فرصت هایی که از دست دانشجویان موسیقی می رود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   26 بهمن 1390-15 February 2012بازدید 948


فرصت هایی که از دست دانشجویان موسیقی می رود
جشنواره موسیقی فجر همواره بخش‌هایی دارد که علی رغم بار آموزشی فراوان کمتر مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرد و اینها فرصت هایی است برای حضور دانشجویان موسیقی و استفاده از برنامه‌ها که متاسفانه از کف می رود.

به گزارش مهر، شب گذشته تالار سوره حوزه هنری، میزبان گروه‌های کلاسیک غیرایرانی بود. بیش از نیم‌ساعت از زمان اعلام‌شده برنامه اجرا گذشته بود، داوران پا در سالن گذاشتند و چند دقیقه بعد هم گروه چهارفصل از اهواز روی صحنه آمد.

گروه چهارفصل زمانی که روی صحنه آمد، به قدری بی‌انگیزه بود که سونوریته‌ای قابل قبول از سازهایشان شنیده نمی‌شد. آنها پنج گیتار روی صحنه آورده بودند که با صدای حاصل از آنها، از دو گیتار هم خارج می‌شد. چرا که یک ساز آکوردگیری می‌کرد و دیگری هم اجرای خط ملودیک را برعهده داشت. سه ساز دیگر تکرارکننده بودند و شوقی در صدای آنان به گوش نمی‌رسید.

جمع تماشاگران این برنامه بسیار اندک بود و در اواسط برنامه بود که چند نفری به جمع اضافه شدند و مشخص بود که بیشتربرای دیدن برنامه بعدی آمده‌اند. آیا برای این سالن هزینه نشده است؟ آیا برنامه‌هایی که در آن جوانان حضور دارند و صرفا برای رقابت با هم، ساز می‌نوازند، باید بهایی درخور برای بلیت‌هایش درنظر گرفت؟ اصلا چرا نباید بلیت‌های این برنامه‌ها رایگان باشد؟

هر سال علاوه بر دانشکده‌های موسیقی، آموزشگاه‌های پرشمار، دست به تعلیم و آموزش علاقه‌مندان فراوان موسیقی می‌زنند و حاصل‌اش تعداد زیادی نوازنده سازهای مختلف است. از سوی دیگر، اجراهای صحنه‌ای در موسیقی علاوه بر آنکه بار سرگرمی با خود دارد، از جنبه آموزشی نیز برخوردار است. بنابراین هنرجوهای موسیقی در کنسرت‌های موسیقی می‌توانند اطلاعات و درس‌هایشان را تکمیل کنند. جشنواره موسیقی فجر به دلیل گستردگی‌اش در اجرا و میزبانی گروه‌های مختلف از سبک‌های گوناگون موسیقی، فضای مناسبی است که بهترین امکان را برای هنرجویان موسیقی فراهم می‌کند.

در دوره‌های گذشته جشنواره شاهد بودیم که برخی از بخش‌ها از استقبال کمی روبه‌رو می‌شدند و صندلی‌های سالن اجرایشان به ندرت از نیمه بیشتر پر می‌شد. پیشنهاد های زیادی شد مبنی بر اینکه بلیت‌هایی به صورت رایگان در اختیار دانشجویان موسیقی قرار گیرد تا هم شوقی برای گروه‌های اجراکننده فراهم شود و هم هنرجویان و دانشجویان و فارغ‌التحصیلان موسیقی بهره‌ای از تجارب دیگران ببرند.


دانشجویان موسیقی

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها