سرانه دانشجویی ایران در سطح کشورهای تراز اول دنیا

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   19 دی 1390-09 January 2012بازدید 2034


سرانه دانشجویی ایران در سطح کشورهای تراز اول دنیا

رئیس دانشگاه آزاد گفت: آموزش عالی در ایران از نظر سرانه دانشجویی به سطح کشورهای تراز اول دنیا رسیده است.
پرتال دانشگاهی کشور به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالله جعفرعلی جاسبی رئیس دانشگاه آزاد در نخستین شورای راهبردی شعب استانی مرکز علوم و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه آزاد(cast) که در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، گفت: شورای راهبردی فناوری‌های نوین سه کار عمده بر عهده دارد که شامل پشتیبانی و کمک مالی، حمایت‌های علمی و تجاری‌سازی است.

وی افزود: با تغییر ساختار دانشگاه، ایجاد هیئت امنای استانی و تأسیس مرکز فناوری‌های نوین(cast) در دستور کار و تمامی واحدهای دانشگاهی باید در صدد تأسیس رشته‌ها و فناوری‌های نوین نظیر جوش هسته‌ای، مهندسی مواد، آب‌شیرین‌کن، پیل سوختی، هوافضا، دارویی و ... باشند.

جاسبی خاطرنشان کرد: جمهوری انقلاب اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب با چالش‌های بسیاری در سطح ملی و بین‌المللی روبه‌رو بوده و حرکت ما به سمت خودکفایی و استقلال واقعی هر چند خوشایند قدرت‌های بزرگ نبوده و نیست و آنها تهاجم گسترده‌ای علیه ما آغاز کرده‌اند اما جمهوری اسلامی ایران دوران پرفراز و نشیب و بحران را پشت سر گذاشته و در مقابل تحریم‌ها هم ایستاده است.

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: ما توانستیم با امید، تلاش و پیگیری واقعی این چالش‌ها را پشت سر بگذاریم و برای همیشه دشمنان جهان را ناکام گذاریم.

وی در ادامه گفت: زمانی در هنگام راه‌اندازی دوره دکترای تخصصی با هجمه‌های زیادی از سوی دوستان و دشمنان روبرو شدیم که اجازه نمی‌دادند از وابستگی آموزش عالی ایران به خارج از کشور رهایی یابیم.

جاسبی خاطرنشان کرد: امروز انقلابی در آموزش عالی کشور ایجاد شده که 50 نفر دانشجوی دکترای تخصصی به 30 هزار نفر افزایش یافته است و تربیت هیئت علمی در دانشگاه آزاد نیازمند مرکزیتی است که در واحد علوم و تحقیقات ایجاد شد.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: یکی از ضعف‌های شوروی سابق این بود که در حوزه تجاری‌سازی ضعیف عمل می‌کرد و پروژه‌های تحقیقاتی نتیجه سازی نمی‌شد و یا به تولید نمی‌رسید و فقط در زمینه هوا فضا و سلاح وارد عمل شد و به تولید رسید.

وی یادآور شد: ما باید وابستگی‌ها را به غرب و دنیای صنعتی کم کنیم و خود سرمایه‌گذاری و کار کنیم و فرآیند اجرایی را ابتدا از یک مدل پایلوت آغاز کنیم.

جاسبی به فعالیت دانشگاه آزاد به منظور تأسیس نیروگاه بادی در منجیل و کارخانجات دارویی اشاره کرد و گفت: بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار مقرون به صرفه است.

وی ادامه داد: مسئله تجاری‌سازی و خرید و فروش اختراعات بسیار حائز اهمیت است و ما باید با باور و اعتقاد به خودمان، بکارگیری امکانات و هوش در این راه قدم برداریم.

رئیس دانشگاه آزاد اظهار داشت: دانشگاه‌هایی نظیر MIT بیشتر تمرکزشان بر روی تکنولوژی است و بخش مهمی از درآمدها صرف تجاری‌سازی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش عالی در ایران از نظر سرانه دانشجویی به سطح کشورهای تراز اول دنیا رسیده است، گفت: امروز سطح دانشجو به مقطع تحصیلات تکمیلی رسیده است و انقلاب عظیمی در آموزش عالی کشور در حال رخ دادن است.

جاسبی بر استفاده صحیح و به موقع از امکانات وسیع، منابع و معادن طبیعی تأکید کرد و گفت: یک لحظه هم نباید از فرصت‌ها غفلت کرد و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار حائز اهمیت است.

وی خواستار برگزاری جلسات منظم شورای راهبردی مرکز فناوری‌های نوین در استان‌ها شد و گفت: اگر مسأله CAST را جدی بگیرید در دهه چهارم تا 50 درصد هزینه‌های دانشگاه را تأمین خواهیم کرد.

جاسبی در پایان گفت: به دراز مدت فکر کنید و برنامه 5 ساله و طولانی مدت داشته باشید، قطعاً موفق خواهید شد؛ فقط کافی است به خودمان باز گردیم و بگوییم ما می‌توانیم.


سرانه دانشجویی ایران سطح کشورهای تراز اول دنیا

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها