ماجرای خبر معرفی یکی از بستگان رئیس جمهور برای پذیرش در بورسیه دکتری

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   21 مهر 1390-13 October 2011بازدید 3048


ماجرای خبر معرفی یکی از بستگان رئیس جمهور برای پذیرش در بورسیه دکتری

معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره خبر منتشر شده در برخی منابع درباره نامه وزارت علوم در خصوص پذیرش یکی از بستگان رئیس جمهور در بورسیه دکتری این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: از نظر ما نامه وزارت علوم ملاک است.

سید مهدی قمصری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتشار برخی اخبار درباره نامه وزارت علوم به دانشگاه تهران برای پذیرش یکی از بستگان رئیس جمهور در بورسیه دکتری این دانشگاه ضمن ارائه توضیحاتی درباره نحوه ورود به مقطع دکتری در چارچوبهای وزارت علوم تاکید کرد: هر کسی ممکن است به عنوان بورس به ما معرفی شود و برای دانشگاه اهمیتی ندارد که این فرد پسرخاله رئیس جمهور یا دختر خاله فلان وزیر است و اصلا دانشگاه از این موضوع بی اطلاع است.

قمصری گفت: دانشجویان دکتری و بورسیه از طریق مسیر کاملاً قانونی وزارت علوم به دانشگاه معرفی می شوند. این افرادی هم که معرفی می شوند اصولاً از همان ابتدا دانشجو نخواهند شد چون ما آنها را به گروهها می فرستیم و این گروهها آنها را بر اساس سوابق علمی و پژوهشی بررسی می کنند. حتی دانشگاهها به تعداد زیادی از آنها ممکن است پذیرش ندهد.

وی درباره نامه ای که بر اساس اخبار، وزارت علوم به دانشگاه تهران برای پذیرش یکی از بستگان رئیس جمهور نوشته است تاکید کرد: این یک نامه فرم است که وزارتخانه برای معرفی افراد به دانشگاهها می فرستد و به عنوان مثال می گوید که صد نفر از داوطلبان معرفی می شوند و ما تعدادی از این داوطلبان را بر اساس نظر گروهها پذیرش می کنیم و این یک قاعده کلی است. اینکه مبنای وزارت علوم برای معرفی افراد به دانشگاهها چیست خبر نداریم.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به مبلغ 30 میلیون تومانی که در این نامه به آن اشاره شده است تاکید کرد: شهریه رشته های علوم انسانی 30 میلیون تومان و شهریه رشته های علوم تجربی در مقطع دکتری 40 میلیون تومان است.

قمصری در پاسخ به سوال مهر که آیا بر اساس اخبار برخی منابع مبلغ 30 میلیون تومان شهریه تحصیلی این فرد بوده یا پولی بوده است که دانشگاه می گیرد تا وی را پذیرش کند گفت: دانشجویی هم که رایگان به دانشگاه می آید دولت بودجه اش را به ما می دهد، فرقی نمی کند. بنابراین این دانشجو چون مازاد بر ظرفیت روزانه که در اعتبار سالانه دانشگاه می آید و در راستای افزایش ظرفیت دانشگاهها از سوی وزارت علوم معرفی می شود پس باید جدا از بودجه رسمی، پول جداگانه بدهد. این امر یک قاعده کلی است و وزارتخانه این پول را بعداً به دانشگاه بابت هزینه های تحصیل این فرد خواهد داد. البته این پول یک جا داده نمی شود بلکه در طول ترم تحصیلی پرداخت می شود.

معاون دانشگاه تهران تاکید کرد: بسیاری از این افرادی که معرفی می شوند ممکن است بستگان برخی مسئولان باشند اما از نظر ما تمام معرفی شدگان یکسان هستند.

قمصری در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر درباره اینکه آیا سفارشی و توصیه ای درباره فرد مذکور که برخی منابع از آن به عنوان یکی از بستگان رئیس جمهور نام می برند صورت گرفته یا خیر گفت: از نظر ما نامه وزارت علوم ملاک است و قبل از آن، چه گذشته است ما اطلاعی نداریم.


ماجرای خبر معرفی یکی بستگان رئیس جمهور برای پذیرش بورسیه دکتری

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها