معضلات شب امتحان از زبان دانشجويان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   20 دی 1390-10 January 2012بازدید 2137


معضلات شب امتحان از زبان دانشجويان

هميشه به انتهاي ترم تحصيلي دانشگاه ها كه مي رسيم، بازار كپي كردن جزوات دانشجوي خوب كلاس، هماهنگي جهت درس خواندن و نگراني و اضطراب ها گرم مي شود. در ايام امتحانات به طور خاص يكي از مشكلات بزرگ دانشجويان، مسائل پيرامون امتحانات و به خصوص اضطراب و استرس شب امتحان است.
دانشجويان در در گفت وگو با خبرگزاري دانشجو از مشكلاتي كه با آن دست به گريبان شده اند، مي گويند:
¤ ¤ ¤
سروكله زدن با جزوه هاي بي سروته مهم ترين مشكل
شب امتحان است
الهه فلاح نژاد، دانشجوي رشته جامعه شناسي دانشگاه تهران در خصوص مشكلات شب هاي امتحاني دانشجويان گفت: سروكله زدن با جزوه هاي بي سروته، نامفهوم و با اطلاعات پراكنده درس ها در شب امتحان يكي از مشكلات بزرگ ما دانشجويان است.
وي با بيان اينكه برخي از درس ها از منابع مختلف به دانشجو عرضه مي شود، گفت: به همين دليل در برخي از درس ها نظم و انسجام اطلاعاتي احساس نمي شود و اگر از قبل مطالعه نكرده باشيم شب امتحان خيلي سخت مي توانيم اين اطلاعات را كنار هم قرار دهيم.
اين دانشجوي رشته جامعه شناسي دانشگاه تهران حفظي بودن نظام آموزشي ما را يكي از مشكلات معمول و رايج دانشجويان و دانش آموزان دانست و خاطرنشان كرد: در رشته ما برخي از موضوعات به نوعي تحميلي به نظر مي رسد كه اغلب با عقايد و ايدئولوژي ما نزديكي ندارد.
فلاح نژاد در خصوص نحوه در س خواندن خود نيز گفت: برخي از درس ها كه به نوعي جزو دروس اصلي و پايه به شمار مي روند، مانند نظريه ها، را طي ترم مي خوانم؛ به همين دليل شب امتحان دچار مشكل نمي شوم، اما دروس ديگر را عمدتاً شب امتحان و ايام فرجه مطالعه مي كنم.

وي با ذكر خاطراتي از شب امتحان خود گفت: در ترم اول دانشگاه، امتحان درس آمار را داشتيم كه اصلاً علاقه اي به درس خواندن نداشتم، البته در مقابل ميل شديدي به خواندن كتاب كوير دكتر شريعتي در من ايجاد شده بود؛ به طوري كه تا صبح به جاي مطالعه درس آمار، اين كتاب را خواندم؛ جالب اين بود كه بعد از امتحان متوجه شدم دومين نمره بالاي كلاس را در امتحان آمار كسب كردم.
برنامه ريزي قبلي مهم ترين راهكار امتحانات
پشت سر هم است
حيدري يكي ديگر از دانشجويان نيز در خصوص نحوه مطالعه براي شب هاي امتحان گفت: بنده در طول ترم چندان درس نمي خوانم، اما حدود 20 روز مانده به امتحان و با مشخص شدن تاريخ امتحانات درس هاي مهم تر را در اولويت قرار مي دهم و با يك برنامه ريزي آنها را مطالعه مي كنم.
وي افزود: طي تجربيات مختلف متوجه شدم كه بايد درس هايي كه امتحانات آنها پشت سر هم است و حتي گاهاً در يك روز قرار دارند را از قبل مطالعه كنم.
اين دانشجو در خصوص نحوه مطالعه درسي به صورت گروهي نيز گفت: برخي از امتحاناتي كه ساعات شروع آنها بعد از ساعت 10 است را قبل از شروع امتحان، با دوستان و به صورت گروهي مرور مي كنم.حيدري با بيان خاطره اي از شب هاي امتحان نيز گفت: طي سال هاي گذشته بر اساس برنامه امتحاني كه دانشگاه به ما داد، ظرف دو روز، پنج امتحان داشتم.
وي افزود: در يك روز از ساعت 8 تا 16 پشت سر هم امتحان داشتم و شب قبل نيز تا صبح درس خوانده بودم؛ به همين دليل بعد از امتحان دوم يعني ساعت 10 تا 12 خواب عجيبي بر من مسلط شد.اين دانشجو در ادامه خاطره خود گفت: به دليل كم خوابي شديد به دوستان گفتم نيم ساعتي استراحت مي كنم، شما من را براي امتحان صدا بزنيد كه ظاهراً دوستان مرا را صدا كرده بودند و من بيدار نشده بودم؛ وقتي كه از خواب بيدار شدم، چند دقيقه به امتحان مانده بود و من با همان حالت سر جلسه امتحان رفتم.
خوابگاه هاي دانشجويي آرامش فكري شب امتحان را ندارند
سارا مومني، دانشجوي ارشد دانشگاه علوم اجتماعي دانشگاه تهران در خصوص معضلات مطالعه درسي دانشجويان در خوابگاه گفت: در خوابگاه هاي دانشجويي آرامش فكري اي كه مورد نياز دانشجويان براي امتحانات و شب امتحان است، وجود ندارد.

اين دانشجوي ارشد رشته مطالعات فرهنگي و رسانه دانشگاه علوم اجتماعي دانشگاه تهران ادامه داد: سالن مطالعات خوابگاه ها نيز اكثراً با مشكلاتي از قبيل كم بودن نور، سرد بودن محيط و يا بسيار گرم بودن آن مواجه هستند.

وي كم بودن فضاي اتاق هاي خوابگاه را نيز يكي ديگر از معضلات خوابگاه ها، بخصوص براي ايام امتحان دانست و خاطرنشان كرد: تغذيه خوابگاه ها نيز عمدتاً نامناسب است و ما به دليل پايين بودن كيفيت غذاي خوابگاه مجبور مي شويم، در حالي كه فرصت مطالعه كمي داريم، وقتي را براي درست كردن غذا صرف كنيم.مومني با اشاره به اينكه دانشجويان ارشد عمدتاً بايد مقالاتي را براي امتحانات پاياني خود فراهم كنند، گفت: براي اين منظور تنها يك يا دو روز فرصت داريم و به دليل مجهز نبودن كتابخانه هاي دانشگاه و نداشتن كتاب هاي فراوان از منابع مختلف و با توجه به سرعت پايين اينترنت، وقت زيادي را بايد صرف كنيم.

اين دانشجوي ارشد رشته مطالعات فرهنگي و رسانه دانشگاه علوم اجتماعي دانشگاه تهران در خاتمه با بيان خاطره اي از شب امتحان خود گفت: در سال اول تحصيل در دانشگاه تهران، زلزله قم رخ داد و شايعاتي مبني بر اينكه تهران نيز زلزله مي آيد، مطرح بود؛ به همين دليل آن شب ها را در كنار استرس داشتن امتحان، با استرس آمدن زلزله به سر كرديم و حتي يكي از شب ها به دليل ترس از وقوع زلزله در حياط دانشگاه درس خوانديم.معضلات شب امتحان زبان دانشجويان

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها