برترینهای علمی آمریکا چینی هستند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   12 خرداد 1390-02 June 2011بازدید 1318


گزارش جدید بنیاد ملی سیاستهای آمریکا نشان می دهد حدود 70 درصد از فینالیستهای یکی از معتبرترین رقابتهای علمی در این کشور را فرزندان مهاجران به ویزه چینی ها تشکیل داده اند و آمریکاییها کمتر تاثیرگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در این گزارش آمده است که بسیاری از والدینی که به آمریکا مهاجرت کرده اند، بر روی تحصیل فرزندان خود در زمینه علوم و ریاضیات تاکید فراوان دارند زیرا این کار را راه اصلی برای موفقیت آنها می دانند.

آمار درآمدهای فارغ التحصیلان نیز این ایده را تایید می کند: بر اساس مطالعات جدید در دانشگاه جورج تاون درباره ارزش رشته های دانشگاهی، میانگین همیشگی درآمد سالانه برای لیسانس مهندسی 75 هزار دلار است در حالی که میانگین درآمد سالانه برای مشاور یا روانشناس 29 هزار دلار است.

بر اساس این مطالعه، پردرآمدترین فارغ التحصیلان دانشگاهها مهندسان نفت هستند که میانیگن درآمد سالانه آنها 120 هزار دلار است. در حالی که تنها 12 درصد از آمریکایی ها اصالتا آمریکایی نیستند، 70 درصد از فینالیستهای رقابتهای علمی معتبری مانند "رقابت استعداد برتر اینتل" در سال 2011 را فرزندان خانواده های مهاجر تشکیل داده اند.

از میان 40 منتخب نهایی این رقابت، 28 نفر اصالتا به کشورهایی دیگر تعلق داشته اند: 16 نفر از چین، 10 نفر از هند، یک نفر از کره جنوبی و یک نفر از ایران. تنها 12 نفر از منتخبان نهایی در این رقابت اصلیتی کاملا آمریکایی داشته اند.

از این رو این بنیاد معتقد است در هنگام تعیین سیاستهای مهاجرتی برای کشور آمریکا، باید فرزندان مهاجران به آمریکا که در علوم و ریاضی نسبت به دیگران برتری دارند را بیشتر به حساب آورد، در واقع این گزارش می تواند پیام هشداری علیه محدودیتهای جدید که در قوانین مهاجرت اعمال می شوند باشد زیرا چنین محدودیتهایی می تواند از ورود بسیاری از دانشمندان و محققان برجسته نسلهای آینده به آمریکا ممانعت کند.


برترینهای علمی آمریکا

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها