دانشگاهیان با ترجمه معکوس تجربیات ایران اسلامی را در اختیار نخبگان منطقه قرار دهند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   09 دی 1390-30 December 2011بازدید 1162
دانشگاهیان با ترجمه معکوس تجربیات ایران اسلامی را در اختیار نخبگان منطقه قرار دهند

وزیر علوم با ارسال پیامی به همایش نقش دانشگاهیان در بیداری اسلامی به نخبگان توصیه کرد که با ترجمه معکوس تجربیات ایران اسلامی را در اختیار نخبگان منطقه قرار دهند.
خبرگزاری فارس: دانشگاهیان با ترجمه معکوس تجربیات ایران اسلامی را در اختیار نخبگان منطقه قرار دهند

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، وزیر علوم تحقیقات و فناوری که به دلیل سفرهای استانی دولت نتوانسته بود صبح امروز در همایش نقش و جایگاه دانشگاه در بیداری اسلامی حضور یابد، پیامی را خطاب به حاضران در این همایش بیان کرد که توسط خواجه سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در برابر حضار همایش قرائت شد.

در این پیام آمده است: باید هدف نهایی را امت واحده اسلامی و ایجاد تحول اسلامی جدید در سایه دین وحدانیت، علم و اخلاق قرار داد، همچنین موج سوم بیداری اسلامی سراسر جهان اسلام را فرا گرفته که این موج همچنین در دیگر نقاط جهان پیام‌آور انقلاب است.

در ادامه این پیام آورده شده است: بسیاری از منتقدان بر این باورند که قرن 21 نه تنها قرن انقلاب‌ها است، بلکه قرن انقلاب‌های اسلامی است اگرچه الگوی این انقلاب‌ها یکسان نیست، اما ریشه‌های مشترکی از جهت‌گیری اسلامی و حضور مردمی در میان همه آنان یافت می‌شود.

در ادامه این پیام‌ها آورده است: شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه به دنبال موج جدیدی از مردم سالاری است و آنچه که مشخص است این که موج جدید به لحاظ عملی و نظری رهایی‌بخش است، این رهایی ‌بخش اسلامی تا سلطه طولانی مدت و دیکتاتورهای دست نشانده به وسیله خشم مردم منطقه در هم شکسته شد و در پرتو این حرکت‌ها و موج جدید بیداری اسلامی که در قالب جوشش و مقاومت مردم در برابر سیاست‌های نو استعماری پدیدار شد آثار آن حتی به خود کشورهای استعمارگر رسید که نمونه عینی آن را جنبش مردمی وال استریت است.

همچنین در ادامه این پیام آمده است: به اعتراف بسیاری از تحلیل‌گران در بیداری اسلامی ملت‌های منطقه دو مطالبه اصلی را دنبال می‌کنند که هر دوی آنها با مؤلفه‌های بنیادین انقلاب اسلامی ایران مشترک است و این دو مؤلفه عبارت است از مردم‌سالاری دینی به معنای حضور فعال و آگاهانه مردم در صحنه و اسلام‌گرایی که از آن به معنای اسلام سیاسی تحلیل می‌شود.

به گزارش فارس، در بخش دیگری از این پیام خطاب به حاضران در جلسه آمده است که ملت‌های منطقه برای نجات خود از زیر سلطه حاکمان وابسته نه تنها به دنبال شکل جدیدی از مردم سالاری دینی هستند بلکه گزاره‌های خود را بر اساس شرع مقدس قرار داده‌اند و به همین دلیل می‌توان گفت در بیداری اسلامی تمام کشورهای منطقه نوعی اسلامیت یا حاکمیت اسلام را دنبال می‌کنند.

کامران دانشجو در ادامه این پیام خود تاکید کرد: پیروزی مردم در انقلاب‌های تونس و مصر در کنار معنویت‌گرایی و بر مبنای اصول اسلامی گواه بر این مدعا است و با ظهور انقلاب اسلامی ایران بر مبنای شعار اسلامی و مردم‌گرایی، ایجاد گفتمان تمدن نوین اسلامی ایرانی با عنوان الگویی در حال عرض اندام در منطقه و مناسبات بین‌المللی است.

در قسمت دیگری از این پیام آورده شده است: بین جمهوری اسلامی ایران و بیداری‌های اسلامی نقاط مشترکی را می‌توان نام برد یا اینکه ارزش‌هایی نظیر اسلامی بودن، مردم سالاری دینی، استقلال و رهایی از سلطه دیکتاتورها بر اساس ارزش‌های الهی و بازگشت به خویشتن مشترک است و آنچه در این همایش برای ما اهمیت دارد نقش دانشگاهیان در شکل‌گیری تحولات و بیداری اسلامی است.

در بخش پایانی این پیام آمده است: اساتید، نخبگان و دانشجویان ایرانی اسلامی می‌توانند با معرفی آثار و استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تجربیات فرهنگی و اجتماعی نوین و نظریه‌سازی و مفهوم‌سازی در این حوزه یاری‌رسانی کنند و نهضت ترجمه معکوس دانشجویان از این طریق بسیار راهگشا بوده و بیداری اسلامی از نظر ظرفیت‌هایی داخلی بسیار گرانبهاست و در حوزه دیپلماسی بین‌المللی بر ما، فرض است که همت گماریم بر تمام ظرفیت‌های موجود بهره‌برداری کنیم.


دانشگاهیان با ترجمه معکوس تجربیات ایران اسلامی اختیار نخبگان منطقه

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها