روستای جاسبی دبيرستان دخترانه ندارد، واحد دانشگاه آزاد دارد!

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   10 امرداد 1390-01 August 2011بازدید 1811


روستاي جاسبی دبيرستان دخترانه ندارد، واحد دانشگاه آزاد دارد!

در حالي كه دهستان جاسب زادگاه رییس دانشگاه آزاد از نبود دبیرستان دخترانه رنج می‌برد اما اهالي اين روستا شاهد افتتاح دانشگاه آزاد در محل زندگي خود هستند.

<a class=دانشگاه آزاد" width="300" height="149" style="vertical-align: middle; border: 0pt none;" />

به گزارش جهان به نقل از رجا، تأسیس شعب دانشگاه آزاد در شهرهای کوچک همواره یکی از انتقاداتی بوده است که کارشناسان و دلسوزان به مدیریت این دانشگاه وارد می‌‎دانند زیرا حضور چند هزار نفری دانشجویان غیر بومی باعث بر هم خوردن تناسبات مختلف شهری شده است.


به عنوان نمونه، شهر نراق که در ۱۸ کیلومتری دلیجان و ۷۰ کیلومتری کاشان قرار دارد، یکی از شهرهایی است که ورود دانشگاه آزاد به آن، اگرچه موجب رونق برخی فعالیت‌های شهری شده اما به بافت فرهنگی این شهر مذهبی آسیب وارد كرده و مشکلاتي را به همراه داشته و موجبات نگرانی و ناراحتی مردم شهر را فراهم آورده است.

بیشتر بودن تعداد دانشجویان از جمعیت قریب ۳۰۰۰ نفری این شهر موجب شده است تا فرهنگ و تناسبات اخلاقی حاکم بر زندگی مردم آن تحت تاثیر قرار گیرد.

رفت و آمد این تعداد دانشجو در شهر و سکونت ۱۵۰۰ نفر از آنها در خوابگاه و حضور مستمرشان در نراق دلیل برهم خوردن فضای فرهنگي حاکم بر شهر بوده است.

دانشگاه در زادگاه جاسبی

اما عجیب‌تر از مورد پیش گفته، ساخت دانشگاه در دهستانی است که دخترانش مجبور هستند برای ادامه تحصیل در دوره دبیرستان به شهرهای مجاور بروند.

دهستان جاسب که زادگاه رییس دانشگاه آزاد است، از هفت پارچه آبادی تشکیل شده که مجموعاً قریب ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد و به عنوان یک روستای کوچک خوش آب و هوا حکم ییلاق اهالی نراق را دارد.

این دهستان تنها تا مقطع راهنمایی مدرسه دخترانه داشته و دانش آموزان دختر آن مجبور هستند برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به شهرهای همجوار چون دلیجان و نراق در رفت و آمد باشند.

جالب آنکه در این دهستان به علت نزدیکی به شهر نراق و دلیجان ضرورتی برای وجود دبیرستان دخترانه دیده نشده است اما آقای جاسبی لازم دانسته اند تا زادگاه‌شان از دانشگاه برخوردار باشد.

nn


اگرچه رییس دانشگاه آزاد در مراسم افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه آزاد جاسب ايجاد دانشگاه آزاد اسلامي در نقاط مختلف کشور را نمونه عملي تحقق عدالت تحصيلي دانسته است اما در مورد اینکه تأسیس دانشگاه در روستایی با ۱۵۰۰ نفر جمعیت و در چند کیلومتری دانشگاهی دیگر چه توجیهی دارد، توضیحی نداده است.

سرازیر شدن چند هزار نفر دانشجو به این روستا در آینده ای نزدیک موجب ایجاد همان مشکلاتی خواهد شد که سابق بر این در سایر شهرهای کوچک به‌وجود آمد.


روستای جاسبی دبيرستان دخترانه ندارد، واحد دانشگاه آزاد دارد!

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها