دانشگاه‏ها نباید از اعطاء مجوز به تشکل‏های دانشجویی حائز شرایط امتناع کنند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   27 دی 1391-16 January 2013بازدید 736


دانشگاه‏ها نباید از اعطاء مجوز به تشکل‏های دانشجویی حائز شرایط امتناع کنندمدیرکل فرهنگی وزارت علوم گفت: دانشگاه‏ها نمی‏توانند از اعطاء مجوز به تشکل‏های دانشجویی که مطابق آئین‏نامه شرایط لازم را دارند، امتناع کنند.پرتال دانشگاهی به نقل از   گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلیل دارا، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تشکل‏های دانشجویی جدید می‏توانند در دانشگاه‏ها براساس آئین‏نامه‏ها و ضوابط فعالیت کنند، گفت: تشکل‏های دانشجویی که دارای صلاحیت دریافت مجوز هستند در صورتی که از سوی دانشگاه به آنها مجوز اعطاء نشود می‏توانند به هیئت‏ نظارت مرکزی بر تشکل‏های دانشجویی مراجعه کنند و این هیئت به شکایت آنها رسیدگی می‏کند.

وی گفت: دانشگاه‏ها نمی‏توانند از اعطاء مجوز به تشکل‏های دانشجویی که مطابق آئین‏نامه شرایط لازم را دارند امتناع کنند.*اخذ مجوز راه‏اندازی تشکل‎‏های دانشجویی یک روال طبیعی است

دارا با بیان اینکه اخذ مجوز راه‏اندازی تشکل‏های دانشجویی یک روال طبیعی است، افزود: این روال محدود به انتخابات نبوده و قرار نیست محدودیت خاصی در زمان انتخابات برای آن ایجاد شود.

به گفته وی اگر یک تشکل دانشجویی مطابق آئین‏نامه تقاضای مجوز داشته باشد به این تشکل مجوزهای لازم اعطا می‏شود.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم تأکید کرد: تمامی تشکل‏های دانشجویی موظف هستند در قالب آئین‏نامه و ضوابط فعالیت کنند.

دارا با بیان اینکه نگاه وزارت علوم ورود مستقل دانشگاه‏ها به موضوع انتخابات است، تصریح کرد: ما نباید بگذاریم تشکل‏های دانشجویی دست‏آویز برخی از گروه‏های سیاسی شوند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‏ها دارای پتانسیل خوبی برای پرداختن به موضوعات سیاسی هستند که عمده این پتانسیل در تشکل‏های دانشجویی قرار دارد.

به گفته مدیرکل فرهنگی وزارت علوم وظیفه دانشگاه‏ها در محدوده زمانی منتهی به انتخابات بصیرت افزایی و تبیین اهداف انتخابات است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اولویت اول انتخابات را حضور حداکثری مردم اعلام کرده‏اند، تصریح کرد: دانشگاهیان به عنوان قشر نخبه کشور نقش بسزایی در حضور حداکثری مردم در انتخابات را دارند.

دارا عنوان کرد: کرسی‏های آزاد اندیشی بستر مناسبی برای تبیین اهداف انتخابات است.
*اهتمام وزیر علوم به برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی


مدیرکل فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه وزیر علوم اهتمام ویژه‏ای به برگزاری کرسی‏های آزاد اندیشی دارد، گفت: آئین‏نامه برگزاری کرسی‏های آزاداندیشی طی دوسال گذشته بازنگری شده است.

وی بیان داشت: کرسی‏های آزاداندیشی حدود دو سال است که در دانشگاه‏ها راه‏اندازی شده است و براین اساس نباید در ابتدای راه انتظار داشت که تمامی فعالیت‏های فرهنگی در کرسی‏های آزاداندیشی مطابق با آئین‏نامه‏ها باشد.

دارا با اشاره به ابلاغ آئین‏نامه باشگاه آزاداندیشی به دانشگاه‏ها، گفت: این آئین‏نامه فضایی را فراهم می‏کند تا کرسی‏های آزاداندیشی منطبق‏تر با آین‏نامه‏ها اجرا شود.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم خاطرنشان کرد: کرسی‏های آزاداندیشی فضای مناسبی برای تبیین و نقد عرفان‏های انحرافی و کاذب است و براین اساس نیز می‏توان راه‏کارهای مقابله‏گرایانه با این نوع عرفان‏ها ارائه کرد.
تشکل های دانشجویی دانشجو دانشگاه

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها