جزئيات اتصال مراکز آموزشي به شبکه علمي(ايجاد شبکه هاي پايان نامه اي)

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   08 تیر 1390-29 June 2011بازدید 1664


رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران با تاکيد براينکه در عرض سه سال آينده شبکه علمي کشور در کل ايران راه اندازي خواهد شد، گفت: اين شبکه براساس توافق سه جانبه به بهره برداري مي رسد.
به گزارش خبرنگار مهر، عباس طائب امروز سه شنبه در مراسم دريافت پروانه بهره برداري از شبکه علمي کشور که از سوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي به سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران اعطا شد، اظهار داشت: با دريافت پروانه اجراي نسل دوم شبکه علمي کشور اين پروژه را يکپارچه، منظم و هدفمند پيگيري خواهيم کرد.
وي با اشاره به اينکه نسل اول شبکه علمي کشور از سال 66 مطرح شد و در سال 77 و بر مبناي زيرساخت شرکت مخابرات ايران راه اندازي شد، ادامه داد: آن زمان تعداد مراکز علمي تحقيقاتي محدود بود اما هم اکنون و با وجود 2142 مرکز و دانشگاه آموزشي و تحقيقاتي شبکه اي اختصاصي با سرعت حداقل يک گيگابيت تا ده گيگابيت بر ثانيه ايجاد خواهد شد.
طائب با تاکيد بر اينکه شبکه علمي کشور مخصوص تمامي دانشگاهها، پارک هاي علم و فناوري و حوزه هاي علميه خواهد بود و گام اساسي در جهت ارتباط متقابل دانشگاه و حوزه است، گفت: هم اکنون 10 درصد موسسات و دانشگاهها تحت پوشش مستقيم آموزش عالي است، 20 درصد مربوط به دانشگاههاي آزاد، 25 درصد دانشگاه پيام نور و 30 درصد هم موسسات علمي کاربردي و مابقي نيز موسسات غيرانتفاعي هستند که اگر به اين تعداد پارکهاي علم و فناوري و حوزه هاي علميه و مراکز پژوهشي را نيز بيافزاييم از گستردگي و پوشش اين شبکه واقف خواهيم شد.
مشاور عالي وزير علوم در امور اجرايي با بيان اينکه شبکه علمي کشور تا سه سال آينده در کل ايران راه اندازي خواهد شد و در مرحله اول نيز اين شبکه براي 10 دانشگاه در تهران به بهره برداري مي رسد، خاطرنشان کرد: براساس تفاهمنامه سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي با شرکت مخابرات ايران و سازمان فناوري اطلاعات، تمامي تجهيزات مورد نياز دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي از طرف شرکت فناوري اطلاعات در قالب وظايف وزارت ارتباطات در برنامه پنجم توسعه تامين مي شود و تمامي تجهيزات مربوط به زيرساختهاي ارتباطي نيز از سوي شرکت مخابرات ايران تامين خواهد شد.
وي ادامه داد: مسئوليت تامين محتوا و تعيين کاربرها و ايجاد يکپارچگي در شبکه علمي کشور نيز به عهده سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي خواهد بود. همچنين در اين راستا ايجاد و سرويس دهي بانک هاي اطلاعاتي مختلف از طريق در اختيار قرار گرفتن در سايتهاي مراکز تحقيقاتي و ايجاد شبکه هاي پايان نامه اي سراسر کشور و مجموعه کتابخانه ديجيتال دانشگاهها از ديگر خدمات مدنظر در شبکه علمي کشور است.
رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران ارائه آنلاين نشريات علمي کشور و آموزش مجازي و ارائه ويدئو کنفرانس را از ديگر خدمات اين شبکه عنوان کرد و گفت: در راستاي تامين پهناي باند شبکه علمي کشور نيز دولت موظف است که اينترنت رايگان را در اختيار دانشگاهها و مراکز تحقيقاتي قرار دهد که در ابتدا اين سرويس با هزينه بسيار پايين در اختيار دانشگاهها قرار مي گيرد.
طائب در پاسخ به سئوال مهر در مورد برآورد سرمايه گذاري اوليه براي بهره برداري از شبکه علمي تاکيد کرد: کل تجهيزات شبکه توسط شرکت فناوري اطلاعات خريداري شده و به ما تحويل مي شود در بخش تامين پهناي باند نيز مخابرات با ما همکاري خواهد داشت که در اين راستا براساس ميزان استفاده دانشگاهها مبالغي به مخابرات تعلق مي گيرد.
وي گفت: طي يک سال آينده 50 درصد مراکز علمي دانشگاهي به شبکه علمي متصل مي شوند و برآورد شده که در سال اول مبلغي حدود 10 تا 15 ميليارد تومان براي اين مهم هزينه شود.
در اين مراسم محمد کرم پور- رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي با تاکيد بر اينکه هم اکنون توليد و انتقال محتوا به سمت کشور ما بوده که اين مسئله خسارات فرهنگي و امنيتي بسياري براي کشور به همراه دارد اظهار اميدواري کرد با آغاز بکار شبکه علمي کشور به سمت معکوس اين جريان پيش رويم و مسير انتقال محتوا که هم اکنون از غرب به شرق در جريان است حالت معکوس به خود مي گيرد.


اتصال مراکز آموزشي به شبکه علمي

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها