سوءاستفاده 100 ميليون تومانی از دانشجويان دانشگاه شريف

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   09 آبان 1390-31 October 2011بازدید 2601


سوءاستفاده 100 ميليون تومانی از دانشجويان دانشگاه شريفبيش از 40 نفر از دانشجويان خوابگاه‌ نشين ورودي سال 89 دانشگاه شریف طعمه اعضاي شركت‌هاي هرمي شده‌اند و از اين دانشجويان بيش از صدميليون تومان، براي عضويت در شركت‌هاي هرمي وجه نقد دريافت شده است. اين اتفاق در حالي در يكي از بهترين دانشگاه‌هاي كشور رخ داده است كه اعضاي این شرکت‌هاي هرمی از دانشجويانی بوده‌اند كه از سوي دانشگاه شريف به‌عنوان پشتيبان دانشجويان جديد‌الورود فعاليت مي‌كردند و مبلغ زيادي در حدود دوميليون تومان از هر دانشجو دريافت كرده‌اند.

از این رو معاون دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف در گفت‌وگو با خبرنگار «شرق» ضمن تاييد اين خبر، از بررسي دقيق و پيگيري مستمر مسوولان دانشگاه براي شناسايي متهمان و بازگشت حق مالباختگان خبر داد.

همچنين منابع دانشجويي در دانشگاه شريف خبر داده‌اند افرادي كه اقدام به جذب دانشجويان خوابگاه‌نشين سال اولي اين دانشگاه كردند، از جمله اعضاي يكي از تشكل‌هاي قانوني اين دانشگاه بودند كه با شرعي و قانوني جلوه دادن اين فعاليت‌ها، دانشجويان را پس از جلسات متعدد و اصرارهاي فراوان، جذب فعاليت‌هاي غيرقانوني خود كردند و با توجه به پشتيبان بودن توانستند اهداف خود را در ميان دانشجويان جديد‌الورود عملي كنند، طرحی كه در آن دانشجويان سال‌بالایی مسوول راهنمايي و پشتيباني از دانشجويان ورودي جديد مي‌شوند.

يكي از دانشجويان مالباخته در اين دانشگاه با اشاره به جزييات فعاليت اعضاي اين شركت هرمي در دانشگاه شريف به شرق مي‌گويد: با ورود به دانشگاه شريف و استقرار در يكي از خوابگاه‌هاي اين دانشگاه، پشتيبان‌هايي از سوي دانشگاه براي ما در نظر گرفته شد كه آنها ما را در برخي از فعاليت‌هاي درسي و ساير فعاليت‌ها كمك و همياري كنند.

در اين ميان تعدادي از اين پشتيبان‌ها پس از گذشت ترم اول تحصيلي، ما را تشويق به همكاري با آنها براي فعاليت‌هاي فرهنگي كردند.

به گفته اين دانشجو، آنها عنوان مي‌كردند اين فعاليت‌ها براي دانشجويان سود‌آوري اقتصادي خواهد داشت و با مشاركت در اجراي اين طرح خواهند توانست سالانه در حدود 10ميليون تومان سود دريافت كنند. او با اشاره به اينكه اعضاي اين شركت هرمي سعي در قانوني و شرعي جلوه دادن فعاليت‌هاي خود داشتند، مي‌افزايد: ابتدا دانشجويان زيادي با درخواست آنها مخالفت كردند اما اصرار بيش از حد آنها به‌گونه‌اي بود كه از خردادماه امسال تا پايان تابستان به‌طور مرتب با دانشجويان ارتباط برقرار مي‌كردند.

اصرار آنها و قول‌هايي كه به دانشجويان براي سودآوري ميزان مشاركت آنها دادند، تعدادي از دانشجويان را جذب آنها كرد و ما هم وقتي ديديم برخي از هم‌خوابگاهي‌ها با آنها مشاركت كردند پس از اصرارها و جلسه‌هاي متعدد جذب اين گروه شديم. اين دانشجوي مالباخته با اشاره به ميزان پول دريافتي از هر دانشجو براي مشاركت در فعاليت‌هاي اقتصادي عنوان كرد: به‌طور ميانگين از هر دانشجو حداقل يك ميليون و 600هزار تومان و حداكثر تا سه ميليون تومان وجه دريافت كردند و قول دادند كه ميزان مشاركت براي دانشجويان سودآوري دارد.

اگرچه مسوولان دانشگاه صنعتي شريف سعي در مسكوت ماندن اين اتفاق در دانشگاه شريف دارند اما محمود بهمن‌آبادي، معاون دانشجويي اين دانشگاه از بررسي دقيق اين اتفاق از سوي مسوولان دانشگاه خبر داد و اعلام كرد: كميته انضباطي دانشگاه روز چهارشنبه تشكيل جلسه مي‌دهد و با اعضاي شناخته‌شده‌ اين فعاليت هرمي برخورد قانوني مي‌كند و احكام انضباطي براي آنها صادر مي‌شود.
بهمن‌آبادي در ادامه با تاكيد بر اينكه علاوه بر برخوردهاي قانوني سعي داريم آگاهي دانشجويان را در قبال فعاليت‌هاي اين‌چنيني افزايش دهيم، مي‌افزايد: ما اقدامات زيادي براي مشخص شدن تكليف اين دانشجويان انجام داده‌ايم و بسياري از همكاران ما در معاونت دانشجويي مدت زيادي است كه براي مشخص شدن ابعاد اين اتفاق نادرست مشغول شده‌اند اما به نظر ما برخورد قانوني به‌تنهايي كفايت نمي‌كند و بايد با بالا بردن آگاهي دانشجويان كاري كنيم كه ديگر شاهد اتفاقات اين‌چنيني نباشيم.

او مي‌افزايد: ما سعي كرديم در طول اين مدت سمينارهايي در رابطه با فعاليت‌هاي شركت‌هاي هرمي و نحوه مقابله با آنها برگزار كنيم، چراكه معتقديم اين اتفاق در سايه ناآگاهي دانشجوياني سوءاستفاده‌گر از شأن دانشگاه و البته ناآگاهي برخي ديگر از دانشجوياني كه طعمه اين گروه‌ها شده‌اند افتاده است و بايد كار علمي انجام دهيم كه برخي ‌شأن دانشگاه را بدانند و برخي ديگر به‌راحتي طعمه اين گروه‌ها نشوند. معاون دانشجويي دانشگاه صنعتي‌شريف تاكيد كرد: با رفتاري پدرانه و اعمال قانون سعي داريم ريشه‌هاي اين گروه سوءاستفاده‌گر در دانشگاه شريف را بخشكانيم و ديگر شاهد موارد اين‌چنيني نباشيم.


سوءاستفاده،100 ميليون تومان،دانشجويان،دانشگاه شريف

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها