تاثیر تحریم بر ذهن دانشمندان ایرانی

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   17 بهمن 1391-05 February 2013بازدید 1231


تاثیر تحریم بر ذهن دانشمندان ایرانیوزیر علوم،‌ تحقیقات و فناوری گفت: قائل به این نیستیم کسی و جایگاهی از بعد دانش تحریم شود، تحریم علمی معنا ندارد، هیچ کس و هیچ قدرتی نمی تواند ذهن دانشمندان را از خلاقیت و شکوفایی محروم کند.

پرتال دانشگاهی به نقل از  گزارش خبرنگار مهر، دکتر کامران دانشجو صبح امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره خوارزمی گفت: جا دارد از شهدای ابتدا و طول انقلاب یاد کنیم و یادشان را گرامی بداریم و عهد ببندیم یاد این شهدا را ادامه می دهیم.

وزیر علوم با بیان اینکه بیش از ربع قرن از تاریخ برگزاری جشنواره خوارزمی می گذرد، تصریح کرد: من کار خود را پس از پایان تحصیلاتم از همین سازمان پژوهش ها آغاز کردم و حدود 3 یا 4 بار دبیر این جشنواره بودم. از آن زمان بنا بود که این جشنواره به سوی بین المللی شدن حرکت کند. اکنون خود را در منطقه و ثبت بین الملل تثبیت کرده است.

دانشجو افزود: طبق آمار یک‌هزار و 625 طرح در 17 گرایش از داخل و 40 کشور خارجی به جشنواره ارسال شده که 28 طرح داخلی و 7 طرح خارجی برگزیده شده اند.

وی بیان کرد: رسالت جشنواره خوارزمی دیده بانی علم و فناوری در سطح دنیا و شناسایی استعدادهای درخشان و معرفی آن به جامعه است به طوریکه در آحاد ملت ایران اعتماد به نفس و امید به آینده ایجاد شود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: بطور کلی از دیدگاه اسلامی علمی مورد نظر ما است که ابزاری برای تعالی بشریت باشد نه ابزاری برای سلطه بر دیگران.

دانشجو با بیان اینکه دانش و علم را تحریم پذیر نمی دانیم، تصریح کرد: قائل به این نیستیم کسی و جایگاهی از بعد دانش تحریم شود، تحریم علمی معنا ندارد، هیچ کس و هیچ قدرتی نمی تواند ذهن دانشمندان را از خلاقیت و شکوفایی محروم کند. ما در ایران با پیشرفت‌هایی که دانشمندان با همکاری صنعت و دانشگاه داشته اند ثابت کردیم تحریم نمی تواند بر ذهن دانشمندان ایرانی تاثیر بگذارد.

وی میهمانان خارجی جشنواره را مورد خطاب قرار داد و گفت: ما ملتی هستیم رشد یافته در تحریم، از ابتدای انقلاب در تحریم بودیم و اگر رشدی حاصل شده در تحریم بوده است.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری تاکید کرد: با هیچ کشور و دولتی ستیز نداریم، دنبال ستیز با آمریکا و غرب هم نیستیم، چون ملتی صلح‌طلب هستیم، اما غرب‌زدگی و غرب‌زدگی‌گرایی را نمی پذیریم، چون هویت داریم و این هویت ایرانی- اسلامی خود را نه تنها دوست داریم بلکه به آن افتخار می کنیم.

دانشجو ادامه داد: ملت ما اجازه نمی دهد به این هویت خدشه وارد شود.

وی در پایان صحبت های خود یاد و خاطره شهدای جهاد علمی شهید شهریاری، علیمحمدی، رضایی نژاد، احمدی روشن و تهرانی مقدم را که نابخردانه و خبیثانه توسط رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند، گرامی داشت.
تاثیرات تحریم دانشمندان تاثیر تحریم بر ذهن دانشمندان

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها