصه نظر و عمل در كنار استفاده بهينه از استعدادها مي توانيم در زمان مطلوب به الگوي اسلامي ايراني پيشرفت دست يابيم.
دارابي گفت: براي تدوين اين سند دست كم به دوره اي دو ساله نياز داريم تا كميسيون هاي تخصصي منسجم تر عمل كنند و متخصصين هر رشته به اين كميسيون ها دعوت شوند.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها