علوم انسانی اصلی ترین گزینه تحول نظام آموزشی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   14 تیر 1390-05 July 2011بازدید 1778


عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: علوم انسانی امروز اصلی ترین موضوع در تحول نظام آموزشی است اما این تحول باید با روندی مناسب صورت گیرد و تغییرات بدون مطالعه و یک جانبه نباشد.

بیژن نوباوه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ضرورت تحول نظام آموزشی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی شخصاً به موضوع تحول در علوم انسانی ورود پیدا کرده اند و ضرورت ایجاد تغییرات در آموزش و پرورش و آموزش عالی را مورد تاکید قرار داده اند.

وی گفت: بسیاری از علوم انسانی ما امروز دارای منابع خارجی بوده و با نیاز جامعه همسو نیست. در حال حاضر به دلیل رشد این علوم جامعه تقاضای بشتری نسبت به منابع فکری برای آن دارد و به دلیل کمبود منابع، بیشتر به سمت منابع غربی می روند.

نوباوه افزود: نکته مهم در تحول در نظام آموزشی و از جمله علوم انسانی این است که اگر ما بخواهیم آن را به سرعت و بدون کار کارشناسی انجام دهیم از چاله به چاه افتادن است. پس تغییرات باید با یک مطالعه عمیق و چند جانبه انجام شود.

وی با اشاره به اهمیت تحول نظام آموزشی ، خاطرنشان کرد: اهمیت این طرح در حدی است که در برخی از کشورهای پیشرفته، بند بند این تحول نظام آموزشی با روندی کند مورد بررسی قرار می گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: در همین زمینه ما باید ارتباط علمی و پژوهشی ایران را با سایر کشورها به شکل مناسب اداره کنیم. این درست است که ما هنوز از سوی برخی از کشورها در تحریم هستیم و نمی خواهند ما رشد کنیم اما باید از معنای مثبت ارتباطات علمی به بنع خود برداشت کنیم.

نوباوه گفت: همانطور که عده ای در دنیا سعی می کنند ما را از نظر علمی منزوی کنند اما ما می توانیم با انجام سمینارهای علمی و حضور در مجامع علمی دنیا و نوشتن مقالات علمی به هدفی که داریم نزدیکتر شویم .


علوم انسانی

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها