قرار گرفتن ايران در رتبه 16 توليد علم جهان

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   23 امرداد 1391-13 August 2012بازدید 1228

قرار گرفتن ايران در رتبه 16 توليد علم جهان

دکتر جعفر مهراد سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام آخرين خبر توليد علم توسط دانشگاه ها وموسسات پژوهشي و فناوري کشور گفت: ثبت و نمايه سازي مقالات دانشمندان و پژوهشگران ايران در پايگاه استنادي اسکوپوس از اول سال ميلادي تا اوت 2012 برابر با 21 مردادماه 1391 نشان مي دهد که ايران در اين بازه زماني 19559 مقاله توليد کرده است که از نظر طول زمان يعني تقريبا 7 ماه و 10 روز در تاريخ آموزش عالي ايران بي نظير و منحصر به فرد است.        

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم ، دکتر مهراد با بيان اينكه سياست هاي موثر دولت باعث ايجاد انگيزه قوي در اعضاي هيات علمي و پژوهشگران دانشگاه ها و موسسات تحقيقاتي و فناوري شده است ، گفت :  اکنون دانشگاه ها با علاقه وافر در جهت توسعه علمي از نظر کمي و کيفي گام هاي رو به جلو بلندي بر مي دارند که تبلور آن در تربيت بيش از 4 ميليون دانشجو در دانشگاه هاي دولتي و غير دولتي ، افزايش دوره هاي تحصيلات تکميلي و پرداختن به پديده هاي نوين علمي  در قلمرو نانو فناوري، بيوتکنولوژي، هوا و فضا، سلول هاي بنيادي و توليد علم نمايان شده است.

دکتر مهراد تصريح کرد: رتبه توليد علم ايران در پايگاه اسکوپوس در سال قبل که 17 بوده ، هم اکنون در اثر تلاش هاي بي وقفه مجموعه عوامل شامل اعضاي هيات علمي، مديريت ها و سرمايه گذاري در عرصه آموزش عالي ، به رتبه 16 در هفت ماه اول سال 2012 ميلادي ارتقا يافته است.

وي  با تبريک اين حرکت غرور آفرين به جامعه علمي كشورگفت: ترکيه که همواره از نظر توليد علم در سال هاي مختلف بر ايران پيشي داشت ، در سال 2011 ميلادي جمهوري اسلامي ايران نه تنها اين کشور را پشت سر گذاشت، بلکه در سال جاري نيز با اختلاف 3 رتبه از ترکيه پيش افتاده و رتبه توليد علم ترکيه در حال حاضر 19 مي باشد که همين رتبه را در سال 2011 ميلادي نيز بدست آورده بود.

به گفته دکتر مهراد رتبه اول در طي دوره مورد اشاره، به ايالات متحده مربوط مي شود که در حدود 282665 مقاله توليد کرده است، رتبه هاي دوم تا پنجم نيزبه ترتيب به چين (197537 مقاله)، انگلستان (81853 مقاله)، آلمان (75635 مقاله) و ژاپن (60446 مقاله) تعلق دارد.

وي افزود: هندوستان از قاره آسيا، پس از ژاپن در جايگاه 7 توليد علم جهان نشسته است و ميزان توليدات علمي اين کشور 47082 مقاله مي باشد و رتبه هاي 6، 8، 9 و 10 جهان نيز مربوط به فرانسه، کانادا، ايتاليا و اسپانيا مي باشد.

وي در ادامه گفت : کره جنوبي سومين کشور قاره آسيا است که از نظر توليد علم بعد از ژاپن و هندوستان با توليد 35009 مقاله، مقام 12 توليد علم را از آن خود نموده و از ساير کشورهاي نوظهور علمي مي توان به برزيل و تايوان اشاره کرد که به ترتيب با توليد 24951 و 21218 مقاله، رتبه هاي 14 و 15 جهان را کسب کرده اند.

دکتر مهراد افزود: نگاه اجمالي به توليدات علمي ساير کشورها نشان مي دهد که بسياري از کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه جهان رتبه اي بعد از جمهوري اسلامي ايران بدست آورده اند وکشورهاي سوئيس، روسيه و سوئد به ترتيب با 19242 مقاله، 18156 مقاله و 16552 مقاله بعد از جمهوري اسلامي ايران در رتبه هاي 17، 19 و 20 قرار دارند.

وي تصريح کرد: مالزي که به دلايل مختلف موفق شده جمعيت زيادي از کشورهاي جهان را به عنوان دانشجو در دانشگاه هاي  خود بپذيرد و سهم قابل توجهي از اين دانشجويان به دانشجويان ايران تعلق دارد، تنها 8837 مقاله توليد نموده و رتبه 27 جهان را احراز کرده و رتبه رژيم اشغالگر قدس با توليد 9149 مقاله، 26 جهان است.

رييس مرکز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري اعلام كرد : دو کشور عربستان سعودي و مصر نيزبه ترتيب با 5787 مقاله و 5629 مقاله داراي رتبه هاي 38 و 40 توليد علم جهان مي باشند.

دکتر مهراد گفت: ارتقا مرتبه ايران در توليد علم در شرايطي حاصل شده است که تحريم هاي مختلف نه تنها بر کليت جمهوري اسلامي ايران بلکه بر دانشگاه ها و موسسات پژوهشي و فناوري کشور نيز تحميل شده، به طوري که کشورهاي غربي حتي از فروش مجلات به دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي كشورمان امتناع مي ورزند، با اين حال از آنجا که دانشمندان جمهوري اسلامي ايران راه ترقي و پيشرفت علمي را با توجه به سند چشم انداز ايران 1404 و نقشه جامع علمي کشور به خوبي شناخته اند اکنون هيچ حرکتي نمي تواند جلو پيشرفت هاي علمي ايران را کند نموده و به تاخير اندازد.

به گفته دکتر مهراد با اصلاح آئين نامه ارتقا که در آن به موازات توليد علم به شکل انتشار مقالات در مجلات معتبر بين المللي، به کاربردي کردن علم نيز توجه ويژه اي شده، مي توان انتظار داشت که در آينده نه چندان دور بخش مهمي از مقاله هاي علمي دانشمندان کشور در عرصه هاي تجاري جنبه کاربردي پيدا کرده و بخش صنعت کشور نيز از اين حرکت مهم علمي استقبال و در تجاري سازي يافته هاي علمي به نحو مطلوب بهره جويي کند.


رتبه تولید علم ایران در جهان رتبه ایران تولید علم در ایران

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها