کاپیتولاسیون در کنکور دکترا : نورچشمی ها به جای دانشجویان قبول شده !

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   17 بهمن 1390-06 February 2012بازدید 3674کاپیتولاسیون در کنکور دکترا : نورچشمی ها به جای دانشجویان قبول شده !


در حالی که پیش از این به بهانه پولی شدن دانشگاه ها و اعتراض به رییس دانشگاه آزاد، گروهی از افراد تحت عنوان دانشجویان عدالتخواه به تجمع و اعتراض می پرداختند، با وجود برخی تبعیض ها در کنکور دکترای امسال دانشگاهها، هیچ اعتراضی به گوش نمی رسد.

به گزارش خبرنگار بازتاب امسال در اولین سال اجرای کنکور سراسری دکترا ، بسیاری از کسانی که از نظر علمی و پژوهشی در دانشگاه ها پذیرفته شده بودند، از تحصیل در مقطع دکترا محروم شدند و در عوض بسیاری از افراد که نه تنها در کنکور دکترا قبول نشده بودند بلکه حتی کنکور نیز نداده بودند، موفق به ورود به این مقطع شدند.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار بازتاب از یکی از دانشکده های بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور، از مجموع ده نفر پذیرفته شده در کنکور کتبی و مصاحبه این دانشکده، حتی یک نفر نیز به عنوان دانشجوی دکترا پذیرفته نشد و اسامی ده نفر دیگر به عنوان پذیرفته شدگان در مقطع دکترا اعلام گردید.

نکته جالب توجه آن که از میان ده نفر مذکور، حتی یک نفر نیز در کنکور کتبی برای این دانشگاه پذیرفته نشده و اکثریت آنان یعنی 6 نفر حتی کنکور دکترا نیز نداده بودند.

شیوه مورد استفاده برای پذیرفتن این دانشجویان بدون کنکور، اعلام آنان به عنوان بورس خارج از کشور به صورت صوری و سپس تبدیل بورس خارج از کشور آنان به داخل بوده است.
در حالی که مطابق با آیین نامه های وزارت علوم، تبدیل بورس خارج به داخل پس از گذراندن دست کم سه سال از مقطع دکترا و قبولی در واحدهای درسی این مقطع ممکن است، اما برخی افراد نورچشمی بدون آن که تسلط به زبان خارجی و یا تحصیل در دانشگاههای خارج را داشته باشند، به عنوان تبدیل بورس خارج به داخل در دانشگاههای دولتی پذیرش می شوند و عملا بدون هیچ گونه صلاحیت علمی و رقابتی از یک رانت بزرگ تحصیلی آن هم در مقطع دکترا برخوردار می شوند.

جالب اینجاست که پیش از این در مورد رانت آقازاده ها مطالبی گفته می شد، اما در شیوه جدید برخی از مسئولان نیز شخصا از رانت استفاده می کنند.

در میان پذیرفته شدگان افرادی با سنین بالای چهل سال و پنجاه سال هم دیده می شوند که با توجه به مدت تحصیل دکترا عملا در آستانه بازنشستگی مدرک خود را دریافت می کنند و عملا فرصت خدمتی با استفاده از این فرصت تحصیلی به جامعه ندارند.

برخی از این افراد نیز که تحت عنوان نیروهای ارزشی از این رانت استفاده می کنند، در واقع اعتقادی به ارزشها و ولایت نداشته و با تظاهر وجهت استفاده از این رانت خود را ذوب در ولایت نشان می دهند و دارای سوابق درخشانی! در جهت عکس می باشند.


کاپیتولاسیون کنکور دکترا دانشجویان

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها