بيش از 40 درصد مشاركت اقتصادی زنان در ايران

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   19 آذر 1390-10 December 2011بازدید 1180


بيش از 40 درصد مشاركت اقتصادی زنان در ايران


به گزارش پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری ایرنا : سيدعلی هاشمی با استناد به اين كه پوشش تحصيلات دانشگاهي براي زنان كشور افزايش چشمگيري يافته است، يادآور شد: چگونه ممكن است كه زنان تحصيلات دانشگاهي داشته باشند ، اما از آن هيچ بهره اي نبرند.

وي گفت: نرخ مشاركت اقتصادي زنان در سال 1384 برابر با 17 درصد بود ،بنابراين به طور يقين با افزايش سطح تحصيلات زنان نمي توان قانع شد كه زنان ابراز تمايل كمتري براي ورود به بازار كار، نشان دهند.

هاشمي تصريح كرد: اندازه متوسط خانوار كوچك شده و سن ازدواج افزايش يافته و از سويي سطح تحصيلات زنان نيز افزايش يافته است ، بنابراين تمام يافته ها نشان مي دهد كه نرخ مشاركت اقتصادي زنان بايد افزايش يافته باشد.

وي با اشاره به مقايسه نرخ مشاركت اقتصادي زنان در ايران و ديگر كشورها گفت: در صورتي كه مقايسه تطبيقي با كشورهايي نظير تركيه و مالزي صورت گيرد ، مشخص مي شود كه با توجه به نبود تفاوت فرهنگي با اين كشورها نبايد نرخ مشاركت اقتصادي زنان در ايران بسيار كمتر از كشورهاي ياد شده باشد.

وي گفت : همچنين آمارها نشان مي دهد كه نرخ مشاركت كل اقتصادي از سال 1384 تاكنون حدود پنج درصد كاهش يافته است كه به نظر قابل قبول نيست.

اين كارشناس حوزه كار با اشاره به روند اشتغال زنان گفت: افزايش بيكاري براي زنان به ويژه زنان جوان نشان مي دهد كه شرايط بازار كار براي زنان نامناسب تر از گذشته شده است ، اما شكي نيست با توجه به اينكه نرخ مشاركت،افراد جوياي كار را هم شامل مي شود بنابراين نمي توان پذيرفت كه زنان درهنگام سرشماري اعلام كرده باشند كه به دنبال كار نيستند.

وي همچنين با اشاره به زنان روستايي گفت: زنان روستايي به طور سنتي همواره در اقتصاد خانواده به شكل مستقيم مشاركت دارند، اما ممكن است در هنگام سرشماري خود را خانه دار اعلام كنند و نرخ مشاركت اقتصادي 41.1 درصد براي اين زنان منطبق با واقعيت نيست.

هاشمي در پايان تاكيد كرد: با توجه به اينكه همه عوامل براي حضور بيشتر زنان فراهم شده ، بنابراين كاهش نرخ مشاركت زنان به نظر دور از خردمندي است.

مشاركت اقتصادی زنان اشتغال زنان در ايران

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها