کشف یک پایان‌نامه کپی‌ شده پس از پایان دفاع/ سرنوشت دانشجوی متقلب

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   16 خرداد 1390-06 June 2011بازدید 2545


رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات از کشف پایان‌نامه جعلی و تکراری یک دانشجوی تحصیلات‌ تکمیلی در حوزه علوم انسانی خبر داد و گفت: دانشگاه مربوطه که متوجه کپی‌ بودن پایان‌نامه شده بود درباره ابطال مدرک تحصیلی ارائه‌کننده پایان‌نامه اقدام می‌کند.

سید امید فاطمی در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره گفت: دانشگاهی به "ایران‌داک" اعلام کرد که یک پایان‌نامه در حوزه علوم انسانی شناسایی شده که کاملاً تکراری و محصول یک کپی‌برداری بوده است. این پایان‌نامه یک موقعی دفاع شده بوده ولی چون قبلاً توسط دانشگاه تایید شده بوده است آن را بر روی ایران‌داک قرار داده بودیم. وقتی دانشگاه تکراری بودن این پایان‌نامه را اعلام کرد مرکز ایران‌داک هم آن را از روی پایگاه ثبت اطلاعات پایان‌نامه‌ها برداشت.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات در تشریح عاقبت فردی که پایان‌نامه تکراری و کپی‌برداری شده تحویل داده است به مهر گفت: دانشگاه مربوطه مدرکش را منتفی می‌کند.

فاطمی درباره اقداماتی که ایران‌داک درباره پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی انجام می‌دهد گفت: تنها کاری که می‌کنیم این است که بعضی دانشگاه‌ها موقع تعیین موضوع پروپزال دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ما پیشینه می‌خواهند لذا با متخصصین جستجویی که داریم موضوع پروپزال را پیدا می‌کنیم و پیشینه‌ای درباره آن تهیه و برای دانشگاه می‌فرستیم.

وی افزود: دانشگاه خودش تصمیم می‌گیرد که این پیشینه نشان‌دهنده تکراری بودن موضوع است یا خیر. لذا تصمیم‌گیرنده نهایی خود دانشگاه است و پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات فقط کار مدیریت اطلاعاتش را انجام می‌دهد و فعلاً هیچ کار محتوایی نمی‌کنیم.

فاطمی از ثبت اطلاعات 159 هزار پایان‌نامه تحصیلات‌تکمیلی بر روی پایگاه ایران‌داک خبر داد و در پاسخ به اینکه معیارهای ثبت پایان‌نامه‌ها در این پایگاه اینترنتی چیست به مهر گفت: هر پایان‌نامه‌ای که در هر دانشگاهی دفاع شود بر روی ایران‌داک قرار می‌دهیم. مگر اینکه خود دانشگاه بعدها بگوید این پایان‌نامه باید به دلیل تکراری‌ بودن یا تقلب‌علمی یا هر دلیل دیگری حذف شود.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها