ريشه اصلي افزايش دخترها در دانشگاه‌ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   24 تیر 1390-15 July 2011بازدید 2755


ريشه اصلي افزايش دخترها در دانشگاه‌ها

 

مهر:عضو كميسيون اجتماعي مجلس گفت: در صورتي كه بتوانيم كار جدي براي اشتغال انجام دهيم و شغل افراد با رشته تحصيلي آنها تناسب داشته باشد مي توانيم مشكلات ناشي از به هم خوردن تعادل تركيب جنسيتي دانشگاه‌ها را كاهش دهيم.

مرادعلي منصوري رضي مي گويد: ايران كشوري جوان است و نمي توان تركيب جمعيتي آن را تغيير داد اما با برنامه ريزي مي توان براي حل معضلاتي از جمله تغييرات تركيب جنسيتي دانشگاه‌ها فكري كرد.

نماينده مردم راميان و آزادشهر و فندرسك افزود: اينكه تعداد دختران در دانشگاه‌ها بيشتر است ريشه در موضوع عدم تعادل در بازار كار دارد. عدم همخواني ميان رشد تحصيلي و اشتغال عامل اصلي اين موضوع است. گرفتن مدرك چه از خارج از كشور و چه از داخل كشور راحت شده اما در عين حال تغييري در فضاي اشتغال ايجاد نشده است.اوگفت: به عنوان نمونه هر سال تحصيلي از يك دانشگاه كوچك تعداد زيادي فارغ التحصيل مي‌شوند اما تعداد شغل براي آنها از 10 نفر هم كمتر است.

منصوري گفت: نكته ديگر در عدم همخواني ميان تحصيل و شرايط زندگي زنان اين است كه به دليل بالا رفتن سن ازدواج، اين گروه از زنان شغلي ندارند و از اين رو تصميم به ادامه تحصيل مي گيرند.

به گفته او از سوي ديگر برخي از رشته ها براي زنان مناسب نيست. زنان نمي توانند كارهاي سخت را انجام دهند چرا كه رشته هاي فني به توان بدني خاصي نياز دارد كه از عهده بسياري از زنان خارج است بنابراين وقتي زنان از اين دسته از رشته ها فارغ التحصيل شوند كاري براي آنها وجود ندارد و در واقع رشته تحصيلي آنها با محيط خانوادگي، شرايط زندگي و آينده شغلي آنها تناسب ندارد.عضو كميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي گفت: همين موضوع تركيب جنسيتي فضاي تحصيلي را بر هم زده است و فارغ التحصيلان شغلي پيدا نكنند. از سوي ديگر دختراني كه تشكيل زندگي نداده اند به دليل وقت فراغت خود وارد دانشگاه مي شوند اما پسران به اميد اشتغال به دنبال كار مي روند.منصوري گفت: اگر بتوانيم كار جدي براي اشتغال انجام دهيم و شغل افراد با رشته تحصيلي آنها تناسب داشته باشد مي توانيم اين گونه مشكلات را از بين ببريم.

 

 


ريشه اصلي افزايش دخترها دانشگاه‌ها

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها