تورهایی که کارگزار اردوهای مختلط دانشجویی‌‌اند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   21 تیر 1390-12 July 2011بازدید 1403


اردوی دانشجویی مختلط بر اساس تأکیدات مکرر وزیر علوم ممنوع شده اما برخی به طور غیر رسمی تبدیل به کارگزاران برگزاری اردوهای دانشجویی مختلط در قالب تورهای مسافرتی شده‌اند، تورهایی که دیگر سایه نظارت وزیر علوم را بر سر خود ندارند.

به گزارش خبرنگار مهر، ماده 11 دستورالعمل اردوهای دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تاکید کرده که برگزاری اردوهای دانشگاهی به صورت مختلط مجاز نیست.

مینی‌بوس مقابل آش‌فروشی‌هایی که قبل از کندوان (در مسیر چالوس) قطار شده‌اند، می‌ایستد. مسافران آن عده‌ای دانشجوی دختر و پسر هستند که اگر کمی توجه کنی متوجه می‌شوی که همه‌شان یکدیگر را می‌شناسند و این جمع صمیمی (!) آنچنان هم به طور اتفاقی در یک تور با یکدیگر آشنا نشده‌اند. وقتی همگی یکدیگر را برای یک عکس دسته‌جمعی دعوت می‌کنند بیشتر اطمینان پیدا می‌کنی که آنها آشنا هستند.

گفتگو با یکی از حاضران در این تور نشان می‌دهد که آنها همگی دانشجو هستند. وقتی از این دانشجو می‌پرسی که مگر اردوی دانشجویی مختلط "غیرقانونی" نیست؟ با خنده گفت: "خوب، با دانشگاه که نیامدیم، با تور آمدیم!"

غلامرضا خواجه‌سروی در گفتگو با خبرنگار مهر وی با تأیید برگزاری اردوهایی خارج از ضوابط اردوهای دانشجویی توسط برخی هدایت‌کنندگان تورها گفت: گزارش‌های رسمی که به دستمان رسیده است حاکیست اردوهایی به صورت خودسر تحت عنوان اردوی دانشجویی برگزار شده که اصلاً مربوط به محیط دانشگاه نبوده است.

وی درباره نوع برخورد با این اردوها نیز گفت: هر دانشگاهی هیئت نظارت و کمیته انضباطی و شورای فرهنگی مستقل خود را دارد لذا خودشان بر اساس مقررات می‌توانند با این قضیه برخورد کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره برخی اردوهایی که دانشجویان بدون هماهنگی با دانشگاه و به ابتکار عمل خود به صورت مختلط برگزار می‌کنند گفت: این اردوها اصلاً ربطی به دانشگاه ندارند چون دانشگاه تعریف دارد و محدوده‌اش مشخص است لذا اگر اتوبوسی از دانشگاه حرکت کرد، جزء دانشگاه حساب می‌شود و باید در چارچوب این قوانین حرکت کند.

وی افزود: در برخی دانشگاه‌ها که این اتفاقات می‌افتد خود اردو توسط مسئولان دانشگاه جدی گرفته نمی‌شود. اگر اردو را جدی گرفته و هدایت کنند، یقین داشته باشید که میزان این اتفاقات تنزل پیدا می‌کند و سطحش پائین می‌آید ولی جاهایی که خیلی در برابر اردویی که می‌شده به راحتی و غیر مختلط هم برگزار شود برنامه‌ریزی و توجه نشده است این اتفاقات هم افتاده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اردوی مختلطی که در خارج دانشگاه و بدون هماهنگی دانشگاه اتفاق می‌افتد مشمول مقررات عمومی کشوری است و دیگر در محیط دانشگاه نیست.


تور دانشجویی

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها