13 اظهارنظر رئیس جمهور درباره علم و دانشگاه در نیویورک

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   03 مهر 1390-25 September 2011بازدید 175813 اظهارنظر رئیس جمهور درباره علم و دانشگاه در نیویورک
محمود احمدی‌نژاد در دیدار و گفتگو با جمع‌های مختلف در نیویورک، از کلید واژه "علم" غافل نشده و ترور سه تن از دانشمندان هسته‌ای کشورمان را نتیجه رفتار خلاف قانون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در انتشار اسامی دانشمندان هسته‌ای ایران دانسته است.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی‌نژاد در جریان سفر به نیویورک برای شرکت در شصت و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در مصاحبه با "چارلی رز" خبرنگار مشهور شبکه "پی.بی.اس" آمریکا گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر خلاف قانون، اسامی دانشمندان هسته‌ای ایران را منتشر کرد؛ این یک تخلف بزرگ بود که تا کنون باعث ترور سه نفر از دانشمندان کشورمان توسط صهیونیست‌ها شده است. وقتی در قانون آژانس آمده است که اطلاعات هسته‌ای کشورها محرمانه تلقی می‌شود، آژانس باید امانتدار باشد و اطلاعات هسته‌ای اعضا را به طور سری حفظ کند.

محمود احمدی‌نژاد در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف آمریکا که عصر چهارشنبه به وقت نیویورک برگزار شد، با بیان اینکه راه حل برطرف شدن مشکلات جهان تعبیه ساز و کاری است که همه ملت‌ها بتوانند در آن برای مدیریت جهان مشارکت کنند، گفت: ما علم را ارزش و کاری مقدس می‌دانیم چون علم در خدمت بزرگ شدن و کرامت انسانی قرار دارد. البته علم باید برای دوستی، محبت، صلح و عدالت باشد.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: در اندیشه ما، عالمان متواضع و فروتن بوده و اساساً علم و محبت از یک جنس هستند. دفاع از حقوق انسان‌ها از جمله آزادی و عدالت، کار عالمان است و دانشجویان و اساتید آزاداندیش‌ترین و آزاده‌ترین قشرهای جامعه هستند و عدالت‌طلبی در ذات دانشگاه است و امیدوارم همه دانشگاه‌های دنیا مسئولیت‌های اصلی خود را در این خصوص انجام دهند.

وی اظهار امیدواری کرد، ملت‌ها در آینده به جایی برسند که مسلسل‌ها، موشک‌ها و سلاح‌های نظامی جای خود را به قلم و گفتگو دهند.

کلید واژه "علم" در اظهارات جدید محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در نیویورک
ردیف اظهارات دکتر محمود احمدی‌نژاد
1

علم و فناوری انحصاری نیست

2

علم و فناوری یک دستاورد بشری است

3

فعالیت‌های علمی و فناوری، از بهترین راه‌های همکاری بین کشورها است

4

قاطعانه اعلام می‌کنم که هیچ دستاورد علمی و فناوری وجود ندارد که بالاتر و دور از دسترس متخصصین ملت ایران باشد.

5

به تصریح نهادهای جهانی سرعت رشد علمی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است

6

در اندیشه ما، علم و محبت از یک جنس هستند

7

علم باید برای دوستی، محبت، صلح و عدالت باشد

8

علم در خدمت بزرگ شدن و کرامت انسانی قرار دارد

9

علم را ارزش و کاری مقدس می‌دانیم

10

دفاع از حقوق انسان‌ها از جمله آزادی و عدالت، کار عالمان است

11

دانشجویان و اساتید آزاداندیش‌ترین و آزاده‌ترین قشرهای جامعه هستند

12

عدالت‌طلبی در ذات دانشگاه است

13

امیدوارم همه دانشگاه‌های دنیا مسئولیت‌های اصلی خود در خصوص عدالت طلبی را انجام دهند

همچنین محمود احمدی‌نژاد شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورک برابر با صبح پنجشنبه در گفتگوی زنده و مستقیم با ایرانیان خارج از کشور که از طریق شبکه جام جم 2 صورت گرفت، گفت: هر ایرانی در هر کجای دنیا که زندگی می‌کند، باید کار و تلاش خود را در راستای منافع و مصالح ایران تعریف کند تا در سازندگی کشور مشارکت داشته باشد. امروز سرعت پیشرفت ایران بسیار بالاست و به تصریح نهادهای جهانی سرعت رشد علمی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است.

رئیس جمهور در تشریح راهکارهای انتقال حاصل تلاش‌های علمی و اقتصادی ایرانیان خارج از کشور به داخل ایران گفت: راهکارهای زیادی برای مشارکت با مراکز علمی و پژوهشی ایران وجود دارد. شورای ایرانیان و خانه ایرانیان که در بسیاری از کشورها فعال است کانال ارتباطی بسیار مناسبی برای ایرانیان خارج از کشور با داخل است و همچنین بورس ایران محل مناسب و مطمئنی برای سرمایه‌گذاری است.

محمود احمدی‌نژاد عصر پنجشنبه به وقت محلی در دیدار مدیران و چهره های برجسته رسانه های آمریکایی، گفت: امروز پیشرفت‌های علمی، صنعتی و عمران و آبادانی در ایران ادامه دارد و تقاضا برای سرمایه‌گذاری روزافزون است.

همچنین محمود احمدی‌نژاد پنج‌شنبه‌ شب به وقت محلی در دیدار ایرانیان مقیم آمریکا، ساختن ایران را قدرشناسی از شأن و جایگاه برجسته ملت ایران دانست و گفت: قاطعانه اعلام می‌کنم که هیچ دستاورد علمی و فناوری وجود ندارد که بالاتر و دور از دسترس متخصصین ملت ایران باشد.

دکتر محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی و خبری آر تی(راشا تودی)، در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم ایران برای احداث نیروگاه های هسته‌ای جدید گفت: تصمیم داریم چنین نیروگاه‌هایی را با استفاده از تجربیات کشورهایی که تمایل داشته باشند تجهیز کنیم چرا که معتقدیم علم و فناوری انحصاری نیست و یک دستاورد بشری است و اتفاقاً از بهترین راه‌های همکاری، فعالیت‌های علمی و فناوری است.رئیس جمهور درباره علم و دانشگاه نیویورک

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها